Ο Μπακασέτας κούμπωσε στον Παναθηναϊκό και «ομόρφυνε» το παιχνίδι του

Μέσα σε 11 ημέρες

Η απόκτηση του Τάσου Μπακασέτα ήταν ένα «χτύπημα» από τον Παναθηναϊκό. Σε ένα διάστημα που ο σύλλογος πήρε ένα μεγάλο ρίσκο με την έλευση του Φατίχ Τερίμ, διότι ήθελε να αυξήσει τις πιθανότητές του για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ο ερχομός του αρχηγού της Εθνικής Ελλάδας σήμαινε πολλά πράγματα.

Για αγωνιστικούς, κυρίως, λόγους αφού η απόκτηση του 30χρονου είναι μέσα σε αυτές που ανεβάζουν επίπεδο μια ομάδα, δημιουργούν ενθουσιασμό στις τάξεις των οπαδών και η συνεισφορά είναι πολύ γρήγορη, μιας και ο παίκτης ήταν απόλυτα ενεργός στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις με την Τραμπζονσπόρ, ενώ ξέρει καλά τι σημαίνει μια ομάδα να κάνει πρωταθλητισμό.

Παρατηρώντας την απόδοση του Μπακασέτα μέσα σε αυτές τις 11 ημέρες, από το ντεμπούτο του με τον Ατρόμητο έως τη νίκη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού, εύκολα καταλαβαίνει κανείς πως το «τριφύλλι» όχι μόνο έχει πάρει πράγματα από εκείνον, αλλά «ομορφαίνει» το παιχνίδι του, σε μια περίοδο με ματς do or die, όπως ήταν η διπλή «μάχη» με τον Ατρόμητο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Betsson, αλλά και τα ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό.

Η εμπιστοσύνη του Τερίμ και η αύρα που βγάζει σαν να είναι χρόνια στην ομάδα

Το γεγονός πως ο Μπακασέτας ήταν 100% έτοιμος για να αγωνιστεί και να ανταποκριθεί από τις πρώτες κιόλας ημέρες του στον Παναθηναϊκό, δεν σήμαινε ότι ο Φατίχ Τερίμ θα του έδινε αμέσως ρόλο βασικού, αφού στο χώρο που κινείται μέσα στο γήπεδο υπάρχουν και άλλοι παίκτες, όπως ο Μπερνάρ, ο Τζούριτσιτς ή ο Βιλένα, αν ήθελε να παίξει με εσωτερικούς μέσους και όχι με καθαρό «10άρι».

Παρόλα αυτά ο Τούρκος τεχνικός, γνωρίζοντας τέλεια τον 30χρονο από την παρουσία του στη γειτονική χώρα, είδε έναν παίκτη με τεράστιο «θέλω» να προσφέρει και σε συνδυασμό με τις ικανότητες του δεν σκέφτηκε να τον αφήσει στον πάγκο, αλλά να τον χρησιμοποιήσει στην αρχική ενδεκάδα.

Πήρε φανέλα βασικού κόντρα στον Ατρόμητο στη Λεωφόρο αγωνιζόμενος για 71 λεπτά, ενώ στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα αγωνίστηκε από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Μπορεί τα δυο παιχνίδια την εβδομάδα να φέρνουν μεγάλη κόπωση σε έναν παίκτη, αλλά ο Τερίμ τον χρησιμοποίησε, σχεδόν, σε όλη τη ρεβάνς (αντικαταστάθηκε στο 90+7’) του Κυπέλλου στο Περιστέρι, εκεί όπου οι «πράσινοι» έψαξαν και τελικά πέτυχαν την ανατροπή για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Θέση στο βασικό σχήμα είχε και στο ντέρμπι «αιωνίων» με τον Ολυμπιακό, περνώντας εκτός αγωνιστικού χώρου στο 89ο λεπτό. Όπως φάνηκε, ο Μπακασέτας ήξερε καλά τους νέους του συμπαίκτες, βγάζει μια αύρα σαν να είναι χρόνια στην ομάδα, κάτι που είναι στοιχείο στην προσωπικότητά του ως ποδοσφαιριστής.
Μπακασέτας: Κούμπωσε στον Παναθηναϊκό και «ομόρφυνε» το παιχνίδι του μέσα σε 11 ημέρες
Συνολικά μετράει 341’ λεπτά συμμετοχής με τον Παναθηναϊκό, αγωνιζόμενος και στα τέσσερα πρώτα του παιχνίδια ως βασικός: ενδεικτικό, δε, της επίδρασης που έχει, ήδη, στο παιχνίδι του «τριφυλλιού» είναι πως μόνο εκείνος, ο Ντραγκόφσκι και ο Κώτσιρας αγωνίστηκαν και στα τέσσερα τελευταία ματς ως βασικοί, με τον Τερίμ να κάνει αρκετές αλλαγές στις υπόλοιπες θέσεις.

