Έφυγε από το Μάιντς με τον βαθμό η Χόφενχαϊμ

Η Μάιντς προηγήθηκε, η Χόφενχαϊμ ισοφάρισε και παρότι έμεινε με 10 στο τέλος… άντεξε, με το τελικό 1-1

Μάιντς και Χόφενχαϊμ ήρθαν ισόπαλες με 1-1, στο τελευταίο σημερινό χρονικά παιχνίδι για τη 10η αγωνιστική της Bundesliga, με την πρώτη να μένει αήττητη για τρίτο σερί ματς και την δεύτερη να παίρνει, όπως και την περασμένη εβδομάδα, ξανά μόνο έναν βαθμό.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μισό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 20’, με τον Τσέντνερ να αποκρούει ενστικτωδώς την κεφαλιά του Πος.

Για να έρθει, κόντρα στην ροή του αγώνα, το 1-0, με τον Κουάισον να σκοράρει ξανά για πρώτη φορά μετά την δεύτερη αγωνιστική, μετατρέποντας σε γκολ την παράλληλη σέντρα του Μποέτιους από δεξιά, λίγο μετά το ημίωρο…

Ακολούθησαν δύο καλές φάσεις για την Χόφενχαϊμ στο 45’ και στο δεύτερο λεπτό του επιπλέον χρόνου, ωστόσο ο Μπεμπού δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσέντνερ ενώ ο Μπάουμγκαρτνερ είδε τον Χακ να διώχνει πάνω στην γραμμή!

Στην επανάληψη, η ομάδα του Σίνζχαϊμ πήρε την κατοχή της μπάλας και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, καθώς ο Μπεμπού… εξιλεώθηκε, ανοίγοντας παράλληλα λογαριασμό για φέτος.

Η Μάιντς συνέχισε να είναι παθητική, ωστόσο έφτασε πολύ κοντά στο 2-1 στο 75’, με τον Ματετά να φεύγει απέναντι σε δύο αντιπάλους, να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά, αλλά την μπάλα να σταματάει στο απέναντι δοκάρι της εστίας του Μπάουμαν!

Ο Γκάιγκερ άφησε την Χόφενχαϊμ με παίκτη λιγότερο, αντικρίζοντας δικαιολογημένα την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή για μαρκάρισμα από πίσω στον Ονισίβο, που έφευγε στην αντεπίθεση, αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τέλους…