«Ανέστησε» την Αρμίνια η Φράϊμπουργκ

Βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη οι γηπεδούχοι

Τεράστια νίκη για την Αρμίνια Μπίλεφελντ που πήρε ''χρυσό'' τρίποντο με 1-0 απέναντι στη Φράιμπουργκ στην «SchücoArena», βγήκε οριακά από την επικίνδυνη ζώνη και ταυτόχρονα στερεί οριστικά το Ευρωπαϊκό όνειρο από την αντίπαλό της. Μεγάλη εμφάνιση από την Αρμίνια ή μάλλον τραγική εμφάνιση από τη Φράιμπουργκ, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης σε ολόκληρη τη διάρκειά της και μαζί τις καλύτερες ευκαιρίες που τελικά τους χάρισαν τη νίκη και στο... βάθος την παραμονή.

Η Αρμίνια είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 14' με την μπάλα να μένει στην περιοχή της Φράιμπουργκ και να φτάνει στον Βολγκσάμερ που έπιασε ένα γυριστό αλλά ο Μίλερ μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα η Φράιμπουργκ είχε καλή στιγμή με τον Σανταμαρία να γυρίζει για τον Σάλαϊ που πλάσαρε στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ. Με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Γκίντερ να κάνει ωραία ενέργεια από τα πλάγια και να γυρίζει για τον Σανταμαρία που άφησε για τον Σάλαϊ αλλά το σουτ του τελευταίου κόπηκε τελευταία στιγμή.

Η Φράιμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 64' με σουτ του Σανταμαρία που απέκρουσε ο Ορτέγκα. Ένα λεπτό αργότερα η Αρμίνια απείλησε με τον Ντόαν να γυρίζει για τον Βολγκσάμερ, αυτός άφησε για τον Κέιτελ που σούταρε αλλά ο Μίλερ απέκρουσε. Στο 68' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μάιερ να περνά για τον Οκουγκάβα που σούταρε από πλάγια θέση με την μπάλα να βρίσκει λίγο στον Σανταμαρία και στη συνέχεια να αιφνιδιάζει τον Μίλερ που την έχασε μέσα από τα χέρια του, για το 1-0. Στο 73' η Αρμίνια σκόραρε με τον Νίλσον αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΑΡΜΙΝΙΑ ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ: Ορτέγκα, Μπρούνερ (76' Ντε Μεδίνα), Πίπερ, Νίλσον, Λουκόκι, Οκουγκάβα, Πριτλ, Μάιερ (87' Κουνζέ), Ντόαν (90' Γκεμπάουερ), Κλος (90' Σίπλοκ), Βολγκσάμερ

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Μίλερ, Λίνχαρτ, Σλότερμπεγκ, Γκουλντέ (81' Χέιντζ), Σμιντ, Σανταμαρία (81' Κβον), Κέιτελ, Γκίντερ, Σάλαϊ (68' Τιλ), Χάμπερερ (75' Τέμπελμαν), Γεόνγκ (68' Πέτερσεν)