Έβγαλε αντίδραση ο ΠΑΟΚ

Επιβλήθηκε του «άδειου» Άρη

Άφησε πίσω του τον αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό και βλέπει… Champions League ο ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα ήταν ανώτερη από τον Άρη, που παρουσιάστηκε άδειος από δυνάμεις και από εναλλακτικές λύσεις καθώς και ο Φετφατζίδης ήταν στον πάγκο μόνο για τυπικούς λόγους, και επικράτησε 2-0 «σβηστά» στο «Κλ. Βικελίδης».

Σκόρερ για τον «Δικέφαλο» ήταν οι Βαρέλα (36’) και Σφιντέρσκι (45’+4’), ενώ εξαιρετική απόδοση είχε ο Στοχ που αγωνίστηκε βασικός, ωστόσο λόγω της αστοχίας του Πολωνού επιθετικού σε κλασικές ευκαιρίες δεν του πιστώθηκαν περισσότερες από τη μία ασίστ του πρώτου γκολ. Ο φορ του ΠΑΟΚ νικήθηκε στο 3’ από τον Κουέστα σε πέναλτι από χέρι του Μπα.

Με αυτό το τρίποντο, ο ΠΑΟΚ έφτασε στους 59 βαθμούς, έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό και ο στόχος της 2ης θέσης παραμένει καθ’ όλα εφικτός. Από την άλλη πλευρά, ο Άρης (που ολοκλήρωσε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Δεληζήση στο 91’) καλείται να διαχειριστεί ένα αρκετά δύσκολο υπόλοιπο, καθώς δεν έχει βαθμολογικό στόχο, ενώ και στο ρόστερ έχει ελάχιστες λύσεις.

Είναι χαρακτηριστικό ο Μίχαελ Ένινγκ δεν έκανε ούτε μία αλλαγή στο ματς.

Με το… καλημέρα στην αναμέτρηση αποδείχθηκε δύο πράγματα: Το πρώτο ήταν η διαφορά κινήτρου ανάμεσα στις δύο ομάδες, καθώς ο ΠΑΟΚ κυνηγάει τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος. Το δεύτερο ήταν το… άδειασμα του Άρη από την υπερπροσπάθεια στον δεύτερο ημιτελικό κόντρα στην ΑΕΚ.

Το γεγονός ότι ο Άρης ήταν… αλλού, φάνηκε στα πρώτα 40’’, όταν ο Μπίσεσβαρ με έξυπνη μπαλιά σημάδεψε τον Σφιντέρσκι και ο Μπα χωρίς σκέψη βρήκε την μπάλα με το χέρι, με αποτέλεσμα ο Τσβάιερ να καταλογίσει απευθείας το πέναλτι. Την ευθύνη ανέλαβε ο Πολωνός επιθετικός, αλλά η εκτέλεσή του ήταν τέτοια (κέντρο και προς τα αριστερά) που έδωσε την ευκαιρία στον Κουέστα να αποκρούσει, από τη στιγμή που επέλεξε σωστή γωνία.

Ο Ισπανός γκολκίπερ ήταν από τους λίγους «κίτρινους» που βρισκόταν εντός κλίματος αγώνα και στο 10’ κατάφερε να αποσοβήσει και πάλι την παραβίαση της εστίας τους, όταν νίκησε τον Μπίσεσβαρ σε φάση τετ-α-τετ, ενώ στο 13’ ήταν η σειρά του Γιαννούλη να νικηθεί από τον 29χρονο τερματοφύλακα.

Η πρώτη τελική του Άρη και ταυτόχρονα ευκαιρία σημειώθηκε στο 22’, με τον Μπρούνο Γκάμα από πλάγια θέση και αριστερά να σουτάρει, αλλά ο Πασχαλάκης ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε σε κόρνερ.

Τελικά, ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να βρει το γκολ πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου μέσω στατικής φάσης, στοιχείο που αποτελεί μεγάλη δύναμη του παιχνιδιού του. Συγκεκριμένα, στο 36’ ο Στοχ εκτέλεσε υπέροχα το φάουλ από αριστερά και ο Βαρέλα με δυνατή κεφαλιά, δεν άφησε περιθώριο στον Κουέστα να αντιδράσει και άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση από την ομάδα του Ένινγκ ήρθε με διπλή ευκαιρία, στο 41’ και στο 43’, αλλά και πάλι ο Πασχαλάκης είχε τις απαντήσεις στα σουτ των Μπρούνο Γκάμα και Ματίγια. Μάλιστα, σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, ο ΠΑΟΚ βρήκε και δεύτερο γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Μπίσεσβαρ να σερβίρει στον Σφιντέρσκι και ο τελευταίος με αριστερό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας, θέτοντας γερές βάσεις νίκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά εύκολο για προβλέψεις... Ο ΠΑΟΚ έχοντας περισσότερες εναλλακτικές λύσεις και δυνάμεις, έκανε διαχείριση του προβαδίσματος που είχε εξασφαλίσει από το πρώτο μέρος και παρά την πίεση που δέχθηκε στο πρώτο 10λεπτο του δεύτερου μισού, δεν απειλήθηκε ποτέ επί της ουσίας.

Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ αν είχε σε καλύτερη μέρα τον Σφιντέρσκι, θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ, όταν από το 67’έως το 72’ έχασε τρεις ευκαιρίες, μία με τον Μάτος (67’) και δύο με τον Πολωνό φορ (68’, 72’), αλλά ο δείκτης του σκορ δεν αυξήθηκε.

Όσο και να το ήθελε, ο Ένινγκ δεν είχε εναλλακτικές λύσεις στον πάγκο, συμβιβάστηκε με τους έντεκα που επέλεξε για βασικούς και το ματς ολοκληρώθηκε, απόλυτα φυσιολογικά στο 0-2 για τον «Δικέφαλο».