ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-1: «Ίδρωσε» και λυτρώθηκε με Σφιντέρσκι!

Ζορίστηκε αλλά πήρε το τρίποντο

Δεν μπορεί κανείς να ξέρει αν οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν το μυαλό τους στους αποκλεισμούς από Champions και Europa League, αυτό που σίγουρα ξέρουν όσοι είδαν τον αγώνα με τον Πανιώνιο, είναι πως οι Θεσσαλονικείς δείχνουν πεσμένοι. Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα έκανε το δύο στα δύο επικρατώντας του Πανιωνίου με 2-1 (ίδιο σκορ με τον Παναιτωλικό), αλλά σήμερα ήταν κακή.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο. Ένα ημίχρονο που πραγματικά δεν είχε σχεδόν τίποτα, εκτός φυσικά του γκολ του Άκπομ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό, όμως σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να απειλήσουν τους «κυανέρυθρους» που ήταν σαν να έπαιζαν και οι 11 πίσω.

Οι Θεσσαλονικείς πάντως κατάφεραν από νωρίς να ανοίξουν το σκορ, με τον Άκπομ με ωραία προσπάθεια μετά την κάθετη του Μίσιτς να ανοίγει το σκορ. Παρά το γρήγορο 1-0 δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια και μόνο στο 23' είχαμε μια καλή στιγμή με τον Κότνικ να νικάει τον Ζαμπά και τον Άκπομ. Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική φάση του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο οι συγκινήσεις ήταν σαφώς περισσότερες. Όχι πως παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο. Κάθε άλλο, ειδικά από την στιγμή που ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε ακόμα χειρότερος. Ο Πανιώνιος από την πλευρά του προσπάθησε για κάτι καλό και στο 57' κατάφερε με τον Τσιλούλη να ισοφαρίσει στην πρώτη επαφή του παίκτη του με την μπάλα.

Μετά το 1-1 η αγωνία έκανε για τα καλά την εμφάνισή της στη Τούμπα, με τον Σφιντέρσκι στο 74' με γκολ με κίνηση πίβοτ να την διώχνει κάνοντας το τελικό 2-1. Μια φάση που χρειάστηκε και το VAR για να μετρήσει το γκολ, με τον Άκπομ πάντως να μην έχει κάνει φάουλ όπως φάνηκε από το ένα από τα ριπλέι που έδειξε η τηλεόραση.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα):Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα (38 λ.τ. Ίνγκασον), Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι, Μίσιτς, Λημνιός (74’ Πέλκας), Ζαμπά (60’ Μπίσεσβαρ), Σφιντέρσκι, Ακπόμ

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος):Κότνικ, Σαραμαντάς (86’ Μιλόγεβιτς), Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Παπαγεωργίου, Καμαρά, Μαξίμοβιτς, Κόρμπος, Ρέντζας (86’ Λυμπεράκης), Άρτσε (56’ Τσιλούλης), Αραμπούλι.

Πηγή: gazzetta.gr

ΠΑΟΚ: Τελευταία Ενημέρωση