Συμμετοχή και στους αριθμούς από… νωρίς

Η προσφορά του Μπακασέτα αποτυπώνεται και στη συμμετοχή του στα γκολ του Παναθηναϊκού, αλλά και γενικότερα στη δημιουργία ευκαιριών στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Στο ντεμπούτο του με τον Ατρόμητο μόλις στο 10ο λεπτό υποδέχτηκε υπέροχα την μπάλα και με δυνατό σουτ -σημείο κατατεθέν στο παιχνίδι του άλλωστε- τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσιντώτα. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα είδε ωραία κάθετα τον Τζούριτσιτς, που πάσαρε στον Αϊτόρ για το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους». Ήταν «μέσα» στις ευκαιρίες της ομάδας του, με χαρακτηριστικό παράδειγμα εκείνη του 61ου λεπτού, όπου έβγαλε τον Αϊτόρ σε πλεονεκτική θέση, αλλά εκείνος αστόχησε.

Στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ ο Μπακασέτας είχε και το πρώτο του γκολ με το «τριφύλλι». Σε μια φάση που του ανήκει στο 100%, καθώς στο 48ο λεπτό κέρδισε το πέναλτι που του έκανε ο Τάισον και στη συνέχεια ανέλαβε την εκτέλεση, σκοράροντας το 1-1 με δυνατό χτύπημα. Μέτρησε 86% στις μεταβιβάσεις του (36/42), είχε τρεις πάσες-κλειδιά, δυο κερδισμένα φάουλ, ενώ στο 70ο λεπτό είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου, αλλά ο Κοτάρσκι του είπε «όχι».

Στην εκτός έδρας ρεβάνς με τον Ατρόμητο ο Έλληνας μεσοεπιθετικός δεν είχε κάποιο γκολ ή ασίστ, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει στο 39ο και 57ο λεπτό αντίστοιχα, ενώ καταλυτική ήταν η παρουσία του στο θρίαμβο επί του Ολυμπιακού στη Λεωφόρο με 2-0. Στο πρώτο γκολ της ομάδας του Φατίχ Τερίμ ανοίγει την άμυνα του Ολυμπιακού και πασάρει στον Παλάσιος, που έκανε το γύρισμα στο γκολ του Μπερνάρ, ενώ στο δεύτερο τέρμα συνεργάζεται με τον Τσέριν και εκμεταλλεύεται τον κενό χώρο στα δεξιά, προλαβαίνει τον Φορτούνη και δίνει την ασίστ με την ιδανική σέντρα για την κεφαλιά του Γερεμέγιεφ. Απείλησε με δυο σουτ στην εστία, παίρνοντας παράλληλα γρήγορες αποφάσεις που βοηθούσαν την ομάδα του να αναπτυχθεί.

Μέσα σε ένα τόσο μικρό χρονικό διάστημα ο Μπακασέτας έχει καταφέρει να είναι επιδραστικός, εισπράττοντας την εμπιστοσύνη του Φατίχ Τερίμ, που τον θεωρεί κομβικό για το πλάνο του, με τον Παναθηναϊκό να έχει πραγματοποιήσει μια μεταγραφή, η οποία από την αρχή έμοιαζε δεδομένο πως θα είχε αυτή τη συνέχεια…

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση