Ζωντανή για Ευρώπη η Χοφενχάιμ

Η Χοφενχάιμ λύγισε την Άουγκσμπουργκ και παρέμεινε ζωντανή για έξοδο στην Ευρώπ

Έναν άσο με άρωμα Ευρώπης και ένα διπλό με φόντο την παραμονή είχε το σημερινό πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η Χοφενχάιμ «καθάρισε» την Άουγκσμπουργκ, επικρατώντας 3-1 εντός έδρας και την έπιασε στους 36 βαθμούς, ενώ είναι στο -6 από την πρώτη εξάδα, παραμένοντας ζωντανή για Ευρώπη. Ο Βέγκχορστ άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, κάνοντας κίνηση από τα πλάγια προτού μπει στην περιοχή και εκτελέσει. Τρία λεπτά μετά ο Κράμαριτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τρομερό σουτ. Ο Ντεμίροβιτς έβαλε ξανά στο κόλπο στους φιλοξενούμενους στο 61’, με τους γηπεδούχους να «κλειδώνουν» στο 90’ τη νίκη με τέρμα του Μπεμπού.

Η Γκλάντμπαχ έφτασε τους 31 βαθμούς, επικρατώντας 3-1 της Βόλφσμπουργκ και βρέθηκε στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Μπάκου άνοιξε το σκορ στο 7’ για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν τούμπα το ματς στο β’ μέρος. Ο Ιτακούρα ισοφάρισε στο 52’ και ο Ενγκουμού ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 58’. Το «διπλό» κλείδωσε οριστικά με το τέρμα του Ρέιτζ στο 88’.