«Γκάζωσε» για τα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στον πρώτο προημιτελικό κόντρα στην Λαμία με 5-2, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία τα βρήκε δύσκολα για μια ώρα απέναντι στην εξαιρετική Λαμία, αλλά σοβαρεύτηκε στο τελευταίο μισάωρο, βρήκε τρία γκολ και είναι έτοιμη για την τετράδα της διοργάνωσης.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον ΠΑΟΚ ο Πάμπλο Γκαρσία. Ο Πασχαλάκης στην εστία, με τους Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Ροντρίγκο στην τετράδα της άμυνας. Τσιγγάρας, Σβαμπ οι δύο χαφ, με τους Ζίβκοβιτς, Τζόλη, Ουάρντα να κινούνται πίσω από τον σέντερ φορ Σβιντέρσκι.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε την ομάδα του και αυτός με διάταξη 4-2-3-1 και τον Θεοδωρόπουλο κάτω από τα δοκάρια. Οι Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Προβυδάκης στην άμυνα, με τους Μπεχαράνο, Γκούγκα δίδυμο στον άξονα. Ρόμανιτς, Πίτι και Γκαζαριάν η μεσοεπιθετική τριπλέτα, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Αραμπούλι.

Ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο με πολλά γκολ και τη μια φάση να διαδέχεται την άλλη. Μόλις στο 6ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ, όταν ο Ροντρίγκο έκανε το σουτ, ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε και ο Τζόλης έκανε το 1-0 με κεφαλιά από κοντά.

Η Λαμία βγήκε στην επίθεση στην συνέχεια, όταν στο 10ο λεπτό ο Αραμπούλι έκανε ωραίο βολέ από την περιοχή και ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ, για να έρθει το γκολ ένα λεπτό αργότερα στο 11’. Ο Αντέτζο ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους με εντυπωσιακό γυριστό, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Πίτι.

Ο ΠΑΟΚ έψαχνε το γκολ για να προηγηθεί το οποίο το βρήκε στο 16ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Σβαμπ. Φαινόταν από νωρίς ότι η Λαμία θα αντιδράσει και σε αυτό το γκολ και ο Μπεχαράνο στο 24ο λεπτό με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πίτι έκανε το 2-2. Το γκολ ελέγχθηκε από το VAR για οφσάιντ, καθώς η φάση ήταν οριακή, αλλά εν τέλει μετρήθηκε κανονικά.

Ο Δικέφαλος συνέχιζε να πιέζει και να κρατάει μπάλα, όταν στο 29’ ο Σβιντέρσκι σκόραρε από κοντά, αλλά με το γκολ να μη μετράει καθώς είχε προηγηθεί φάουλ που έκανε ο Σβαμπ στον Αντέτζο. Το ματς κύλησε στο ίδιο τέμπο με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο, αλλά να μη μπορεί να βρει το τρίτο γκολ που θα τον έστελνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Το δεύτερο μέρος ήταν κακό, καθώς δεν υπήρχαν φάσεις ούτε από τον ΠΑΟΚ, ούτε από την Λαμία. Οι φιλοξενούμενοι στέκονταν καλά στο γήπεδο και δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους να φτιάξουν φάσεις, δείχνοντας ότι αν έχουν και την τύχη μαζί τους, μπορεί να πάρουν και ένα καλό αποτέλεσμα. Ωστόσο από το 65’ και μετά, ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε, φόρτσαρε και καθάρισε την πρόκριση. Σε αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο και η είσοδος του Κρμέντσικ στο ματς.

Στο 67ο λεπτό μετά από σέντρα του Ζίφκοβιτς, ο Κρμέντσικ βρίσκει ίσα ίσα την μπάλα που πηγαίνει στο δεξί δοκάρι, αλλά ο Τζόλης παίρνει το ριμπάουντ για να γράψει το 3-2. Στο 82’ ο Ροντρίγκο με φοβερό σουτ από τα όρια της περιοχής δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Θεοδωρόπουλο για το 4-2, ενώ στο 88ο λεπτό ο Κρμέντσικ βρήκε τον χώρο και έκανε ωραίο σουτ από τα όρια της περιοχής για να διαμορφώσει το τελικό 5-2.