Έφερε... τούμπα τον ΠΑΟΚ με απίθανη ανατροπή ο Ατρόμητος!

Χτύπησε δις στο φινάλε με Χαρίση και Νάτσο και πήρε απίστευτη νίκη (3-2)!

Τρελή ματσάρα στο Περιστέρι με απίθανη ανατροπή του Ατρομήτου επί του ΠΑΟΚ (3-2).

Οι Περιστεριώτες βρέθηκαν στα... σχοινιά στο 82ο λεπτό όταν ο πρώην Ουάρντα σκόραρε με κεφαλιά και έδειχνε να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΟΚ (1-2), αλλά τελικά βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και τιμώρησαν την θλιβερή αμυντική συμπεριφορά των φιλοξενούμενων με τους Χαρίση και Νάτσο!

Ο Νάτσος με τρομερό τσιμπητό πλασέ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ύστερα από υπέροχη κάθετη του Μάτιτς έκρινε το ματς και ευτυχώς που υπάρχει το VAR και το γκολ του μέτρησε, αφού ο βοηθός Μιχάλης Παπαδόπουλος είχε σηκώσει τη σημαία του για οφσάιντ!

Στους 17 βαθμούς και στην 9η θέση ανεβαίνει πλέον ο Ατρόμητος, όντας στο -2 από την εξάδα και σταματώντας το αρνητικό σερί πέντε διαδοχικών αγώνων χωρίς νίκη!

Στο... μυαλό του κόουτς

Με 4-3-3 και με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το περασμένο ματς με τον Βόλο παρέταξε τον Ατρόμητο ο Νταμίρ Κάναντι. Ο Γιαννιώτης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Γκάλο, Γούτα, Γκαλβάο και Κιβρακίδη στην τετράδα της άμυνας. Σάλομον, Νάτσο και Χαρίση στον άξονα, με τους Νταβιώτη, Κωτσόπουλος να πλαισιώνουν τον Μανούσο στην επιθετική τριπλέτα.

Με διάταξη 4-2-3-1 κατέβασε τον ΠΑΟΚ ο Πάμπλο Γκαρσία από την άλλη μεριά, έχοντας δύο αλλαγές στο σχήμα του σε σχέση με το ματς κόντρα στην ΑΕΛ. Ο Πασχαλάκης στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδη, Ίνγκασον και Γιαννούλη στην άμυνα. Σβαμπ και Αουγκούστο το δίδυμο στον άξονα, με τους Ζίφκοβιτς, Μουργκ, Τζόλη να αποτελούν τη μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Σφιντέρσκι.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να κυριαρχήσει και να βρει το γρήγορο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κοντά τις γραμμές τους, γρήγορο passing game αλλά και υπομονή στο παιχνίδι τους, σημαδεύοντας αρκετά τον... target-man Σφιντέρσκι. Ο Σάλομον είχε μια κεφαλιά πάνω στον Πασχαλάκη στο ξεκίνημα του αγώνα και ουσιαστικά στη μοναδική τους τελική στο ημίχρονο, με τους παίκτες του Γκαρσία να χτυπούν δις το... καμπανάκι με τον Σφιντέρσκι. Οι γηπεδούχοι δεν το άκουσαν και στο 15ο λεπτό ο Κωτσόπουλος έκανε... χαζό χέρι, με τον Διαμαντόπουλο να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα. Ωστόσο, ο Τζόλης δεν βρήκε εστία χάνοντας την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Αυτό βέβαια δεν άργησε να έρθει με τον Τζόλη να σεντράρει γλυκά από τα αριστερά και τον αφύλαχτο Σφιντέρσκι να τιμωρεί την αντίπαλη άμυνα για το 1-0 στο 22'.

Οι παίκτες του Γκαρσία είχαν κάνει τη δουλειά τους, το προβάδισμα των φιλοξενούμενων ήταν απολύτως δίκαιο βάσει εικόνας και έδειχναν πως έχουν βάλει... πλώρη για μια σημαντική νίκη, παρότι ήταν νωρίς. Έτσι φαινόταν και στη συνέχεια του πρώτου μέρους, αφού οι ασπρόμαυροι κυριαρχούσαν κατά κράτος στον αγωνιστικό χώρο, είχαν εξαιρετική τακτική και είχαν εγκλωβίσει τους αντιπάλους τους. Λίγο έλειψε να... χτυπήσαν ξανά σε μια φάση-καρμπόν με αυτή του γκολ στο 40ο λεπτό αλλά αυτή τη φορά ο Μανδάς, που είχε μπει στο ματς αντί του τραυματία Γιαννιώτη, έβγαλε την κεφαλιά του Σφιντέρσκι με μεγάλη επέμβαση. Ο Σφιντέρσκι ήταν αυτός που απείλησε ξανά στο 54ο λεπτό αλλά σπατάλησε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, με τον Μανδά να βγαίνει ξανά νικητής στη μοναδική φάση του πρώτου τετάρτου δευτέρου μέρους.

