«Φρέναρε» τη Λειψία η Άιντραχτ

Παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης και έχασε έδαφος στη μάχη του τίτλου

Την πρώτη απώλεια βαθμών μετά από έξι συνεχόμενες νίκες είχε στη Bundesliga η Λειψία. Οι «ταύροι» παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης για την 25η αγωνιστική και έχασαν σημαντικό έδαφος στη μάχη του τίτλου.

Έτσι, έφτασαν τους 54 βαθμούς και βρέθηκαν στο -4 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου. Από την άλλη, οι «αετοί», που έμειναν χωρίς νίκη για τρίτο σερί παιχνίδι, διατηρήθηκαν στην τέταρτη θέση με 44 βαθμούς, αλλά πλέον νοιώθουν «καυτή» την ανάσα της Ντόρτμουντ, η οποία βρίσκεται στο -2.

Μέτριο ήταν το πρώτο ημίχρονο στη «Red Bull Arena», με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται. Η Λειψία κράτησε πολύ μακριά από την εστία της τους επιθετικούς της Άιντραχτ, η οποία έκανε την πρώτη τελική προσπάθεια στο 39’, αλλά χωρίς να βρει στόχο. Οι «ταύροι» βρήκαν τον στόχο τρεις φορές, αλλά ο Τραπ δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει το μηδέν.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου (47′), οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Φόρσμπεργκ, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Μετά το γκολ, οι «αετοί» αφυπνίστηκαν και άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο. Στο 59’ προειδοποίησαν με τον Γιουνές και στο 61’ ο Καμάντα έφερε το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο τελευταίο ημίωρο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ της νίκης, με τον Γιόβιτς να έχει στο 82’ για τους φιλοξενούμενους την καλύτερη στιγμή.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτε και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Κι έτσι επιβεβαιώθηκε η παράδοση, σύμφωνα με την οποία δεν υπάρχει διπλό στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Αναλυτικά, η 25η αγωνιστική

Παρασκευή, 12/3
Άουγκσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 3-1 (52’ Βάργκας, 76’ Ρίχτερ, 89’ Χαν - 68’ Νόιχαους)

Σάββατο, 13/3
Βόλφσμπουργκ-Σάλκε 5-0 (32' Μουστάφι αυτ., 51' Βέγκχορστ, 58' Μπακού, 64' Μπρεκάλο, 79' Φιλίπ)
Ουνιόν Βερολίνου-Κολωνία 2-1 (48' Κρούζε πεν, 67' Τρίμελ - 45+2' Ντούντα πεν.)
Μάιντς-Φράιμπουργκ 1-0 (84' Κουάισον)
Βέρντερ Βρέμης-Μπάγερν Μονάχου 1-3 (86' Φάλγκραγκ - 22' Γκορέτσκα, 35' Γκνάμπρι, 67' Λεβαντόφσκι)
Ντόρτμουντ-Χέρτα Βερολίνου 2-0 (54’ Μπραντ, 90’+1’ Μουκοκό)