«Σέρβιρε» τρίποντο για τον ΠΑΟΚ ο Μουργκ!

«Ξεκλείδωσε» ΟΦΗ και… νίκη στο Ηράκλειο

«Ξεκλείδωσε» ΟΦΗ και… νίκη στο Ηράκλειο ο ΠΑΟΚ με Μουργκ!

Ο Αυστριακός επιθετικός μέσος του «Δικεφάλου» με εξαιρετικές ασίστ στα δύο πρώτα κρίσιμα γκολ σε Τζόλη και Βαρέλα, οδήγησε τους Θεσσαλονικείς σε άνετη –όπως αποδείχθηκε επικράτηση επί των Κρητικών στο Ηράκλειο με 3-0, που έπαιζαν με 10 παίκτες από το 26’ λόγω αποβολής του γκολκίπερ, Βάτερμαν. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία τα βρήκε… μπαστούνια στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο Κρμέντσικ δεν μπορούσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στις πολλές ευκαιρίες που ήταν πρωταγωνιστής, αλλά με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, η νίκη «κλείδωσε».

Τζόλης (48’) και Βαρέλα (53’) με γκολ από ασίστ του Μουργκ διαμόρφωσαν πολύ γρήγορα το 2-0, ενώ και ο Τσέχος φορ βρήκε τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν στο 67’ πήρε την ασίστ του Τζόλη, εκμεταλλευόμενος και την κακή αντίδραση (από τις πολλές) του Σελίμοβιτς.

Με αυτό το τρίποντο, ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 35, ενώ ο ΟΦΗ παραμένει στους 19 και εκτός play-off.

Στο… μυαλό του κόουτς

Με τον κλασικό σχηματισμό του 3-5-1-1 παρέταξε την ομάδα του ο Γιώργος Σίμος, προχωρώντας και σε ένα μίνι-ροτέισον, καθώς εκτός ενδεκάδας έμεινε ο Διαμαντής και ο Λυμπεράκης πήρε μία εκ των τριών θέσεων στους στόπερ, ενώ ο Βαφέας ανέβηκε στις θέσεις των τριών αμυντικών χαφ, με τους Στάικο και Νέιρα. Στάρτζεον και Σαρδινέρο ήταν στην επιθετική γραμμή, συνθέτοντας ένα ευέλικτο και γρήγορο δίδυμο.

Από την άλλη πλευρά, ο Πάμπλο Γκαρσία προφανώς δεν αλλάζει ποτέ το 4-2-3-1, ωστόσο άφησε στον πάγκο τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, που είχε ευθύνη στο γκολ που σκόραρε ο Ολυμπιακός στην Τούμπα και στη θέση του μπήκε ο Ζίβκοβιτς. Επιπλέον, ο Περέιρα αποτέλεσε τον αντι-Γιαννούλη, με τον Τσιγγάρα να είναι στο πλάι του Σβαμπ. Ο Κρμέντσικ πήρε για δεύτερο σερί ματς φανέλα βασικού, έχοντας από πίσω του, τους Τζόλη, Μουργκ και Ουάρντα.

Παρά την ενθουσιώδη διάθεση που έδειξε στα πρώτα λεπτά ο ΟΦΗ, ανεβάζοντας τις γραμμές του τόσο τον Κοροβέση, όσο και τον Ουές, ο ΠΑΟΚ ήταν ουσιαστικός και χτυπώντας στο κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων, άρχισε να χάνει φάσεις, έχοντας ήδη τρεις σπουδαίες στιγμές για γκολ μέχρι το 11’, με «δράστες» τους Ουάρντα και Κρμέντσικ και μάλιστα ο τελευταίος στο 19’ είχε και δοκάρι με κεφαλιά, από τη σέντρα του Βιεϊρίνια.

