Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-1: Συνεχίστηκε το αρνητικό σερί του Ελληνικού ποδοσφαίρου

Μετά την διακοπή του ντέρμπι το αγωνιστικό κομμάτι μπαίνει σε 2η μοίρα

Δεν κατάφερε τελικά να ολοκληρωθεί το ντέρμπι αιωνίων ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Τα επεισόδια εντός και εκτός γηπέδου έκαναν την εμφάνισή τους νωρίς στην αναμέτρηση (εισβολή οπαδών του Παναθηναϊκού στο γήπεδο στο 5΄ και συμπλοκές με τον πάγκο των Πειραιωτών) και τελικά, λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας από την ρήψη δακρυγόνων, ανάγκασαν τον Γερμανό διαιτητή, Μάρκο Φριτς να διακόψει για 2η φορά την αναμέτρηση γύρω στο 70ο λεπτό. Η απόφαση για οριστική διακοπή του ματς λήφθηκε από τον διαιτητή ένα μισάωρο μετά και αφού εξέτασε την κατάσταση που επικρατούσε. Στο αγωνιστικό σκέλος του αγώνα, μέχρι την διακοπή του ματς ο Ολυμπιακός προηγείτο στο σκορ με 0-1 με γκολ του Γκερέρο στο 53΄.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Με όχι και τις καλύτερες συνθήκες ξεκίνησε ο αγώνας καθώς μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο ο Γερμανός ρεφ, Μάρκο Φριτς, αναγκάστηκε να σταματήσει το παιχνίδι για ένα δεκάλεπτο περίπου, λόγω εισβολής οπαδών του Παναθηναϊκού εντός αγωνιστικού χώρου οι οποίοι κατευθύνθηκαν προς τον πάγκο του Ολυμπιακού. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δυο ομάδες βρήκαν αρκετές φάσεις, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να σκοράρουν στο Α΄ μέρος. Στο 15΄ ένα σουτ από τον Μπουχαλάχη εκτός περιοχής έφυγε πολύ πλάγια από την αντίπαλη εστία. Στο 23΄ ο Μασούρας πήγε σε ατομική ενέργεια και έκανε το σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, ωστόσο ο Διούδης μπλόκαρε. Δυο λεπτά αργότερα ο Σα με εντυπωσιακή επέμβαση είπε «όχι» στη δυνατή κεφαλιά του Κουρμπέλη από το ύψος του πέναλτι. Στο 29΄ ο Μακέντα έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σα μάζεψε σταθερά. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπουχαλάκης πήρε μέτρα με την μπάλα και έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Διούδης αντέδρασε με ωραία απόκρουση. Στο 36΄ ένα γυριστό σουτ στον αέρα από τον Φορτούνη, κατέληξε ψηλοκρεμαστά πάνω από την εστία. Στο 41΄ ο Φορτούνης έπαιξε ωραία το 1-2 με τον Ποντένσε, αλλά το σουτ που επιχείρησε στη συνέχεια κατέληξε στα χέρια του Διούδη. Στο 47΄ το γυριστό σουτ με την μια που επιχείρησε ο Ινσούα έφυγε πάνω από την εστία. Στο 53΄ είχαμε την εξαιρετική επέμβαση του Διούδη στο κοντινό πλασέ που έκανε ο Γκερέρο, μετά από γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενουμένων. Δυο λεπτά αργότερα το καλοζυγισμένο σουτ του Κάτσε από μακρινή απόσταση μάζεψε ο Σα. Στην τελευταία φάση πριν την λήξη του ημιχρόνου οι Πειραιώτες βρήκαν την καλύτερη τους φάση. Ο Φορτούνης δέχτηκε τη πάσα στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, πέρασε τον Διούδη αλλά το πλασέ του από πλάγια θέση δεν βρήκε στόχο.

Β΄ Ημίχρονο (-71΄): Με μια πολύ καλή φάση για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε η επανάληψη. Στο 51΄ ο Ποντένσε δέχτηκε τη μπαλιά εντός περιοχής και προσπάθησε με λόμπα να κρεμάσει τον Διούδη αλλά η μπάλα κατάληξε λίγο έξω από την εστία. Δυο λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Γκερέρο με δυνατή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από συστημένη σέντρα του Ομάρ, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 0-1! Στο 61΄ ο Κάτσε δοκίμασε το σουτ με την μία εκτός περιοχής, αλλά η προσπάθειά του έφυγε πολύ ψηλά.

Κοουτσάρισμα:

Δώνης (Παναθηναϊκός): Έκανε την έκπληξη ο Ελλαδίτης τεχνικός και ξεκίνησε στη βασική του ενδεκάδα τον Δώνη αντί του Χατζηγιοβάνη. Οι πράσινοι σε σχηματισμό 5-3-2 βρήκαν φάσεις στο Α΄ μέρος για να σκοράρουν, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Μαρτίνς (Ολυμπιακός): Με σύστημα 4-2-3-1 και δυο νέα πρόσωπα σε σχέση με την προηγούμενη αναμέτρηση του Ολυμπιακού ξεκίνησε τον αγώνα ο Μαρτίνς. Οι Σισέ και Γκερέρο πήραν τη θέση των Μιράντα και Χασάν. Παρά τις ευκαιρίες που βρήκε στο Α΄ μέρος δεν ήταν εύστοχος, ωστόσο το γκολ του Γκερέρο στο 71΄ του έδωσε το προβάδισμα που έψαχνε.

Διακριθέντες: Πολύ καλή απόδοση είχαν, μέχρι το σημείο που είδαμε παιχνίδι, οι δυο τερματοφύλακες οι οποίοι με σπουδαίες αποκρούσεις κράτησαν ανέπαφη την εστία τους στο Α΄ μέρος.

Απογοητεύσαντες: Δεν πατούσε και πολύ καλά το αμυντικό δίδυμο του Παναθηναϊκού με αποτέλεσμα να χάσει σε αρκετές φάσεις τους επιθετικούς των φιλοξενουμένων.

Διαιτησία: Χωρίς το μεγάλο λάθος η διαιτησία των Γερμανών.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Οικονόμου (Άλτμαν 62΄), Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Κάτσε, Δώνης (Χατζηγιοβάνης 59΄), Ινσούα, Μπουζούκης, Μακέντα.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Σισέ, Μεριά, Ομάρ, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μασούρας, Ποντένσε, Γκερέρο.

Σκόρερ: - / Γκερέρο (53΄)

Κίτρινες κάρτες: - / Ομάρ

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μάρκο Φριτς (Γερμανία)