Με... περίπατο στη δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ!

Με εξαιρετική εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της λειψής Λαμίας

Εύκολο απόγευμα για τον ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να πιάνουν υψηλά στάνταρ απόδοσης κόντρα στη Λαμία στην Τούμπα, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-0 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έφτασε τους 46 πόντους και «σκαρφάλωσε», έστω και προσωρινά, στη δεύτερη θέση και στο -2 από ΑΕΚ και -3 από Άρη. Από την άλλη, η Λαμία που αγωνίστηκε με πάρα πολλές απουσίες για λόγους ξεκούρασης, γνώρισε την πρώτη ήττα της μετά από έξι αγωνιστικές, παραμένοντας στη δωδέκατη θέση με 15 πόντους.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές, οι Ζίβκοβιτς και Ράχμαν Μπάμπα, με τον Γκανέζο μπακ να εντυπωσιάζει με την εμφάνισή του στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Στο... μυαλό του κόουτς

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1. Στο τέρμα ήταν ο Ζίβκοβιτς, ο οποίος μπροστά του είχε τους Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδη και Μπάμπα. Στις θέσεις των χαφ αγωνίστηκαν οι Τσιγγάρας και Σβαμπ, με τους Ουάρντα, Ζίβκοβιτς και Τζόλη να αποτελούν την μεσοεπιθετική τριάδα. Στην κορυφής της επίθεσης ήταν ο Κρμέντσικ.

Από την άλλη, ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε σύστημα 4-2-3-1, αλλάζοντας όλη τη βασική ενδεκάδα της προηγούμενης αγωνιστικής, καθώς πέραν του τιμωρημένου Ρόμανιτς, οι υπόλοιποι δέκα έμειναν εκτός αποστολής για λόγους ξεκούρασης. Στο τέρμα βρέθηκε ο Κατσίκας, με την τετράδα της άμυνας να αποτελείται από τους Τζέιμς, Βύντρα, Βλάχο και Ασίγκμπα, με τους Μπιάρνασον και Μπουλούλη να βρίσκονται στη μεσαία γραμμή. Στα «φτερά» της επίθεσης ήταν οι Γκαζαριάν και Προβυδάκης, με τον Πίτι πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μπα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, με σαφή διάθεση να επιτεθεί και να «καθαρίσει» το παιχνίδι από νωρίς. Οι μαζικές αλλαγές στην ενδεκάδα της Λαμίας και η έλλειψη ομοιογένειας, έκαναν ακόμα πιο εύκολο το έργο των γηπεδούχων οι οποίοι έκλεισαν στο 1/3 του γηπέδου την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου.

Ενδεικτικό της εικόνας του ματς είναι πως ο ΠΑΟΚ δημιούργησε 14 ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, οι εννέα εκ των οποίων πήγαν προς την εστία. Στο 18', ο «δικέφαλος του Βορρά» άνοιξε το σκορ, με πλασέ του εξαιρετικού Μπάμπα, μετά από όμορφη κάθετη του Τζόλη.

Στη συνέχεια, είχε και άλλες ευκαιρίες να πετύχει και άλλα τέρματα, μεταξύ των ο οποίων η διπλή προσπάθεια του Ροντρίγκο στο 31' και το δυνατό σουτ του Ζίβκοβιτς στο 34'.

Με το πόδι πατημένο στο «γκάζι» μπήκε η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκονται πολύ νωρίς δύο γρήγορα γκολ, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Συγκεκριμένα, μέσα σε ένα πεντάλεπτο, οι Τζόλης και Ουάρντα με πλασέ μέσα από την περιοχή στο 48' και 52' αντίστοιχα, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Έλληνας εξτρέμ όμως στην προσπάθειά του για γκολ τραυματίστηκε, αποχωρώντας λίγο αργότερα από το ματς.

Στο 56', ο νεοεισελθών Λάμπρου νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Κατσίκα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο Ζίβκοβιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Λαμίας, με ωραίο δυνατό σουτ στην κίνηση.

Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει ο Σέρβος εξτρέμ το κατάφερε δύο λεπτά αργότερα (68'), πιάνοντας έναν «κεραυνό» από τα όρια της μεγάλης περιοχής, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στους Θεσσαλονικείς.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, λόγω και των πολλών αλλαγών που έκαναν οι δύο προπονητές. Στα τελευταία λεπτά πάντως, λίγο έλειψε να πετύχει και πέμπτο γκολ ο ΠΑΟΚ, με τον Σφιντέρσκι να χάνει δύο τετ-α-τετ στο 85' και στο 90+3'.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Ζ. Ζίβκοβιτς-Ροντρίγκο (73’ Λύρατζης), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα-Τσιγγάρας, Σβαμπ (73’ Νινούα)-Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (62’ Καγκάβα), Τζόλης (55’ Λάμπρου)-Κρμέντσικ (62’ Σφιντέρσκι).

Λαμία (4-2-3-1): Κατσίκας-Βλάχος, Βύντρα, Τζέιμς (52’ Σαραμαντάς), Ασίγκμπα-Μπουλούλης (59’ Γκούγκα), Μπιάρνασον-Προβυδάκης, Γκαζαριάν (74’ Νικολόπουλος), Πίτι (74’ Χατζηστραβός)-Μπα (46’ Βλαχομήτρος).