Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός, έκλεισε θέση από τώρα στην τετράδα!

Ψεκάστε, σκουπίστε… περάστε!

Ψεκάστε, σκουπίστε… περάστε! Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός για ένα ημίχρονο, σκοράροντας τέσσερα τέρματα, και με το εμφατικό 4-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας, καθάρισε από σήμερα την υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σόου από την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς στην Καρδίτσα, με τον Αϊτόρ να έχει δύο ασίστ και ένα γκολ, ο Βιτάλ πρόσθεσε άλλα δύο τέρματα και ο Καρλίτος ακόμη ένα στην επιστροφή του με εντυπωσιακή λόμπα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με φόρα στο παιχνίδι, έχοντας τον πλήρη έλεγχο. Στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βιγιαφάνιες έκανε κάθετη πάσα, ο Αϊτόρ το γύρισμα και ο Ματέους με ένα εύκολο τελείωμα άνοιξε το σκορ για το «τριφύλλι».

Στο 12ο λεπτό η Αναγέννηση επισκέφτηκε για πρώτη φορά την αντίπαλη περιοχή αλλά ο Κοτσώνης βρήκε την μπάλα με το γόνατο στέλνοντάς την λίγο άουτ και οκτώ λεπτά αργότερα η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε δύο τα τέρματά της σε φάση… καρμπόν, με τον Αϊτόρ να μοιράζει ξανά και τον Βιτάλ να σκοράρει και πάλι για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, οι πράσινοι είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιουργούσαν συνεχώς ευκαιρίες. Σε μια από αυτές ο Αϊτόρ πέτυχε το 3-0 ύστερα από κάθετη του Καρλίτος. Στο 42’ ο δημιουργός έγινε σκόρερ όταν ο Καρλίτος με μια φοβερή λόμπα έκανε το 4-0, με το «τριφύλλι» να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.