Στην Τούμπα παίζονται όλα!

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στη Ρωσία, αλλά ελπίζει σε πρόκριση

Νίκη με ανατροπή για την Κρασνοντάρ επί του ΠΑΟΚ με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με Πέλκα, όμως οι Κλάεσον και Καμπεγιά έδωσαν τη νίκη στους Ρώσους. Χαμένο πέναλτι ο Πέλκας στο 7'.

Έχασε πέναλτι, σκόραρε πρώτος, σημάδεψε το δοκάρι και τελικά ηττήθηκε. Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε... ιδανικός αυτόχειρας στο Krasnodar Stadium και έδωσε δικαιώματα στην Κράσνονταρ που δεν του χαρίστηκε!

Απόλυτα «διαβασμένος» εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ και στη Ρωσία, κάνοντας ένα σχεδόν τέλειο α΄ημίχρονο τακτικά που κρίθηκε -ωστόσο- στα... πέναλτι. Το ματς ξεκίνησε θεωρητικά με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους καθώς μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κλεμάν Τουρπέν με τη συνδρομή του VAR, υπέδειξε ορθώς πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε χέρι του Κάιο. Ο Δημήτρης Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο, η... κακή παράδοση του Δικεφάλου στα πέναλτι συνεχίστηκε, με τον Σαφόνοβ να κρατάει όρθια την Κράσνονταρ και να λέει «όχι» στον αρχηγό του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ δεν εγκλωβίστηκε στο χαμένο πέναλτι και παρά την πίεση που πρόσθεσε στα πόδια του, «έκοψε» κάθε όρεξη των Ρώσων μεσοεπιθετικά, με την αμυντική του γραμμή και τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς να έχουν αρκετή δουλειά στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 45λεπτου. Η «ανάγνωση» της Κράσνονταρ έδειχνε ξεκάθαρα μια ομάδα με τρεξίματα, συνεργασίες και συνδυασμούς που μπορούσαν να του κάνουν ζημιά, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στο γήπεδο μέσα από τρεις μεγάλες ευκαιρίες.

Απεναντίας, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που όντας απόλυτα προσηλωμένος στο τακτικό του πλάνο... έτρεξε στην αντεπίθεση την Κράσνονταρ προκειμένου να καλύψει τα κενά και τους χώρους που άφηνε η άμυνα της. Κάτι που έκανε υποδειγματικά στο 33' με τον Γιαννούλη να περνάει ωραία τη μπάλα για τον Ζίβκοβιτς και τον Σέρβο να βγαίνει από τα αριστερά, βγάζοντας παράλληλα για τον Πέλκα που με ένα άγγιγμα πήρε τη δική του ρεβάνς για το χαμένο πέναλτι και άνοιξε το σκορ (0-1).

Το ματς φάνηκε πως είναι υπόθεση λεπτομερειών -από εκείνες που ορίζουν την ταυτότητα του αγώνα- και σφράγισαν αναμφίβολα και το πρώτο ημίχρονο. Στο 38' ο Γιαννούλης ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ρεμί Καμπελά και ο Κλάεσον ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς για το 1-1.

Ματς για... γερά νεύρα αποδείχθηκε και το β΄ημίχρονο, με τους δύο προπονητές να μην προχωρούν σε καμία αλλαγή, γνωρίζοντας πως το ματς έχει δρόμο μπροστά του. Η Κράσνονταρ ανέλαβε εκ νέου τα ηνία του παιχνιδιού και προειδοποίησε -αρχικά- με σουτ του Βάντερσον, αναγκάζοντας τον Σέρβο πορτιέρε του ΠΑΟΚ να απομακρύνει τον κίνδυνο με εντυπωσιακή επέμβαση.

Η απάντηση του Δικεφάλου ήταν ηχηρή, τραντάζοντας με το πλασέ του Καντουρί το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σαφόνοβ ενώ στη συνέχεια της φάσης Κρέσπο και Πέλκας δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Ποντάροντας στα σημάδια κούρασης, σε συνδυασμό με το γεγονός πως η Κράσνονταρ μετράει πολλά περισσότερα παιχνίδια στα πόδια της, οι Ρώσοι έφτασαν στην ανατροπή για το 2-1 στο 71΄, εκμεταλλευόμενοι και την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων.

Ο Πετρόφ έβγαλε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ τον Μπεργκ, που τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Ζίβκοβιτς (σ.σ. μετά από κακή συνεννόηση με τον Κρέσπο) και ο Καμπελά προ κενής εστίας έγραψε το τελικό 2-1. Παρά τις όποιες προσπάθειες του Δικεφάλου και τις πινελιές... φρεσκάδας του Φερέιρα από τον πάγκο, η μπίλια έκατσε στη νίκη των Ρώσων που έχουν μπροστά τους την Τούμπα.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν την ερχόμενη Τετάρτη (30/9) και ο ΠΑΟΚ καλείται να κάνει μια ακόμη αγωνιστική υπέρβαση με φόντο τ΄αστέρια. Κι ας είναι τώρα με την πλάτη στον τοίχο.

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

Κρασνοντάρ: Σαφόνοφ, Πετρόφ, Κάιο, Σορόκιν, Ραμίρεζ, Καμπεγιά (81' Ούτκιν), Όλσον, Βιλένα, Ουάντερσον (86' Σουλεϊμάνοφ), Μπεργκ, Κλάεσον

ΠΑΟΚ: Ζίφκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Α. Ζίφκοβιτς, Γιαννούλης, Πέλκας (79' Μπίσεσβαρ), Τζόλης (84' Σφιντέρσκι)

Σκόρερ:39' Κλάεσον, 71' Καμπεγιά/ 33' Πέλκας

Κίτρινες: Κάιο, Κλάεσον, Μπεργκ, Όλσον/ Σβαμπ, Κρέσπο, Ίνγκασον