Έκαναν του… κεφαλιού τους Ουνιόν και Βόλφσμπουργκ

Έμειναν στο Χ

Μετά από ένα «γεμάτο» παιχνίδι, Ουνιόν Βερολίνου και Βόλφσμπουργκ ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2, στο πρώτο σημερινό ματς στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Το πρώτο ημίχρονο είχε λίγες καλές φάσεις αλλά… πολύ ένταση, με τους οπαδούς να σηκώνουν πανό εναντίον του ιδιοκτήτη της Χόφενχαϊμ, Ντίτμαρ Χοπ, και τον διαιτητή Ντάνκερτ να διακόπτει το ματς δύο φορές, για να ολοκληρωθεί τελικά με… 14 λεπτά καθυστέρηση.

Στα αγωνιστικά, οι «λύκοι» έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, με τον Γκίκιεβιτς να βγάζει την δύσκολη κεφαλιά του Βέγκχορστ, από σέντρα του Μπρέκαλο, στο 23’. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν… πιο εύστοχοι και, στην πρώτη τους φάση για γκολ έκαναν το 1-0 στο 41ο λεπτό, με κεφαλιά του Άντερσον, που έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα!

Στην επανάληψη, η Βόλφσμπουργκ μπήκε πιο δυνατά και θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 50ο λεπτό, αλλά ο Στέφεν δεν έπιασε καλά το σουτ. Και, όπως και στο πρώτο 45λεπτο, η Ουνιόν… χτύπησε και πάλι... Ξανά από ασίστ του Τριμέλ και με μια ακόμα κεφαλιά, στο δεύτερο δοκάρι, ο Φρίντριχ έκανε το 2-0 στο 57’ και μαζί… σεφτέ στα γκολ για φέτος.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως κατάφεραν να απαντήσουν σχετικά γρήγορα, μειώνοντας σε 2-1 με τον Γκέρχαρντ να βρίσκει δίχτυα γα δεύτερη διαδοχική αγωνιστική, σκοράροντας αμαρκάριστος και αυτός με κεφαλιά…

Στη συνέχεια, οι Βερολινέζοι ζήτησαν πέναλτι, για χέρι του Μπαμπού που ορθώς δεν καταλογίστηκε στο 62’, ενώ Άντερσον και Ίνγκβαρτσεν δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και να καθαρίσουν το ματς, στο 71ο λεπτό.

Κάπως έτσι, η Βόλφσμπουργκ που συνέχισε να πιέζει ψάχνοντας την ισοφάριση, δικαιώθηκε στο 81’, με τον Ζοάο Βίτορ να σεντράρει από δεξιά, τον Βέγκχορστ να νικάει τον Λεντς στον αέρα και με -τι άλλο;- μια ακόμα κεφαλιά να πετυχαίνει το 2-2, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα!