Aπό ένα γκολ, από έναν βαθμό

Μετριότατο παιχνίδι και μοιρασιά για Βέρντερ Βρέμης και Χόφενχαϊμ που ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «wohninvest WESERSTADION», χάνοντας αμφότερες την ευκαιρία να διατηρήσουν επαφή με τις πρωτοπόρους της βαθμολογίας. Οι δύο ομάδες μπήκαν καλά στο παιχνίδι, δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες και βρήκαν από ένα γκολ η κάθε μία στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια το παιχνίδι ''έσβησε'' και πήγε έτσι μέχρι την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο προσφέροντας τραγικό θέαμα πέρα από μία καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

Η Βέρντερ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5' με τον Γκέμπρε-Σιλασιέ να γυρίζει για τον Μαξ Έγκεσταϊν που με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0. Στο 22' η Χόφενχαϊμ έφερε το ματς στα ίσα με τον Σκοφ να περνά, μετά από κόντρες, κάθετη για τον Ρούντι που γύρισε για τον Μπαουμγκάρτνερ που με απίθανο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-1. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών η Βέρντερ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπιτενκούρτ που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου είχε καλή στιγμή και η Χόφενχαϊμ με τον Ρούντι να περνά για τον Νταμπούρ που σούταρε στην κίνηση αλλά ο Παβλένκα απέκρουσε.

Η Χόφενχαϊμ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 80' με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σκοφ που κατέκτησε στο δοκάρι του Παβλένκα, ενώ στο 84' νέα προσπάθεια του Σκοφ, που πέρασε λίγο έξω.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Βελίκοβιτς, Γκρος (71' Μόχβαλντ), Μόισαντερ, Μαξ Έγκεσταϊν, Γκέμπρε-Σιλασιέ, Φριντλ, Εμπόμ, Μπιτενκούρτ, Φίλγκρουγκ (37' Οζάκο (87' Τσονγκ)), Σάρτζεντ

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Πέντκε, Πος, Βογκτ, Ακπογκούμα, Ρούντι, Σαμασέκου, Γκάιγκερ, Σκοφ (86' Σεσενιόν), Μπαουμγκάρτνερ (77' Γκατσίνοβιτς), Μπρουν Λάρσεν (59' Κλάους), Νταμπούρ (77' Ανταμιάν)

Πηγή: aek365.org