Κλώτσησε ευκαιρία απέναντι στη Ρεν ο άστοχος Παναθηναϊκός

Πρώτη ήττα για τους «πράσινους» στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

Ήττα (1-2) με τζάμπα τρόπο για τον Παναθηναϊκό από τη Ρεν. Το «τριφύλλι» έχασε τις ευκαιρίες και παράλληλα το ματς κόντρα στους Γάλλους στη Λεωφόρο για την 3η αγωνιστική του Europa League.

Τα δύο «κρύα» γκολ που δέχθηκε στα πρώτα λεπτά του κάθε ημιχρόνου, από την κεφαλιά του Γκουϊρί (7’) και το τακουνάκι του Καλιμουεντό (49’) χάρισαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους, ενώ το γκολ-πέναλτι του Ιωαννίδη στο 60’, το οποίο κέρδισε ο Παλάσιος έβαλε ξανά στο κόλπο το «τριφύλλι». Ωστόσο, η προσπάθεια έμεινε στη μέση, με τον Μλαντένοβιτς να έχει δοκάρι με σέντρα λίγο πριν τον φινάλε και τον Μαντσίνι να χάνει μεγάλη ευκαιρία στη συνέχεια της φάσης.

Έτσι, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς, η οποία έπεσε στη 2η θέση (με παιχνίδι περισσότερο από Βιγιαρεάλ και Μακάμπι) με 4, δίνοντας στη Ρεν την ευκαιρία να περάσει 1η στον 6ο όμιλο, δεν μπόρεσε να κάνει άλμα πρόκρισης.

Μακάμπι Χάιφα-Βιγιαρεάλ

Ο Παναθηναϊκός, παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο του, μπήκε με ορμή στην αναμέτρηση και κατάφερε να φτιάξει μία φάση νωρίς και να έχει μία ημιτελή προσπάθεια. Στο 4’ σε μία επίθεση που ξεκίνησε από κλέψιμο του Μπερνάρ, ο Βαγιαννίδης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, αλλά η μπάλα πήγε λίγο πίσω από το σημείο που την ήθελε ο Τζούριτσιτς. Τρία λεπτά μετά, ο Παλάσιος κουβάλησε την μπάλα, συνεργάστηκε με τον Ιωαννίδη, επιτέθηκε κατά μέτωπο και το σουτ του από τα όρια της περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Σαν να μην έφτανε αυτό, δέχθηκε ένα «κρύο» γκολ το «τριφύλλι» στο 8’, με τον Λε Φε να κάνει ωραία σέντρα, η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να καθαρίσει με Σένκεφελντ και Βαγιαννίδη, με τον Γκουιρί να σκοράρει με κεφαλιά.

Την ώρα που ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του, η Ρεν παραλίγο να πετύχει 2ο γκολ με τον ίδιο πρωταγωνιστή, καθώς το σουτ του Γκουιρί έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι στο 14’.

Με κάπως ανορθόδοξο τρόπο βρήκε την πρώτη του φάση μετά το 0-1 ο Παναθηναϊκός, με τον Γεντβάι να κάνει σόλο προσπάθεια και να σερβίρει στον Μπερνάρ που έκανε σουτ πάνω στα σώματα. Στο 24’ η ελληνική ομάδα κέρδισε φάουλ ελάχιστα έξω από την περιοχή, με τον Τσέριν να εκτελεί ωραία (από σημείο που σκόραρε πρόσφατα με την εθνική Σλοβενίας) και τον Μανταντά να διώχνει.

Κλασική ευκαιρία έφτιαξε και έχασε στο 33’ ο Παναθηναϊκός, με τον Παλάσιος να φέρνει βόλτα τον Ασινιόν από τα αριστερά και να κάνει γύρισμα για τον Τζούριτσιτς που είχε πολύ κακό τελείωμα σχεδόν από το ύψος του πέναλτι.

Όπως και στο 41’, με τον Μπερνάρ να κάνει επέλαση και να γυρίζει για τον Ιωαννίδη που εκτέλεσε από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μανταντά.

Στο επόμενο λεπτό συνεργάστηκαν Βαγιαννίδης με Τζούριτσιτς, αλλά το σουτ του Σέρβου δεν ήταν ικανό για να νικήσει τον Μανταντά.

Με τρόπο παρόμοιο του πρώτου μέρους πληγώθηκε ο Παναθηναϊκός στο β’ μέρος. Μπήκε δυνατά, είχε ένταση στο παιχνίδι και δέχθηκε γκολ από το πουθενά. Ο Ρίντερ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Καλιμουεντό πέτυχε ένα… αλήτικο γκολ με τακουνάκι.

Ο Παναθηναϊκός πήγε να βγάλει αντίδραση στο 55’, με τον Μπερνάρ να εκτελεί κόρνερ από τα αριστερά και τον Ιωαννίδη να κάνει κεφαλιά που μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Τελικά, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς ξαναμπήκε στο κόλπο στο 60’, με τον Παλάσιος να κερδίζει πέναλτι από πάτημα του Ασινιόν. Ο Ιωαννίδης εκτέλεσε ψύχραιμα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ξανά στο κόλπο για ένα καλό αποτέλεσμα και στην τελική ευθεία έπαιξε τα ρέστα του, με τον Γιοβάνοβιτς να βάζει φρέσκα πόδια στο ματς (Αϊτόρ, Μαντσίνι και Βιλένα μέσα, Μπερνάρ, Παλάσιος και Τσέριν έξω).

Στο 66’ οι «πράσινοι» έβγαλαν ωραία αντεπίθεση, αλλά τα χάλασαν στην τελική πάσα, με τον Ιωαννίδη να προσπαθεί να βρει τον Τζούριτσιτς και την αντίπαλη άμυνα να κόβει. Αν δεν συνέβαινε αυτό ο Σέρβος θα έβγαινε σχεδόν φάτσα με τον Γάλλο γκολκίπερ.

Η Ρεν βρέθηκε κοντά στο 3-1 στο 70’, καθώς με τη γρήγορη αντεπίθεσή της βρήκε απροετοίμαστη την άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά ευτυχώς για το «τριφύλλι» ο Μπρινιόλι είπε «όχι» στον Καλιμουεντό με τρομερή επέμβαση.

Δύο λεπτά μετά, ο Μαντσίνι γύρισε από τα δεξιά, αλλά ο Αϊτόρ δεν μπόρεσε να εκτελέσει από το ύψος του πέναλτι. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς είχε αρχίσει αν βρίσκει ρυθμό και στο 73’, Μλαντένοβιτς και Ιωαννίδης συνεργάστηκαν, αλλά στις δύο προσπάθειες του Έλληνα φορ, η μπάλα βρήκε στον Μπελοσιάν.

Η κλεψύδρα άρχισε να αδειάζει, οι δυνάμεις και οι ιδέες που απέμεναν δεν ήταν μπόλικες, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε. Με τον Ιωαννίδη να στέλνει στο 90’+2’ την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία με κεφαλιά από φάουλ του Αϊτόρ.

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο στην κυριολεξία και κάπως έτσι παραλίγο να πάρει βαθμό στο φινάλε. Ο Μλαντένοβιτς έκανε πονηρή σέντρα, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Μαντσίνι στην εξέλιξη της φάσης δεν βρήκε εστία από καλή θέση, αλλά τα πόδια αντιπάλου.

Κάπως έτσι οι «πράσινοι» δέχθηκαν την πρώτη τους ήττα στον όμιλο.