Έφερε τούμπα τη Σάλκε και βλέπει παραμονή η Χέρτα!

Σημαντική νίκη για την ομάδα του Βερολίνου

Τα εύκολα δύσκολα πήγε να κάνει η Χέρτα κόντρα στην ουραγό και μαθηματικά υποβιβασμένη Σάλκε, ωστόσο κατάφερε και έφυγε με το διπλό από την «Veltins-Arena» και μάλιστα με ανατροπή (1-2), σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 31η αγωνιστική της Bundesliga.

Η ομάδα του Δημήτρη Γραμμόζη άνοιξε νωρίς το σκορ, αφού στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα έκανε το 1-0 με εντυπωσιακό σουτ του Χαρίτ στο έκτο λεπτό. Άμεση ήταν η απάντηση των πρωτευουσιάνων, με τον Μπογιατά να πιάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Πλάτενχαρντ, νικώντας από κοντά τον Φάρχμαν για το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου αρχικά απείλησαν πρώτα με τον Ράντονιτς στο 52', και στη συνέχεια τρία λεπτά αργότερα με τον Πιάτεκ. Το γκολ της ανατροπής ήρθε στο 79ο λεπτό, με τον Ενγκανκάμ να πλασάρει από κοντά για το 1-2.

Δέκα λεπτά αργότερα πάντως, η Χέρτα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Λουκεμπάκιο με δεύτερη κίτρινη. Κάτι το οποίο λίγο έλειψε να πληρώσει στο τέλος η ομάδα του Παλ Ντάρνταϊ, αφού στο 90+3' είδε την κεφαλιά του Φλικ να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι της και να βγαίνει εκτός.

Αποτέλεσμα με το οποίο η Χέρτα διεύρυνε το αήττητο σερί της στις επτά αγωνιστικές (3 νίκες), ανεβαίνοντας παράλληλα στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 34 πόντους και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, δύο στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.