Τερίμ: «Κόκκινη στη φάση του Μπερνάρ, δεύτερη κίτρινη ο Κετζιόρα»

Διαβάστε όσα είπε ο Φατίχ Τερίμ μετά την ήττα του Παναθηναϊκού από τον ΠΑΟΚ

Για πολλά ζητήματα μίλησε ο Φατίχ Τερίμ στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα του Παναθηναϊκού από τον ΠΑΟΚ.
Ο Τούρκος προπονητής στάθηκε εκ νέου στο θέμα του διαιτητή, ξεκαθαρίζοντας πάντως ότι δεν αποτελεί δικαιολογία για το αποτέλεσμα, ενώ σχολίασε επίσης τον σχηματισμό που επέλεξε, το ντέρμπι με την ΑΕΚ αλλά και την ψυχολογική κατάσταση των Ιωαννίδη-Μπακασέτα μετά τον αποκλεισμό της Εθνικής Ελλάδας.

Αναλυτικά όσα είπε:

Τι πάει λάθος και δεν μπορεί να πάρει αποτελέσματα ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο: «Σε τέτοιου τύπου αγώνες, αν στο πρώτο λεπτό δέχεσαι γκολ, δεν είναι το πιο εύκολο μετά. Μία φορά στις 100 μπορεί να συμβεί, να δεχτείς γκολ στην πρώτη φάση. Από τη σέντρα μέχρι το πλάι που πήγε η μπάλα, 5-6 φορές έγιναν λάθη. Δεν είναι το πιο εύκολο να ξεκινάς έτσι. Μπορούμε να πούμε ξεκάθαρα ότι ξεκινήσαμε τον αγώνα βρισκόμενοι 1-0 πίσω. Καταφέραμε να πάμε το παιχνίδι όπως θέλαμε και στο 28' κάναμε το 1-1 και μέχρι εκείνη τη φάση είχαμε αρκετές ευκαιρίες. Τώρα είναι στο 31' ο αγώνας, η φάση του Μπερνάρ. Αν ρωτάτε εμένα είναι μία φάση που μπορεί να σκοράρει ξεκάθαρα. Πιστεύω ότι μπορούσε να είναι και κόκκινη. Μετά δεχτήκαμε ξανά ένα γκολ από αντεπίθεση. Χάσαμε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσαμε να πάμε στο 2-2. Στο δεύτερο παίξαμε μονότερμα μπορώ να πω. Έχουμε βρεθεί 39 φορές με την μπάλα στην περιοχή του αντιπάλου. Αυτός ο αριθμός είναι διπλάσιος από του αντιπάλου. Παίξαμε 65% με την μπάλα, κάναμε 18 σουτ, περίπου 600 πάσες. Αλλά δυστυχώς μετά από όλα αυτά που κάναμε, δεν μπορέσαμε να βρούμε αυτά που θέλαμε.

Μέχρι στιγμής δεν είχα πει τίποτα για τους διαιτητές, μόνο μία φορά είπα για την καθυστέρηση. Αλλά η ερώτηση είναι η εξής: Του Σπόραρ του έκαναν ράμματα στο κεφάλι και είναι και φάουλ. Δεν είναι δεύτερη κίτρινη κάρτα αυτό; Συγχαρητήρια, όπως και να 'χει, κέρδισαν οι αντίπαλοι. Δεν θέλω να δείξω τον διαιτητή ως δικαιολογία. Ήταν κόκκινη για μένα η φάση του Μπερνάρ στο πρώτο ημίχρονο και του Κετζιόρα δεύτερη κίτρινη. Μπορεί να είναι η φάση του Αράο φάουλ, εσείς πρέπει να συνεχίσετε το παιχνίδι και να το τσεκάρετε στο VAR. Η Ελλάδα, το πρωτάθλημα δεν αξίζει τέτοιου είδους διαιτητές που δεν έχουν ποιότητα. Αν ήταν 30 χρόνων καλός διαιτητής, η UEFA θα τον είχε δει και θα τον είχε ανεβάσει. Δεν είναι μόνο ότι έκανε φάουλ. Τον έχει χτυπήσει με τον αγκώνα. Δεν λέω τίποτα για τη νίκη που πήρε ο ΠΑΟΚ, συγχαρητήρια. Όπως είπα το ελληνικό πρωτάθλημα δεν αξίζει τέτοιους διαιτητές που δεν έχουν ποιότητα. Μέσα σε αυτό το παιχνίδι, μετά που βρήκαμε και την ισοπαλία, θα μπορούσαμε να περάσουμε μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο έχουμε αρκετές ευκαιρίες μέχρι να δεχτούμε το τρίτο γκολ. Η σύντομη απάντηση στην ερώτησή σας, εμείς δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε στις πολλές ευκαιρίες που κάναμε κι αυτοί το έκαναν».