Ο Κάναντι έριξε στο ματς τον Μουνίθ αντί του Νταβιώτη με τη συμπλήρωση μιας ώρας και στα... καπάκια ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Γιαννούλη και με φοβερό σουτ από τα 20 μέτρα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Πασχαλάκη για το 1-1! Ο Ατρόμητος είχε πάρει ψυχολογία, ο Κάναντι βοηθούσε σημαντικά από τον πάγκο και έδειχνε να ελέγχει το ματς. Από την άλλη μεριά, ο Γκαρσία έριξε στο γήπεδο όλους τους επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές του, ακόμη και τον Κρμέντσικ που έκανε ντεμπούτο. Ωστόσο, ο Ουάρντα ήταν αυτός που στο 82ο λεπτό πλήγωσε την πρώην ομάδα του με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Νινούα (1-2), πανηγυρίζοντας έξαλλα το γκολ του.

Η πλάστιγγα είχε γίρει υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι αποδείχτηκαν ξανά φλύαροι! Τρία λεπτά μετά ο Χριστοδουλόπουλος έκανε φοβερή ντρίμπλα στον Γιαννούλη και γύρισε στον Μάτιτς, ο οποίος έκανε... τσαφ μέσα από την περιοχή αλλά άθελά του έστρωσε την μπάλα στον Χαρίση που ήταν η σειρά του να πληγώσει την πρώην ομάδα του (2-2) και με τον Πασχαλάκη να φέρει ευθύνη! Το ματς έδειχνε πως θα έληγε ως είχε, ωστόσο ο Ατρόμητος τιμώρησε ακόμη μία τραγική αμυντική συμπεριφορά του ΠΑΟΚ και στην κόντρα-επίθεση στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάτιτς πέρασε υπέροχη κάθετη στον Νάτσο, ο οποίος με τρομερό τσιμπητό πλασέ έγραψε το 3-2 και χάρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του.

MVP: Ο προπονητής του Ατρομήτου, Νταμίρ Κάναντι! Έβαλε τον Μουνίθ στο 60' και τέσσερα λεπτά μετά αυτός έφερε το ματς στα ίσα, ενώ οι Μάτιτς και Χριστοδουλόπουλος είχαν συμμετοχή στα δύο γκολ της τεράστιας ανατροπής κόντρα στον ΠΑΟΚ (3-2). Του βγήκαν... όλα του Αυστριακού τεχνικού και χάρη σ' αυτόν ο Ατρόμητος πήρε μεγάλη νίκη!

Ο μοιραίος: Ο Κάρολ Σφιντέρσκι μπορεί να σκόραρε το τέρμα που έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, αλλά σπατάλησε τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες ακόμη για να σκοράρει εκ νέου και να... καθαρίσει από νωρίς τον αγώνα!

Η σφυρίχτρα: Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, κάνοντας καλό ματς. Έδωσε σωστά το πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ στο 15ο λεπτό στο χέρι του Κωτσόπουλου, ενώ έκανε και σωστή χρήση των καρτών του. Ο α' βοηθός του Μιχάλης Δημόπουλος λίγο έλειψε να βάλει... φωτιά στο φινάλε του ματς σηκώνοντας το σημαιάκι για οφσάιντ στον Νάτσο, αλλά το τέρμα του μέτρησε σωστά με την εξέταση του VAR.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης (32' Μανδάς), Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Κιβρακίδης, Νάτσος, Σάλομον, Χαρίσης, Νταβιώτης (60' Μουνίθ), Μανούσος (76' Μάτιτς), Κωτσόπουλος (75' Χριστοδουλόπουλος).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Αουγκούστο, Σβαμπ (71' Ελ Καντουρί), Μουργκ (71' Ουάρντα), Ζίβκοβιτς (78' Νινούα), Τζόλης (65' Λάμπρου), Σφιντέρσκι (78' Κρμέντσικ).