Έκανε επίδειξη δύναμης με πεντάρα στη Λαμία ο ΠΑΟΚ!

Διέλυσε με το εμφατικό 5-1 τη Λαμία, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά από απόψε την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου

Την πολύ κατάσταση στην οποία βρίσκεται τον τελευταίο καιρό επιβεβαίωσε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με το επιβλητικό 5-1 εκτός έδρας της Λαμίας, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά από απόψε την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet!

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση με τον Νάρεϊ να ανοίγει το σκορ 13 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα, πριν ο Κωνσταντέλιας σκοράρει σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι του, για το 0-2. Αουγκούστο (62’), Μπράντον (67’) και Σάστρε (69’) μετέτρεψαν σε θρίαμβο τη νίκη του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μαρτίνεθ να μειώνει για το τελικό 1-5 στο 86’. Πιθανότατα Μεγάλη Τετάρτη θα διεξαχθεί η ρεβάνς στην Τούμπα, χωρίς όμως να έχει βγει ακόμα επίσημη ανακοίνωση.

Στο μυαλό των κόουτς

Με 4-3-3 και αρκετές αλλαγές σε σύγκριση με την αναμέτρηση της περασμένης Κυριακής με τον Άρη, παρέταξε τη Λαμία ο Λεωνίδας Βόκολος. Ο Γκαραβέλης βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια, έχοντας τους Βασιλαντωνόπουλο, Αντέτζο, Κορνέζο και Σαραμαντά μπροστά του. Τζανδάρης, Στάνκο και Σλίβκα αποτέλεσαν την τριάδα στο κέντρο, ο Μαρτίνεθ ξεκίνησε το ματς ως δεξί εξτρέμ, ο Ασκόφσκι ως αριστερό, ενώ ο Μανούσος ήταν ο πιο προωθημένος. Εκτός αποστολής έμειναν οι Βέργος, Τσιλούλης και Κυριάκος Παπαδόπουλος.

Με το γνωστό του 4-2-3-1 παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Ρασβάν Λουτσέσκου, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τους Ολιβέιρα, Κάργα, Βιεϊρίνια, Λύρατζη, Φιλίπε Σοάρες και Κούρτσιτς, ενώ ο Σβαμπ βρέθηκε στον πάγκο. Ο Ρουμάνος τεχνικός επέλεξε τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια και τους Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Κουλιεράκη και Σάστρε αμυντική τετράδα μπροστά του. Αουγκούστο και Ντάντας ήταν το δίδυμο που ξεκίνησε στα χαφ, με τον Νάρεϊ δεξί εξτρέμ, τον Άντριγια Ζίβκοβιτς αριστερό και τον Κωνσταντέλια σε ρόλο δεκαριού, πίσω από τον Μπράντον Τόμας.

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί για την ομάδα του ο Ρασβάν Λουτσέσκου, αφού μόλις 13 δευτερόλεπτα μετά το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή, Κωνσταντέλιας και Ζίβκοβιτς «έκρυψαν την μπάλα» στην αριστερή πλευρά της επίθεσης του ΠΑΟΚ, με τον δεύτερο να κάνει το γύρισμα και με τον Νάρεϊ να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και να σκοράρει προ κενής εστίας, για το 0-1!

Δύο λεπτά αργότερα (3’), ο Ζίβκοβιτς έκανε ξανά όμορφη κίνηση από τα αριστερά και σέντραρε, με τον Γκαραβέλη να απομακρύνει σε κόρνερ προ του Μπράντον, ενώ ο στο 13’ ο Νάρεϊ ήταν εκείνος που σέντραρε και ο Κωνσταντέλιας δεν έκανε καλό τελείωμα. Στο 16’ η Λαμία απείλησε για μοναδική φορά στο πρώτο ημίχρονο, με τον Σλίβκα να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά βρίσκοντας τον Μαρτίνεθ, το σουτ του οποίου κόντραρε στον Ίνγκασον, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν έντονα ζητώντας πέναλτι για χέρι του Αντέτζο σε μία φάση που μονομάχησε

με τον Μπράντον, με τον ρέφερι, Βεργέτη, να δείχνει κίτρινες κάρτες σε Μπάτσι και Καρυπίδη.

