«Μάτωσε» αλλά νίκησε τον ΠΑΟΚ κι έμεινε… ζωντανός ο Παναθηναϊκός!

Παρά τα απρόοπτα «χτύπησε» με Μακέντα-Ιωαννίδη και πήγε στο -2 από ΠΑΟΚ και στο -3 από ΑΕΚ

Ο πέμπτος Παναθηναϊκός νίκησε με 2-1 τον τέταρτο ΠΑΟΚ, στην 26η αγωνιστική και τελευταία αγωνιστική της κανονική περιόδου της Super League στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για να μειώσει την μεταξύ τους διαφορά στους δύο βαθμούς, αλλά και από την τρίτη ΑΕΚ στους τρεις

Μακέντα και Αγιούμπ τραυματίστηκαν, ο Ιταλός πρόλαβε κι έβαλε το… κεφάλι του, για το 1-0 από την σέντρα ακριβείας του Χατζηγιοβάνη στο 39’, ενώ ο Ιωαννίδης που τον αντικατέστησε σκόραρε κι αυτός, κάνοντας το 2-0 στο 82’.

Για να έρθει ο Κρμέντσικ, που επίσης είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, δύο λεπτά μετά…

Το «τριφύλλι» ανέβηκε στην επανάληψη, επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, διατήρησε το αήττητο της Λεωφόρου και πηγαίνει πλέον στα play-offs για να διεκδικήσει την έξοδό του στην Ευρώπη με ανεβασμένη ψυχολογία. Αντιθέτως, οι «ασπρόμαυροι» δεν κεφαλαιοποίησαν την ανωτερότητά τους στο πρώτο 45λεπτο, με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς «τρίποντο» για τρίτη σερί αγωνιστική και το κλίμα σίγουρα δεν είναι το καλύτερο… δυνατό.

Στο… μυαλό του κόουτς:

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς τους «φρέσκους» τραυματίες Αλεξανδρόπουλο-Βέλεθ και τον κλινήρη Καμπετσή, με σύστημα 4-3-3. Τον Διούδη στην εστία και τους Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρα και Χουάνκαρ στα μετόπισθεν. Οι Νιάς, Μαουρίσιο και Αγιούμπ -για πρώτη φορά βασικός από τις… 28 Σεπτέμβρη του 2020- έπαιξαν στον άξονα οι Χατζηγιοβάνης- Βιγιαφάνιες στα δύο άκρα και ο Καρλίτος σαν σέντερ φορ.

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη κατέβηκε «πάνοπλος», με σύστημα 4-2-3-1 και τον Ζίβκο Ζιβκοβιτς κάτω από τα γκολπόστ, ενώ Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο και Μπάμπα αγωνίστηκαν σε ευθεία στην άμυνα. Σβαμπ και Ελ Καντουρί ήταν οι «κόφτες», με τους Αντρίγια Ζίβκοβιτς, Ουάρντα και Τζόλη τριπλέτα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Σβιντέρσκι.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, ήταν οι φιλοξενούμενοι εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά. Πήραν άμεσα την μπάλα στα πόδια τους, πίεσαν ψηλά τον αντίπαλό τους, εμποδίζοντας κάθε… σκέψη δημιουργίας, ενώ έψαξαν τις επιθέσεις κυρίως από την αριστερή τους πτέρυγα με τους Μπάμπα και Τζόλη. Παράλληλα, ήλεγξαν και τον ρυθμό απόλυτα, χάρη στην καλή απόδοση της μεσαίας τους γραμμής, ενώ είχαν μια… κλασική ευκαιρία για γκολ κι άλλη μια καλή στιγμή. Ωστόσο, ούτε ο ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι Ζίβκοβιτς στο 17’ με αυτό το… κάτι σαν σουτ, αλλά ούτε και ο Κρέσπο με το «σόλο» του στο 30’, κατάφεραν να σκοράρουν και να βάλουν τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ…

Όλο αυτό το διάστημα, το «τριφύλλι» όχι μόνο δεν μπορούσε βρει τρόπο να κυκλοφορήσει την μπάλα ή έστω να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να… αποσυμπιεστεί, αλλά είναι χαρακτηριστικό πως όλες οι επιθέσεις του ήταν μέσω μακρινών μπαλιών, «με την μια», για τους Χατζηγιοβάνη και Μακέντα... Ωστόσο, κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Παναθηναϊκός πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, στην πρώτη του τελική στην αναμέτρηση: με τον Βιγιαφάνιες να αλλάζει ωραία το παιχνίδι στα δεξιά για τον Χατζηγιοβάνη, που «σερβίρει» στον Μακέντα ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τους Ίνγκασον και Ζίβκο Ζίβκοβιτς, για το 1-0 στο 39ο λεπτό! Με τον Ιταλό επιθετικό να πετυχαίνει το πέμπτο του γκολ τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα, σκοράροντας παράλληλα για πρώτη φορά μέσα στο 2021 για την Super League και στέλνοντας τελικά τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με αυτό το αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι δέχτηκαν πλήγμα με το… καλημέρα, καθώς ο σκόρερ τους τραυματίστηκε κι έγινε αναγκαστικά αλλαγή, με τον Ιωαννίδη να παίρνει τη θέση του στο 53’. Ενώ το σκηνικό παρέμεινε ίδιο όπως και το ξεκίνημα του αγώνα, με τον «δικέφαλο του Βορρά» δηλαδή να μπαίνει με μεγαλύτερη διάθεση και ένταση, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

Ωστόσο, οι περισσότερες ενέργειες των παικτών του Πάμπλο Γκαρσία ήταν βεβιασμένες, με κλασικότερη όλων αυτή του 56ου λεπτού και το λάθος γύρισμα του Τζόλη απέναντι για τον Ζίβκοβιτς, αντί να δώσει στον Σβιντέρσκι δίπλα του… Θέλοντας να το λύσει αυτό, ο Ουρουγουανός τεχνικός άλλαξε τον σχηματισμό της ομάδας του σε 4-4-2, με την είσοδο του Κρμέντσικ αντί του Ουάρντα, στο 67’. Ωστόσο, από τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού και μετά, ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να βρει τα πατήματά του, είχε πάρει ψυχολογία κι έφτασε πού κοντά στο 2-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Νιάς, Μαουρίσιο, Αγιούμπ (74’ Ενγκμπακοτό), Χατζηγιοβάνης (81’ Καρλίτος), Μακέντα (53’ Ιωαννίδης), Βιγιαφάνιες.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (74’ Ροντρίγκο), Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (67’ Κρμέντσικ), Τζόλης (85’ Μουργκ), Σβιντέρσκι.

Διαιτητής: Νέιθαν Φερμπούμεν (Βέλγιο).

Διαιτητής VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών).