Δεν έκοψε ταχύτητα και έρχεται με... φόρα ο ΠΑΟΚ!

ΠΑΟΚ στο ίδιο μοτίβο και μετά τη διακοπή

Έμεινε «ζεστός» στη διακοπή, συνεχίζει απτόητος και πλησίασε στην κορυφή ο ΠΑΟΚ.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο φτάνοντας τις πέντε διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις (τέσσερις στο πρωτάθλημα), έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία του σε αυτό το διάστημα. Με αποτέλεσμα αφενός να μείνει μόνος 3ος, εκμεταλλευόμενος την γκέλα του Ολυμπιακού στα Γιάννενα, ενώ πλησίασε στους 10 βαθμούς τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Στο μυαλό των κόουτς

Με 4-3-3 παρέταξε τον Παναιτωλικό ο Γιάννης Αναστασίου. Ο Ανέστης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Λιάβα, Μλάντεν, Λάρσον και Χουχούμη στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στο κέντρο η τριάδα Φλόρες, Μάρτενσον και Κολοβός. Στα «φτερά» Ντίας και Καρέλης, με τον Νταγκό να κινείται στην κορυφή.

Πιστός στο 4-2-3-1 ο Λουτσέσκου στον ΠΑΟΚ. Ο Κοτάρσκι σταθερά κάτω από τα δοκάρια, ο Σάστρε δεξιά, ο Ράφα Σοάρες αριστερά με τον Ίνγκασον να έχει τον Κουλιεράκη στο πλευρό του, ενώ Ντόουγκλας Αουγκούστο και Σβαμπ ήταν το δίδυμο στα χαφ. Ο Νάρεϊ στο δεξί «φτερό», ο Κωνσταντέλιας στο αριστερό και ο αρχηγός Ελ Καντουρί είχε ρόλο… playmaker, με τον Ολιβέιρα να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΠΑΟΚ θέλησε να μπει πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Πίεσε πολύ ψηλά στα πρώτα λεπτά, θέλοντας να «στραγγαλίσει» τον Παναιτωλικό. Κατάφερε να κλέψει μπάλες, αλλά, παρότι η πρώτη του δεν άργησε, κλασική φάση δεν είχε στο ξεκίνημα. Η κίνηση του Κωνσταντέλια παράλληλα με την περιοχή ήταν καλή, όχι όμως και το εκτός περιοχής σουτ που έπιασε.

Σταδιακά, ο Παναιτωλικός άρχισε να ξεμυτάει, έστω και μέσω αντεπιθέσεων, με τον Φλόρες να δοκιμάζει πρώτος το πόδι του, βρίσκοντας σε ετοιμότητα τον Κοτάρσκι στο 5’. Ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να γίνεται καλύτερα, αλλά οι κλασικές φάσεις απουσίαζαν. Ο Νάρεϊ έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας στο 16’, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν υπήρξε γκολ για τον ΠΑΟΚ, καθώς διαπιστώθηκε μέσω VAR ότι ήταν οριακά εκτεθειμένος στην μπαλιά του Ολιβέιρα.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πορεύτηκε δίχως τον Ελ Καντουρί από το 19’ και μετά λόγω τραυματισμού, με τον Ζίβκοβιτς να παίρνει τη θέση του, είχε την πρώτη του μεγάλη φάση στο 35’. Από γέμισμα του Αουγκούστο, ο Σάστρε έκανε κεφαλιά-πάσα και ο Ολιβέιρα έπιασε γεμάτο σουτ με τον Ανέστη να του λέει «όχι», ενώ στη συνέχεια της φάσης μπλόκαρε το σουτ του Κωνσταντέλια. Η ομάδα του Λουτσέσκου είχε ένα καλό πεντάλεπτο, με τον Νάρεϊ να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Ανέστη στο 39’, πιάνοντας σουτ στην κίνηση, το οποίο έβγαλε ο έμπειρος γκολκίπερ. Η επόμενη απειλή του «δικεφάλου του Βορρά» δεν ήρθε από οργανωμένη επίθεση, αλλά από κλέψιμο του Ζίβκοβιτς στον Χουχούμη μέσα στην περιοχή, με τον Ανέστη να μπλοκάρει (41’).

Ο Παναιτωλικός είχε τις προϋποθέσεις να κάνει κάτι καλό στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τον Κολοβό να φεύγει επικίνδυνα στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ του σταμάτησε σε σώματα (βρήκε και στο χέρι του Σβαμπ, αλλά ήταν κολλητό). Ο ΠΑΟΚ βρήκε στο τέλος του ημιχρόνου το γκολ που έψαχνε, με τον Νάρεϊ να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά και τον Ολιβείρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται πολύ έντονα για παράβαση, καθώς υπήρξε σπρώξιμο του Αουγκούστο μπροστά στην εστία στον Κολοβό που βρέθηκε στο έδαφος.

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να κάνει ακόμη ένα βήμα προς τη νίκη στο πρώτο πεντάλεπτο του β’ μέρους, με τον Ολιβέιρα να χάνει μεγάλη ευκαιρία (50’), πιάνοντας άστοχο σουτ με καθαρό πεδίο μεν, αλλά με κακή ισορροπία δε. Ο Παναιτωλικός έχασε τρομερή ευκαιρία για το 1-1 στο 57’, με τον Μάρτενσον να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι, τον Κροάτη πορτιέρε να διώχνει και τον Καρέλη να χάνει το… άχαστο από κοντά με προβολή. Δύο λεπτά μετά, ο Κωνσταντέλιας είχε δύο τελικές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, με τη μία να είναι στα σώματα και τη δεύτερη (από… αεροπλανικό) τη μάζεψε ο Ανέστης.

Η 2η μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ για να βρεθεί αγκαλιά με το διπλό χάθηκε στο 62ο λεπτό. Σε αντεπίθεση τρεις εναντίον ενός ο Ζίβκοβιτς άργησε να αποφασίσει, με αποτέλεσμα να κοπεί στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης - Λιάβας, Μλάντεν, Λάρσον, Χουχούμης - Φλόρες, Μάρτενσον (65’ Σενγκέλια), Κολοβός - Ντίας (81’ Ξενιτίδης), Καρέλης (81’ Πέδρο), Νταγκό

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (88’) - Αουγκούστο, Σβαμπ (88’ Ντάντας) - Νάρεϊ (81’ Μουργκ), Ελ Καντουρί (19’ Α. Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας – Ολιβέιρα (88’Τόμας)