Αντίο στον τίτλο λέει η Λειψία

Ταφόπλακα στις ελπίδες τίτλου της Λειψίας στη Bundesliga έβαλε η Μάιντς. Η εκ των ουραγών του πρωταθλήματος, που είχε όλη κι όλη ΜΙΑ νίκη στον πρώτο γύρο, νίκησε 3-2 και μάλιστα με ανατροπή τους «ταύρους» στο πλαίσιο της 18 αγωνιστικής. Η ίδια ξεκόλλησε από την τελευταία θέση, έχοντας πλέον 10 βαθμούς και μπορεί να κοιτάει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την υπόθεση παραμονή. Αντίθετα, η Λειψία, έμεινε στους 35 και αν η Μπάγερν νικήσει τη Σάλκε, θα ξεφύγει 7 βαθμούς και η σαλατιέρα θα ετοιμάζεται να πάει προς… Μόναχο μεριά.

Σκορ και θέαμα στο πρώτο ημίχρονο στην «Opel Arena», με τη Λειψία να προηγείται δύο φορές στο σκορ με τους Άνταμς (15’) και Χάλστενμπεργκ (30’), αλλά τη Μάιντς να βγάζει σφυγμό και να φέρνει το ματς στα ίσια ισάριθμες φορές με τον Νιακατέ (24’ και 35’). Οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω-κάτω στο 50’ με τον Μπαρέιρο, ο οποίος έκανε το 3-2, βάζοντας ακόμη πιο δύσκολα στους «ταύρους». Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν πρωτοβουλίες, πίεσαν, δημιούργησαν φάσεις, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ και μοιραία γνώρισαν την ήττα-μαχαιριά.

Βλέπουν… σεντόνι οι «λύκοι»

Τεράστια νίκη που την φέρνει στην τέταρτη θέση με 32 βαθμούς, αλλά ισόβαθμη με τη σημερινή αντίπαλό της, πέτυχε η Βόλφσμπουργκ, η οποία νίκησε 1-0 τη Λεβερκούζεν και κάνει όνειρα εξόδου στο Champions League. Ο «νόμος του ποδοσφαίρου» λειτούργησε στο 100% στο πρώτο ημίχρονο στην «BayArena». Η Λεβερκούζεν ήταν η ομάδα που είχε την εδαφική υπεροχή και τις ευκαιρίες, αλλά από το… πουθενά και κόντρα στη ροή του αγώνα, η Βόλφσμπουργκ προηγήθηκε στο 35’ με τον Μπακού. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «λύκοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι, αμύνθηκαν καλύτερα και μπλόκαραν καλύτερα την ανάπτυξη των γηπεδούχων. Μπορεί να μην σκόραραν, αλλά κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και να πάρουν μια πολύ σπουδαία νίκη.

Πεντάρα Ευρώπης η Άιντραχτ

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι στο Μπίλεφελντ, με την Άιντραχτ να κάνει… παρέλαση και να διαλύει με σκορ 5-1 την Αρμίνια. Η ομάδα της Φρανκφούρτης έφτασε τους 30 βαθμούς και σκαρφάλωσε στην 6η θέση, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι γνώρισαν την πρώτη ήττα μετά από τρεις αγώνες και παρέμειναν στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Μέσα σε τρία λεπτά (25’-27’) πρώτα ο Σίλβα και εν συνεχεία ο Κόστιτς έδωσαν… αέρα δύο τερμάτων στην Άιντραχτ, η οποία πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Σίλβα στο 33’, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς. Η Αρμίνια έδωσε σημεία ζωής στο 36’, μειώνοντας με τον Κόρδοβα σε 3-1, αλλά μέχρι εκεί. Στο 51’ ήρθε το αυτογκόλ του Νίλσον για το 1-4 και στο 75’ ο Γιόβιτς έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα», διαμορφώνοντας το τελικό 1-5.

Τρίποντο με ανατροπή η Φράιμπουργκ

Η Φράιμπουργκ νίκησε 2-1 τη Στουτγκάρδη και διατήρησε τις ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη. Της… ανατροπής έγινε στο πρώτο ημίχρονο στο «Schwarzwald Stadion», όπου η Στουτγκάρδη στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι, άνοιξε το σκορ με τον Βαμανγκιτούκα μόλις στο 7’. Η Φράιμπουργκ «απάντησε» άμεσα και στο 14’ ισοφάρισε με τον Ντεμίροβιτς. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους Σουηβούς, έφερε το ματς τούμπα με τον Γέονγκ, που έκανε το 2-1 στο 37’. Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά ήταν τα γκολ, που δεν ήρθαν. Ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν, αλλά οι παίκτες των δυο ομάδων δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι κι έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.

Ανάσα παραμονής για Άουγκσμπουργκ

Την πρώτη νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες πανηγύρισε η Άουγκσμπουργκ, η οποία νίκησε 2-1 την Ουνιόν Βερολίνου. Έτσι, έφτασε τους 22 βαθμούς και αποσπάστηκε 7 από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη, οι πρωτευουσιάνοι γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα και έχασαν έδαφος στη μάχη για έξοδο στην Ευρώπη. Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στα πρώτα 45 λεπτά με εκατέρωθεν ευκαιρίες, αλλά και γκολ. Η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να προηγηθεί στο 17’ με τον Ντιντερλέκνερ, αλλά οχτώ λεπτά αργότερα, η Ουνιόν κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ίνγκβαρτσεν σε 1-1. Με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47’, ο Ντιντερλέκνερ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Βαυαρούς και εν τέλει τη νίκη, αφού μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα.