Πέταξε δύο βαθμούς στα Γιάννενα ο Παναθηναϊκός!

Είχαν ευκαιρίες, όχι γκολ οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος, είχε δοκάρι με Μαουρίσιο, χαμένες ευκαιρίες με Αϊτόρ αλλά δεν σκόραρε επί του ΠΑΣ (0-0), ενώ είδε τον Βαντ να αποβάλλει τον Χουάνκαρ στο 80’ κρατώντας τον Κάργα στο ματς!

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο ΠΑΣ Γιάννινα «κατέβηκε» έχοντας ως σχηματισμό το 4-4-2, τον Λοντίγκιν στην εστία και τους Σάλιακα, Κάργα, Εραμούσπε και Πίρσμαν στα μετόπισθεν. Σνάιντερ και Γκαρντάβσκι έπαιξαν στα δύο άκρα, ενώ Στάνκο και Καραχάλιος αποτέλεσαν τους κεντρικούς χαφ, με τους Μορέιρα και Περέα δίδυμο στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη παρατάχθηκε με σύστημα 4-3-3, τον Μπρινιόλι κάτω από τα γκολπόστ, ενώ Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ και Χουάνκαρ ήταν η τετράδα στην άμυνα. Ρούμπεν Πέρεθ, Μαουρίσιο και Γκατσίνοβιτς έπαιξαν στον άξονα, ενώ Αϊτόρ και Παλάσιος αγωνίστηκαν δίπλα στον Ιωαννίδη, ο οποίος ήταν ο σέντερ φορ.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς, πίεσε ψηλά τον αντίπαλό του, πήρε τη μπάλα και προσπάθησε να παίξει γρήγορα στο τρανζίσιον για να προηγηθεί.

Βλέποντας τον ΠΑΣ να τον περιμένει πίσω από την μπάλα, με τις γραμμές του κοντά, για να μην αφήνει κενούς χώρους και ψάχνοντας μια αντεπίθεση, αλλά χωρίς αντίκρισμα.
Οι «πράσινοι» είχαν την υπεροχή, τέσσερα κερδισμένα αλλά αναξιοποίητα κόρνερ, ένα σουτ του Μαουρίσιο, στο 12ο λεπτό και μια κεφαλιά του Βέλεθ στο 18’, αλλά όχι το… πολυπόθητο γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα.

Με τους γηπεδούχους να μετρούν μόνο μια προσπάθεια, το μακρινό σουτ του Καραχάλιου στο 19ο λεπτό που δεν ανησύχησε τον Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα, καταγράφοντας στο 23ο λεπτό την πρώτη του καλή ευκαιρία. Όταν Χουάνκαρ και Αϊτόρ συνδυάστηκαν ωραία, ο δεύτερος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν!

Ενώ, οκτώ λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για το 0-1, με τον Μαουρίσιο να σουτάρει μέσα από την περιοχή -μετά από γύρισμα του Αϊτόρ- αλλά να βλέπει την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λοντίγκιν!

Ενώ το 45λεπτο έκλεισε με την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να έχει μια ακόμα καλή φάση, με το σουτ του Βέλεθ στο 37’ να περνάει άουτ και τον ΠΑΣ να έχει την πρώτη του αξιόλογη στιγμή στο 45’, αλλά ο Μπρινιόλι ήταν σε ετοιμότητα στο σουτ του Πίρσμαν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Σνάιντερ, Στάνκο, Καραχάλιος, Γκαρντάβσκι, Μορέιρα (56' Λώλης), Περέα.

Έμειναν στον πάγκο: Σούλης, Παντελάκης, Μπρένερ, Ποζνάνσκι, Σιόντης, Οικονομόπουλος, Λιάσος.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Μαουρίσιο (76' Αλεξανδρόπουλος), Γκατσίνοβιτς (79' Βιτάλ), Παλάσιος, Ιωαννίδης (76' Χατζηγιοβάνης), Αϊτόρ.

Έμειναν στον πάγκο: Διούδης, Σάρλια, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Χατζηθεοδωρίδης, Σάντσες.

Διαιτητής: Ίστβαν Βαντ.
Βοηθοί: Ιορδάνης Δημητριάδης, Ιωάννης Καραγκιζόπουλος.
4ος διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας.
VAR: Ιβάιλο Στογιάνοφ.