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν ούτε μετά το 26’ και την αποβολή του Βάτερμαν, με τον ΠΑΟΚ απλά να πιέζει ακόμα περισσότερο, αφού οι Κρητικοί γυρίζοντας τον σχηματισμό τους σε 4-4-1, δεν μπορούσαν πια να απειλήσουν. Το αρνητικό για τον «Δικέφάλο» μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ήταν ότι ενώ μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις, ο Κρμέντσικ ήταν… φλύαρος στην αντίπαλη εστία χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες (38’, 44’), με τον κίνδυνο να γίνει ο μοιραίος να ήταν βάσιμος έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο.

Αποδείχθηκε ότι για τον ΠΑΟΚ, με τη μορφή που είχε πάρει το ματς, ήταν απλά θέμα χρόνου το γκολ και τελικά, η απόκριση των παικτών του Πάμπλο Γκαρσία ήταν άμεση με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μόλις στο 48’ από σέντρα του Μουργκ με το αριστερό, πετάχτηκε με θράσος ο Τζόλης και με προβολή έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» και πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί έγινε και το 2-0, με σκόρερ τον Βαρέλα που είπε κι αυτός «ευχαριστώ» στον Μουργκ για την ασίστ. Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ήταν μια απλή τυπική διαδικασία και κυρίως μια προσπάθεια των παικτών του ΠΑΟΚ να τροφοδοτήσουν τον Κρμέντσικ, ώστε να βάλει κι εκείνος γκολ, με τον στόχο να επιτυγχάνεται. Στο 67’ ο Τζόλης αυτή τη φορά έδωσε την ασίστ, με τον Κρμέντσικ να εκμεταλλεύεται ακόμα μία τραγική αντίδραση του Σελίμοβιτς και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

MVP: Τόμας Μουργκ. Η απλότητα στο παιχνίδι του ήταν το «κλειδί» για τον ΠΑΟΚ, καθώς έδωσε τις ασίστ στα σημαντικά γκολ του αγώνα. Το αριστερό του ποδί ήταν το… κεφάλαιο νίκης για την ομάδα του Γκαρσία. Σούπερ και ο Τζόλης, έχοντας γκολ, ασίστ και την κερδισμένη αποβολή.

O μοιραίος: Όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι αυτό τον τίτλο παίρνει ο Βάτερμαν. Όσο έπαιξε είχε καθοριστικές επεμβάσεις, αλλά στη φάση με τον Τζόλη είδε την κόκκινη κάρτα, καταδικάζοντας ουσιαστικά την ομάδα του. Από κοντά και ο Νέιρα, που έκανε το κακό γύρισμα στη φάση της αποβολής.

Η σφυρίχτρα: Καλή η διαιτησία του Παπαπέτρου. Δεν «έφαγε» τη βουτιά του Κρμέντσικ στο πρώτο ημίχρονο, λέγοντας κατηγορηματικά ότι δεν υπάρχει πέναλτι, ενώ με την παρέμβαση του VAR έδωσε την κόκκινη στον Βάτερμαν. Μία λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ είχε ο δεύτερος βοηθός, Απτόσογλου.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν – Ουές, Βούρος (77’ Σολίς), Σελίμοβιτς, Λυμπεράκης (30’ Σωτηρίου), Κοροβέσης (78’ Σουρνάκης) – Βαφέας, Στάικος, Νέιρα – Στάρτζεον (68’ Γρίβας), Σαρδινέρο (68’ Γιαννούλης)

Στον πάγκο: Σωτηρίου, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Τσιλιανίδης, Γκαργκαλατζίδης

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς – Βιεϊρίνια (77’ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα – Τσιγγάρας, Σβαμπ (77’ Ντόουγκλας Αουγκούστο) – Τζόλης, Ουάρντα (83’ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (69’ Λάμπρου) – Κρμέντσικ (76’ Σφιντέρσκι)

Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Νινούα, Λύρατζης

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου
Α’ Βοηθός: Τρύφων Πετρόπουλος
Β’ Βοηθός: Ιορδάνης Απτόσογλου
4ος διαιτητής: Γιώργος Βρέσκας