Παναθηναϊκός: Οι σκέψεις του Γιοβάνοβιτς για τους Ζωσιμάδες

Τα διλήμματα του για το ματς της δεύτερης αγωνιστικής με τον ΠΑΣ Γιάννινα

Η νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης την πρώτη αγωνιστική στη Λεωφόρο ήρθε μεν με το εντυπωσιακό 4-0, πλην όμως οι «πράσινοι» για περίπου 20-25 λεπτά αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα. Και η αλήθεια είναι πως το γκολ του Καρλίτος στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου που έκανε το 2-0 και η αποβολή του Απόλλωνα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου απλοποίησαν τα πράγματα για τους «πράσινους».

Θα πει κανείς πως ενδεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει, ωστόσο εν όψει της δεύτερης αγωνιστικής και του αγώνα με τον ΠΑΣ στους «Ζωσιμάδες» ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς αναμένεται να προχωρήσει σε τουλάχιστον δύο αλλαγές.

Ο Σέρβος προπονητής σκέφτεται την αντικατάσταση του Σάρλια, ο οποίος δεν δείχνει ακόμα να έχει προσαρμοστεί στα δεδομένα του Παναθηναϊκού και στα καθήκοντά του. Με τον Αχιλλέα Πούγγουρα να είναι το φαβορί για να ξεκινήσει στην αρχική ενδεκάδα του Παναθηναϊκού στο πλάι του Βέλεθ.

Πολύ πιθανό είναι να μείνει στον πάγκο και ο Αϊτόρ, ο οποίος αν εξαιρέσουμε την κεφαλιά που είχε στο δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Απόλλωνα, δεν κατάφερε να φανεί σε κανένα σημείο του αγώνα και να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Ο Χατζηγιοβάνης ήταν σαφώς πιο ενεργός όσο μπήκε στο γήπεδο και αυτός είναι που έχει τις περισσότερες πιθανότητες να ξεκινήσει στο δεξί άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής. Υπάρχει και η περίπτωση του Παλάσιος, ωστόσο ο Γιοβάνοβιτς πιθανότατα θα τον χρησιμοποιήσει στην αρχική ενδεκάδα του «Κλεάνθης Βικελίδης» την ερχόμενη Τετάρτη.