Χορταστική ισοπαλία για Πανσερραϊκό και ΟΦΗ

Σε ένα συναρπαστικό ματς στις Σέρρες

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον ΟΦΗ για την 4η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League, με τον Μπάκιτς να απαντάει (27', 75') στα γκολ των Άλεκσιτς (22') και Μπέτανκορ (33').

Στο μυαλό του κόουτς

Σχηματισμό 4-2-3-1 επέλεξε ο Πάμπλο Γκαρσία, με τον Κατσίκας κάτω από τα δοκάρια και τους Δεληγιαννίδη, Μπέργκστρεμ, Αυλωνίτη και Πεταυράκη στην άμυνα. Ουεντραόγκο και Μορέιρα βρέθηκαν στον άξονα, με Τομάς, Άλεξιτς και Ουάρντα πίσω σπό τον Μπετανκόρ.

Με 4-2-3-1 πορέυτηκε και ο Τραϊανός Δέλλας, που επέλεξε τον Χριστογεώργο στο τέρμα και τους Μαρινάκη, Βούρο, Λουκάο και Θοράρινσον στην άμυνα.

Αμυντικά χαφ οι Μπάκιτς-Γκαγέγκος, με Μπάκου, Τοράλ και Ριέρα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Ισέκα.

Πιο δυνατά μπήκαν στον αγώνα οι γηπεδούχοι, με τον Άλεξιτς να μην μπορεί να σουτάρει καλά από κοντά στο 4ο λεπτό, με τους Κρητικούς να ανεβάζουν σταδιακά την αποδοσή τους και να έχουν ακυρωθέν γκολ με τον Μπάκιτς στο 12’.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κατσίκας απέκρουσε εντυπωσιακά το τρομερό σουτ του Μαυροβούνιου, με τους Σερραίους να φτάνουν εντέλει στο 1-0 στο 22ο λεπτό, με τον Άλεξιτς να πλασάρει ιδανικά σε τετ α τετ με τον Χριστογεώργο.

Παρ’ όλα αυτά, ο ΟΦΗ έφτασε άμεσα στην ισοφάριση, με τον Ριέρα να ανατρέπεται στην περιοχή από τον Δεληγιαννίδη και τον Μπάκιτς να ηττάται στο πέναλτι από τον Κατσίκα αλλά να σκοράρει με το... ριμπάουντ, για το 1-1 στο 27’.

Ο ρυθμός παρέμεινε φρενήρης, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να σταματά εντυπωσιακά το σουτ του Πεταυράκη ένα λεπτό αργότερα και τον Αυλωνίτη να έχει άστοχη κεφαλιά στο κόρνερ που ακολούθησε.

Στο 33’ η ομάδα του Γκαρσία ανέκτησε το προβάδισμα, με τον Ουάρντα να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά και τον Μπετανκόρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά!

Η τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στις καθυστερήσεις, με τον Κατσίκα να μπλοκάρει το σουτ του Τοράλ.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανσερραϊκός επιχείρησε να διαχειριστεί το προβάδισμά του. Ο ΟΦΗ δυσκολευόταν να γίνει απειλητικός, με τους Σερραίους να γίνονται επικίνδυνοι στο 50' με ωραίο σουτ του Άλεκσιτς από τα δεξιά στην περιοχή και με προσπάθεια του Ουάρντα στο 63' από τα αριστερά.

Ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε στην πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μοσκέρα κέρδισε την κόντρα από τα αριστερά, έβγαλε στον Μπάκιτς, ο οποίος με τη μία στην καρδιά της περιοχής, έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκαριών και στη συνέχεια στα δίχτυα.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στο σκορ, με τις δύο ομάδες να φεύγουν με τον πόντο.

Οι ενδεκάδες των ομάδων

Πανσερραϊκός (Π. Γκαρσία): Κατσίκας, Πεταυράκης, Μπέργκστρεμ, Αυλωνίτης, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (59’ Στάικος), Ουεντραόγκο, Ουάρντα, Τομάς (84’ Μασκανάκης), Άλεξιτς (84’ Σοφιανός), Μπετανκόρ (71’ Χατζηστραβός)

Στον πάγκο: Τσομπανίδης, Οικονόμου, Διαμαντής, Ντάνκερλουι, Μούργος

ΟΦΗ (Τρ. Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Βούρος, Λουκάο, Θοράρινσον, Μπάκιτς, Γκαγέγκος (70’ Μεγιάδο), Μπάκου (66’ Μοσκέρα), Τοράλ (74’ Γκλάζερ), Ριέρα (66’ Αποστολάκης), Ισέκα (74’ Φελίπε)

Στον πάγκο: Μπάουμαν, Αμπάντα, Λαμπρόπουλος, Θοεδοσουλάκης

Διαιτητής: Φωτιάς
Βοηθοί: Διαμαντής, Νταβέλας
4ος: Τσιμεντερίδης
VAR: Σιδηρόπουλος, Βεργέτης