Κλώτσησε την ευκαιρία ο ΠΑΟΚ και ελπίζει σε… Κοπεγχάγη!

Αναλυτικά τα όσα συνέβησαν στην Μπρατισλάβα

Ο ΠΑΟΚ είχε τις προϋποθέσεις και τις ευκαιρίες, ωστόσο δεν πήρε τη νίκη κόντρα στη Σλόβαν (0-0) στην Μπρατισλάβα. Πλέον, θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από τους Σλοβάκους την τελευταία αγωνιστική.

Την ευκαιρία να κλειδώσει τη 2η θέση του 6ου ομίλου του Europa Conference League έχασε την Πέμπτη (25/11) ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έμεινε στο 0-0 με τη Σλόβαν στην Μπρατισλάβα. Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε στο κεκλεισμένων των θυρών «Stadion Tehelne pole» κι ενώ είχε τις καλύτερες -αλλά όχι και πολλές- στιγμές στην αναμέτρηση, δεν μπόρεσε να σκοράρει και πλέον τίποτα δεν είναι στα χέρια του.

Η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου παρέμεινε στην 3η θέση, ισόβαθμη (8β.) με τους Σλοβάκους -οι οποίοι υπερτερούν στα μεταξύ τους (μετά και το 1-1 της Τούμπας)-. Έτσι, στην 6η και τελευταία αγωνιστική, όπου υποδέχονται τη Λίνκολν, πρέπει να φέρουν καλύτερο αποτέλεσμα από τη Σλόβαν, η οποία φιλοξενείται από την αδιάφορη Κοπεγχάγη (εξασφάλισε την πρώτη θέση επικρατώντας 4-0 της Λίνκολν). Με λίγα λόγια: Εξαρτώνται και από τους Δανούς.

Καλύτεροι για τους φιλοξενούμενους οι Μπίσεσβαρ και Ζίβκοβιτς, με τον Μιτρίτσα να είναι αρκετά δραστήριος μετά την είσοδό του στα τελευταία λεπτά. Αποχώρησε πριν την έναρξη του δεύτερου μέρους -λόγω ενοχλήσεων στον οπίσθιο μηριαίο- ο Κρέσπο, με τον Μιχάι να περνά στη θέση του.

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με σαφή διάθεση να πιέσει ψηλά. Στο 6' είχε την πρώτη του καλή στιγμή με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς, το οποίο μπλόκαρε ο Χόβαν.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων κι όσο περνούσε η ώρα κέρδιζαν μέτρα στο γήπεδο, έχοντας μεγαλύτερη συνοχή και παίζοντας πιο συνδυαστικό ποδόσφαιρο. Ωστόσο, δεν μπορούσαν φτιάξουν και αξιόλογες φάσεις. Ό, τι καλύτερο δημιουργούσαν είχε ως κύριο εκφραστή τους τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος στο 31' έχασε και τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς: Ο Σίντκλεϊ έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, με τον ξεμαρκάριστο Ολλανδό χαφ να πιάνει το σουτ μεταξύ πέναλτι και μεγάλης περιοχής, το οποίο κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Την ίδια στιγμή ο ΠΑΟΚ είχε καλές επιστροφές και δεν δεχόταν φάσεις, με τον Μεντβέντεβ να απειλεί με διαγώνιο τελείωμα στο 43', στη μεγαλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους. Διπλάσιες οι τελικές -8(2) έναντι 4(1)- στην ολοκλήρωση του πρώτου μέρους για την ομάδα του Λουτσέσκου, η οποία είχε 61% ποσοστό κατοχής της μπάλας.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Μιχάι να αντικαθιστά τον Κρέσπο.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μπαίνουν πιο φορτσάτοι, ωστόσο μέχρι και το 60' η Σλόβαν ήταν εκείνη με τις δύο καλύτερες στιγμές, χάρη στις κεφαλιές των Άγκμπο (57') και Γκριν (60').

Σταδιακά από το 64' μέχρι το 72' ο Λουτσέσκου έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Σβαμπ, Μουργκ και Σφιντέρσκι. Ο τελευταίος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 78', όταν ύστερα από πολύ ωραίο ξεδίπλωμα αντεπίθεσης, συνέκλινε, έπιασε το σουτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η είσοδος του Μιτρίτσα έδωσε επιπλέον ώθηση στον ΠΑΟΚ, με τον Κασία να μπλοκάρει τελευταία στιγμή την προβολή του Ρουμάνου χαφ στο 88'. Στα τελευταία λεπτά ο «δικέφαλος του Βορρά» περικύκλωσε την αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να μπορέσει να βρει και το γκολ της νίκης.