Στο 20’ ο πολύ δραστήριος Νάρεϊ κοντρόλαρε όμορφα και βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε εύκολα το αδύναμο σουτ του, ενώ στο 25’ ο ΠΑΟΚ διπλασίασε το προβάδισμά του, με τον Ζίβκοβιτς να βρίσκει με κάθετη πάσα τον Σάστρε και εκείνον να κάνει ιδανικό γύρισμα για τον Κωνσταντέλια, που δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 0-2 με σουτ στην κίνηση από κοντά.

Μάλιστα, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο νεαρός μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ παραλίγο να σκοράρει ξανά, αφού προσπέρασε τον Γκαραβέλη, αλλά είδε τον Κορνέζο να διώχνει με προβολή, ενώ η μπάλα είχε πάρει πορεία προς την εστία. Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Αουγκούστο βρέθηκε αμαρκάριστος σε πολύ πλεονεκτική θέση, αλλά πλάσαρε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι της Λαμίας. Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έριξε ρυθμό, ενώ οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να φανούν απειλητικοί για την εστία του Κοτάρσκι.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε αφότου οι ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 57' ο Νάρεϊ εκτέλεσε φάουλ και ο Ίνγκασον βρέθηκε ολομόναχος απέναντι στον Γκαραβέλη, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει με καρφωτή κεφαλιά, ενώ στο 62' ο Αουγκούστο πήρε την μπάλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και «κρέμασε» τον τερματοφύλακα της Λαμίας με υπέροχη λόμπα!

Στο 67' ο Τάισον έκανε την κάθετη πάσα και ο Μπράντον πλάσαρε στην κίνηση για το τέταρτο γκολ της ομάδας του, ενώ δύο λεπτά αργότερα (69'), ο Ζίβκοβιτς έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Σάστρε, με τον μπακ του ΠΑΟΚ να πλασάρει άψογα για το 0-5! Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα, με τη Λαμία να μειώνει στο 86', όταν ο Σλίβκα εκτέλεσε φάουλ, ο Μεδίνα πήρε την κεφαλιά, ο Κουλιεράκης δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Μαρτίνεθ εκμεταλλεύτηκε την περίσταση, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στο 90'+1' η Λαμία σκόραρε ξανά, αλλά ο Βεργέτης ακύρωσε το γκολ του Μεδίνα, για επιθετικό φάουλ του Νούνιες.

MVP: Πολλοί οι υποψήφιοι στον ΠΑΟΚ για το βραβείο του πολυτιμότερου, ο οποίος είχε πέντε διαφορετικούς σκόρερ στη Λαμία. Στο... νήμα το παίρνει ο Κωνσταντέλιας, ο οποίος ήταν πολύ δραστήριος, σκόραρε για το 0-2 στο 25' και χειροκροτήθηκε από τους φίλους των γηπεδούχων όταν αντικαταστάθηκε από τον Λουτσέσκου στο 63'.

Η σφυρίχτρα: Ο Χρήστος Βεργέτης δέχθηκε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΠΑΟΚ για μία φάση που ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Αντέτζο σε μονομαχία του με τον Μπράντον. Στα ριπλέι φάνηκε πως η μπάλα βρήκε στο χέρι του αμυντικού της Λαμίας, θα έπρεπε να τον καλέσουν από το VAR για να ξαναδεί τη φάση. Στο 90’+1’ ο Μεδίνα σκόραρε για τη Λαμία, αλλά ο Βεργέτης ακύρωσε το γκολ, δίνοντας επιθετικό φάουλ του Νούνιες πάνω στον Ντάντας, στο ξεκίνημα της φάσης. Αρκετά νεύρα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, τον ανάγκασαν να βγάλει αρκετές φορές την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Λαμία (Βόκολος, 4-3-3): Γκαραβέλης – Βασιλαντωνόπουλος (46’ Σιμόν), Κορνέζος, Αντέτζο, Σαραμαντάς – Τζανδάρης (59’ Νούνιες), Στάνκο (59’ Ντε Βινσέντι), Σλίβκα – Ασκόφσκι (65’ Αμπάντα), Μαρτίνεθ, Μανούσος (65’ Μεντίνα).

Στον πάγκο: Τρόπουλος, Καραμάνος, Κοντονίκος, Τζανετόπουλος.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Κοτάρσκι - Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Σάστρε – Αουγκούστο (63’ Σβαμπ), Ντάντας – Νάρεϊ (72΄Ελ Καντουρί), Κωνσταντέλιας (63’ Τάισον), Α. Ζίβκοβιτς (75’ Μπίσεσβαρ) – Μπράντον (75’ Τζίμας).

Στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Ρικάρντο.

Πηγή: Sport FM