Ορεξάτος ΠΑΟΚ με «καυτό» Ολιβέιρα!

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 της Χέρακλες στο τρίτο του φιλικό στο Άπελντουρν

Αρχίζει και ανεβάζει στροφές ο ΠΑΟΚ! Το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία 2-1 της ολλανδικής Χέρακλες στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας στο Άπελντουρν, δείχνοντας στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης πολύ καλή εικόνα.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς έπαιξαν σε υψηλό τέμπο, εκεί όπου ο Νέλσον Ολιβέιρα πέτυχε και τα δύο γκολ (14', 33'), αρχίζοντας από νωρίς την... απόσβεση! Όπως και στα προηγούμενα δύο ματς, έτσι και σήμερα, ο Ρουμάνος τεχνικός έπαιξε με διαφορετική ενδεκάδα σε κάθε ημίχρονο.

Τέλος, προβληματισμός υπάρχει με τον τραυματισμό του Κρέσπο, ο οποίος αποχώρησε με ενοχλήσεις στο 74ο λεπτό.

Στο... μυαλό του κόουτς

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τον ΠΑΟΚ με σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από την εστία βρέθηκε ο Πασχαλάκης, ο οποίος μπροστά του στην τετράδα της άμυνας είχε τους Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Τέιλορ και Βιεϊρίνια. Στις θέσεις των χαφ ξεκίνησαν οι Εσίτι και Σβαμπ, με τους Ελ Καντουρί και Μουργκ να παίζουν στις πτέρυγες. Ο Καγκάβα κινήθηκε σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Νέλσον Ολιβέιρα.

Χέρακλες-ΠΑΟΚ: 1-2

Τηρουμένων των συνθηκών αλλά και της εποχής, ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε τρομερή ενέργεια και όρεξη στον αγωνιστικό χώρο του προπονητικού στο Άπελντουρν, με πολλά τρεξίματα και υψηλή πίεση στα 2/3 του γηπέδου.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου ήλεγξαν πλήρως τον ρυθμό έχοντας την κατοχή της μπάλα, ενώ όποτε την έχασαν πίεζαν τουλάχιστον τρεις-τέσσερις παίκτες για να την ανακτήσουν.

Από μια τέτοια φάση προήλθε και το 1-0, όταν στο 14', ο Εσίτι έκλεψε την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, με τον «Δικεφάλο του Βορρά» να βγαίνει στην κόντρα επίθεση. Ο Ελ Καντούρι από τα δεξιά έκανε τη σέντρα στην καρδιά της περιοχής, με τον Νέλσον Ολιβέιρα να ανοίγει το σκορ με κοντινή προβολή.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση της Χέρακλες σε μια ομολογουμένως άτυχη στιγμή για τους Θεσσαλονικείς. Συγκεκριμένα, στο 16ο οι Ολλανδοί έκαναν το 1-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φλουτ, αφού η μπάλα κόντραρε στο τείχος, αλλάζοντας πορεία και μπερδεύοντας τον Πασχαλάκη. Αυτή ήταν και η μοναδική στιγμή των τυπικά γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο.

Έκτοτε, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να παίζει σε υψηλό τέμπο, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα στο 33' και πάλι με τον Νέλσον Ολιβέιρα με πανέμορφο συρτό σουτ έξω από την περιοχή, μετά από την... πορτογαλική συνεργασία με τον Βιεϊρίνια!

Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ελ Καντούρι έφτασε... μια ανάσα από το 3-1, με τον Μπούκερ να βγάζει εξ' επαφής το σουτ του Μαροκινού σε κόρνερ. Επιπλέον, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, Καγκάβα και Εσίτι σπατάλησαν δύο καλές στιγμές. Το μόνο αρνητικό για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος ήταν έκανε τρία φάουλ ακριβώς έξω από την περιοχή του, δίνοντας την ευκαιρία στη Χέρακλες να απειλήσει από το πουθενά.

Όπως και στα προηγούμενα δύο φιλικά, έτσι και στο σημερινό, ο 52χρονος τεχνικός του ΠΑΟΚ προχώρησε στην αντικατάσταση όλης της ενδεκάδας με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν οι Ζίβκοβιτς, Περέιρα, Κρέσπο, Μιχάι, Ροντρίγκο, Τσιγγάρας, Νινούα, Λάμπρου, Ζίβκοβιτς και οι επιθετικοί Βρακάς, Κούτσιας.

Ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε με... κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Στο 53', Λάμπρου και Κούτσια συνδυάστηκαν άψογα, με τον πρώτο να βγάζει τρομερή κάθετη στον νεαρό φορ, ο οποίος έφυγε ταχύτατα στον ανοικτό χώρο, όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι των Ολλανδών.

Δευτερόλεπτα αργότερα, ήταν η σειρά του Ροντρίγκο Σοάρες να απειλήσει, με το μακρινό δυνατό του σουτ, να βγάζει με εντυπωσιακή εκτίναξη ο Ολλανδών τερματοφύλακας.

Στη συνέχεια, η Χέρακλες κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, αφού και ο ΠΑΟΚ γύρισε πιο πίσω τις γραμμές του, χωρίς να πιέζει στην πρώτη πάσα.

Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του Φρανκ Βόρμουθ δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά. Μάλιστα στο 68' κινδύνεψαν να δεχθούν και τρίτο τέρμα, όταν ο ΠΑΟΚ βγήκε υποδειγματικά στην αντεπίθεση, το σουτ του Κούτσια όμως έβγαλε με τα πόδια ο κίπερ των Ολλανδών. Στο 73', χρειάστηκε η επέμβαση του Ζίβκοβιτς για να αποσοβήσει το 2-2 στην πρώτη φάση της Χέρακλες.

Στιγμές αργότερα, ήρθε η αναγκαστική αλλαγή του Κρέσπο, ο οποίος αποχώρησε με ενοχλήσεις στο πόδι, παραχωρώντας τη θέση του στον Λύρατζη, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά από εκεί και μετά.

Η ζημιά πάντως λίγο έλειψε να γίνει στην... εκπνοή του αγώνα, με την κεφαλιά του Μπακίς να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο στο 90+4'.