Άνοιξε τον δρόμο στη Λειψία η Φράιμπουργκ, διπλό Ευρώπης για την Ουνιόν

Η Φράιμπουργκ ηττήθηκε 4-1 από την Ουνιόν και άνοιξε τον δρόμο στη Λειψία που... καραδοκεί για την 4η θέση

Η μάχη για την τέταρτη θέση της Bundesliga συνεχίζεται δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε!

Η Φράιμπουργκ γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα με σκορ 4-1 από την Ουνιόν Βερολίνου και έμεινε στην τέταρτη θέση με 55 βαθμούς, ανοίγοντας τον δρόμο στην πέμπτη Λειψία να την προσπεράσει με νίκη επί της αδιάφορης Άουγκσμπουργκ (Κυριακή 8/5 – 20:30).

Οι Βερολινέζοι, από την άλλοι, συνέχισαν το αήττητο σερί τους και ανέβηκαν στην έκτη θέση της βαθμολογίας, που δίνει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στην έβδομη θέση έπεσε η Κολωνία, η οποία γνώρισε απρόσμενη εντός έδρας ήττα από την αδιάφορη Βόλφσμπουργκ με 1-0, με γκολ του Γκέρχαρντ στο 43'.

Τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας σφράγισε η Ντόρτμουντ, η οποία πέρασε με 3-1 από την έδρα της ουραγού Γκρόιτερ Φιρτ. Ο Μπραντ άνοιξε το σκορ στο 26' για τους φιλοξενούμενους, με την Γκρόιτερ να ισοφαρίζει στο 70' με τον Ενγκανκάμ. Το γκολ της ισοφάρισης φαίνεται πως ξύπνησε την Ντόρτμουντ, που βρήκε ξανά δίχτυα στο 72' και διαμόρφωσε το τελικό σκορ πέντε λεπτά αργότερα.

Αγωνιώδες διπλό πανηγύρισε και η Λερβερκούζεν με 4-2 επί της Χόνφεχαϊμ. Οι γηπεδούχοι πήραν δύο φορές προβάδισμα στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν ισάριθμες. Το 1-0 έκανε στο 22' ο Ρούτερ, με τον Σικ να ισοφαρίζει στο 34' ενώ στο γκολ του Μπάουμγκάρτνερ στο 36' απάντησε ο Ντιαμπί στο 73'. Ο Σικ έδωσε προβάδισμα στην Μπάγερ στο 76', ενώ ο Αλάριο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση