Δέχθηκε ιαπωνικό «χτύπημα» η Λεβερκούζεν

Μεγάλη νίκη της Αρμίνια

Μεγάλο διπλό στην προσπάθεια για παραμονή στα μεγάλα σαλόνια πέτυχε η Αρμίνια, που επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Λεβερκούζεν, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Bundesliga. Η ομάδα του Μπίλεφελντ έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί επτά αγώνων και με 22 βαθμούς βγήκε μετά από πολύ καιρό εκτός επικίνδυνης ζώνης. Από την άλλη, η Μπάγερ έχασε άλλη μια ευκαιρία να «πιάσει» την Άιντραχτ στην τέταρτη θέση, που οδηγεί στο Champions League.

Από το… πουθενά, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 18’ με τον Ντόαν. Οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 38’ με τον Γκρέι, αλλά ο Ορτέγκα απέκρουσε εντυπωσιακά. Λίγα λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 57', η Αρμίνια «χτύπησε» για δεύτερη φορά με τον Οκουγκάβα, ο οποίος έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Αυτή ήταν η δεύτερη φορά στην ιστορία της Bundesliga, που δύο Ιάπωνες σκοράρουν στο ίδιο παιχνίδι για λογαριασμό της ίδιας ομάδας. Μετά το δεύτερο σοκ, οι «ασπιρίνες» βγήκαν μπροστά για να σώσουν ό,τι σώζεται και στο 85’ μείωσαν με τον Σικ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Αρμίνια πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό.