Γκάζωσε στο δεύτερο και πάτησε τον ΠΑΣ ο ΠΑΟΚ

Με τέρματα των Ζίφκοβιτς και Σβαμπ πέρασε από το Περιστέρι

Χωρίς να εντυπωσιάσει, με ένα καυτό πεντάλεπτο στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ καθάρισε 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και έπιασε τον Άρη και ΑΕΚ στη δεύτερη θέση με 43 βαθμούς.

Η ομάδα του Γκαρσία ήταν ανώτερη στο παγωμένο Περιστέρι, που διεξήχθη το ματς λόγω της κακοκαιρίας και με δύο τέρματα από το 56’ ως το 61’ με Ζίβκοβιτς και πέναλτι του Σβαμπ επέστρεψε στις νίκες και μπήκε πάλι φορτσάτη στο κυνήγι της δεύτερης θέσης της Super League.

Σκόρερ για τον «δικέφαλο» Ζίβκοβιτς και Σβαμπ, έχασε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο ο Βιεϊρίνια.

Στο μυαλό του κόουτς

Ο Πάμπλο Γκαρσία επέλεξε να ξεκινήσει με το κλασικό πλέον 4-2-3-1 χωρίς εκπλήξεις στα πρόσωπα. Ο Ζίβκοβιτς ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, οι Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο και Βιεϊρίνια στην άμυνα με τον Πορτογάλο να παίρνει θέση αριστερά, ενώ δεξιά θα παίξει ο Ισπανός. Από εκεί και πέρα Σβαμπ και Τσιγγάρας θα είναι στα χαφ με τον Ουάρντα μπροστά τους και τους Τζόλη, Α.Ζίβκοβιτς να πλαισιώνουν τον Κρμέντσικ που θα είναι στην κορυφή.

Από την πλευρά του ο Αργύρης Γιαννίκης, επέλεξε σχηματισμό 4-4-2 κόντρα στον «δικέφαλο του Βορρά». Ο Λοντίγκιν ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, Πίρσμαν, Παντελάκης, Εραμούσπε και Οικονομόπουλος από αριστερά προς δεξιά στην άμυνα, ενώ Καρτάλης, Ντομίνγκεθ, Λιάσος και Μπρένερ ήταν στην μεσαία γραμμή με τους Παμλίδη και Κρίζμαν να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε ορεξάτος και προσπάθησε να επιτεθεί κυρίως από τα άκρα με τους Τζόλη και Ζίβκοβιτς. Ωστόσο η ομάδα του Γιαννίκη ήταν καλά στημένη με τους Παντελάκη και Εραμούσπε να έχουν σωστές τοποθετήσεις και να στέκονται καλά απέναντι στον Κρμέντσικ, τον οποίο είχαν περιορίσει. Ο Τσέχος, δεν πήρε τις μπαλιές που ήθελε στην περιοχή, με αποτέλεσμα να τραβιέται μακριά από το πεδίο δράσης του για να πάρει μπάλες, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να είναι ακίνδυνος για την άμυνα του ΠΑΣ.

Η ομάδα του Γκαρσία πέταξε σπουδαία ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα όταν από λάθος της άμυνας του ΠΑΣ ο Οικονομόπουλος έκανε χέρι στην περιοχή μετά από γύρισμα του Τζόλη, αλλά ο Βιεϊρίνια που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα… πουλιά.

Από το χαμένο πέναλτι και έπειτα ο ΠΑΟΚ θαρρείς και βραχυκύκλωσε, αφού δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να πατήσει περιοχή. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο μέρος, αναγκάστηκε η ομάδα του Γκαρσία έκανε 19 γεμίσματα, με μόλις δύο εύστοχα, γεγονός που δείχνει πόσο καλά στημένη ήταν αμυντικά η ομάδα των Ιωαννίνων.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και πίεσε ακόμα περισσότερο. Η άμυνα του ΠΑΣ κρατούσε γερά με τους Παντελάκη και Εραμούσμπε να στέκονται σωστά όπως και στο πρώτο μέρος, αλλά δύο λάθη σε πέντε λεπτά στοίχησαν στην ομάδα του Γιαννίκη. Μια ατομική ενέργεια, αυτή του Ζίβκοβιτς στο 56’ ήταν αρκετή να λύσει τον γόρδιο δεσμό και να δώσει προβάδισμα στον «δικέφαλο του Βορρά», ενώ από το δεύτερο πέναλτι που έκανε ο Οικονομόπουλος στο ματς, αυτή τη φορά με ανατροπή στον Τζόλη έφερε το 2-0 από τα πόδια του Σβαμπ.

MVP: Ο Ζίβκοβιτς κερδίζει τον τίτλο του κορυφαίου του ματς και παίρνει στις λεπτομέρεις τον τίτλο από τον Τζόλη. Το γκολ που πέτυχε νωρίς στην επανάληψη με ωραία ατομική ενέργεια ήταν κομβικό διότι απάλλαξε την ομάδα του Γκαρσία από το άγχος και οδήγησε στη νίκη.

Μοιραίος: Ο Οικονομόπουλος τα έκανε… ρόιδο στο ματς. Έχει κάνει δύο πέναλτι, με το δεύτερο να οδηγεί τον «δικέφαλο του Βορρά» στο δεύτερο τέρμα που κλείδωσε τη νίκη. Σε μια εξαιρετική αμυντική δουλειά, ήταν παραφωνία που φαινόταν.

Η σφυρίχτρα: Καλή διαιτησία του Διαμαντόπουλου. Δεν είχε δύσκολες φάσεις. Ακόμα και τα δύο πέναλτι που έγιναν ήταν καθαρά και τα είδε αμέσως.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (63' Σάλιακας), Εραμούσποε, Παντελάκης, Πεερσμαν, Μπρένερ (31' Μιλιντσεάνου), Λιάσος (63' Κάστρο), Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (63' Ελευθεριάδης), Παμλίδης, Κρίζμαν

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζίφκοβιτς, Ροντρίγκο, Κρέσπο (67' Βαρέλα), Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Ουάρντα, Ζίφκοβιτς, Τζόλης, Κρμέντσικ