Αν θεωρεί ότι είναι θέμα ΕΠΟ ή UEFA να στείλει στην Ελλάδα καλούς διαιτητές: «Η Ομοσπονδία προσπαθεί για το καλύτερο. Έχει πάρει μία τέτοια απόφαση για να πάνε τα πράγματα καλύτερα. Εγώ απλά σκέφτομαι ότι το ελληνικό πρωτάθλημα αξίζει καλύτερους διαιτητές, πιο ποιοτικούς. Γιατί σε τέτοιου είδους αγώνες, κάνουν τη διαφορά οι μικρές λεπτομέρειες. Στην κόκκινη και στο πέναλτι δεν το σκέφτηκε καθόλου, το έδωσε. Εγώ είδα τις φάσεις, δεν μιλάω έτσι. Ένας διαιτητής με ποιότητα που έχει και την εμπειρία, μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι κι αν υπάρχει φάουλ να το γυρίσει το VAR. Τώρα θέλω να σας πω και για τα τέσσερα λεπτά. Μόνο 2:40 ήταν το γκολ. Το λιγότερο έπρεπε να είναι επτά λεπτά, πώς μπορεί να δίνει τέσσερα. Δεν θέλουμε από σένα κάτι. Απλά τέσσερα λεπτά δεν ήταν σωστό. Γιατί όταν έχουμε διαφορά ένα γκολ, μπορούμε να το γυρίσουμε. Έχουν γίνει πάρα πολλά πράγματα. Δεν είμαι άνθρωπος που θα δικαιολογηθώ για τους διαιτητές, αλλά έχουν γίνει τόσα πολλά πράγματα. Πώς μπορείς να δίνεις τέσσερα λεπτά».

Για το γεγονός ότι δέχτηκε πρώτος γκολ ο Παναθηναϊκός και στα δύο ματς των playoffs: «Είναι σημαντικό να μη δεχόμαστε πρώτοι γκολ. Μετά από έναν αγώνα με τον Ολυμπιακό που νικήσαμε, αν δεχτούμε ένα γκολ μπροστά στους οπαδούς μας, είναι πρόβλημα. Ο Βαγιαννίδης έψαχνε το λάθος στον εαυτό του, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Έγιναν κι άλλα λάθη. Είμαστε ομάδα που μας αρέσει να πιέζουμε και να κάνουμε γρήγορη πίεση. Όταν δέχεσαι γκολ στο πρώτο λεπτό, αλλάζουν όλα. Παρ' όλα αυτά αντιδράσαμε πολύ καλά στον αντίπαλο. Ήταν σωστή η αντίδρασή μας. Ανεβάσαμε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο. Από τις ευκαιρίες που βρήκαμε, ένα από αυτά θα μπορούσαμε να σκοράρουμε και να γίνει διαφορετικό το παιχνίδι, αλλά δυστυχώς δεν έγινε».

Για το πώς επηρέασε τον Παναθηναϊκό η διακοπή κι αν έχασε το μομέντουμ από τη νίκη στο Καραϊσκάκη: «Σεβόμαστε την απόφαση της Ομοσπονδίας. Έχω δουλέψει κι εγώ στην εθνική ομάδα, καταλαβαίνω ότι ήταν σημαντικοί αγώνες για να πας στο Euro. Αλλά όπως είπατε, όταν παίζεις μετά από 21 μέρες, αλλάζει η ψυχολογία. Εμείς μείναμε με 15 παίκτες, αυτό ψυχολογικά αλλάζει λίγο τα πράγματα. Αν ρωτάτε τη γνώμη μου, εγώ πιστεύω ότι θα μπορούσε να μην είχε τόσο μεγάλο κενό. Όταν παίζει η Εθνική Ελλάδας και είναι σημαντικός αγώνας, εμείς πάντα θέλουμε να προσφέρουμε κάτι. Πάντα θέλουμε όταν οι αντίπαλοι μας συνεχίζουν στην Ευρώπη να παίζουν, είναι καλό για το ελληνικό πρωτάθλημα. Αλλά όταν υπάρχει λίγη παραπάνω λογική, χαιρόμαστε περισσότερο. Εγώ ποτέ δεν ζήτησα ξεκούραση όταν παίζει η ομάδα μου στην Ευρώπη».

Για το ντέρμπι με την ΑΕΚ: «Όταν χάνεις πάντα οι επόμενες νίκες είναι οι πιο σημαντικές. Σήμερα δεν σκεφτόμασταν καθόλου να χάσουμε, αλλά δυστυχώς χάσαμε. Πρέπει να το ξεπεράσουμε πάρα πολύ γρήγορα αυτό που έγινε. Η ΑΕΚ είναι πάρα πολύ καλή ομάδα, να συγκεντρωθούμε εκεί. Στο πρωτάθλημα πρώτη φορά χάσαμε εδώ στο γήπεδό μας. Κι ελπίζω να μην το ξαναδούμε ποτέ».

Για τη διάταξη του Παναθηναϊκού στο σημερινό ντέρμπι: «Σήμερα έβγαλα μία ομάδα με τον Σπόραρ και τον Φώτη, χωρίς να αλλάζουμε πολλα πραγματα στη φιλοσοφία μας. Να κάνουμε περισσότερη επίθεση. Και από τις δύο πλευρές πήγαμε αρκετά πιστεύω. Όταν δέχεσαι γκολ και κάνεις λάθος, αλλάζουν πολλά πράγματα. Ανα μπορούσαμε να περάσουμε μπροστά στο σκορ, θα ήταν πολλά πράγματα διαφορετικά. Στο παιχνίδι μας δεν αλλάξαμε πολλά πράγματα. Εγώ καμιά φορά γυρίζω και με δύο στράικερ να παίξω, κι αυτό που σκεφτήκαμε στην πραγματικότητα έγινε. Στο σχέδιο μας δεν άλλαξε πολλά πράγματα. Δεν άλλαξε το σχήμα, απλά άλλαξαν οι θέσεις που επαιζαν οι παίκτες. Σήμερα εγώ ακόμα στηρίζω το πώς έστησα την ομάδα. Όταν δεχτήκαμε γκολ με το λάθος μας, προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε και να φέρουμε το παιχνίδι στα ίσια. Όλοι δίνουν τα πάντα για την ομάδα και όσο μπορούμε θα παίρνουμε τα πάντα από αυτούς».

Για το πόσο επηρέασε Ιωαννίδη και Μπακασέτα ο αποκλεισμός της Εθνικής: «Ήταν πάρα πολύ στεναχωρημένοι ο Φώτης και ο Τάσος. Δεν είναι εύκολο, ήθελαν πολύ να πάνε στο Euro με την Εθνική. Σε τέτοιες περιπτώσεις όταν αποκλείεσαι, πάντα φταίει ο προπονητής, ο αρχηγός, ο στράικερ. Ήταν πάρα πολύ στεναχωρημένοι και οι ίδιοι. Και οι οπαδοί μας σήμερα τους στήριξαν πάρα πολύ. Και οι δύο είναι πάρα πολύ σημαντικοί παίκτες, συμβαίνουν αυτά, είναι μέσα στο ποδόσφαιρο αλλά πρέπει να τους στηρίζουμε. Η Εθνική Ελλάδας θα συνεχίσει, μπορεί να μην πήγε στο Euro, αλλά ακολουθεί κι ένα Μουντιάλ. Ήταν πάρα πολύ στεναχωρημένοι, σχεδόν δύο μέρες δεν μίλησαν με άλλου».