Γκεστράνιους και ΠΑΟΚ κράτησαν τον Παναθηναϊκό μακριά από την Ευρώπη!

Το 0-0 της Τούμπας να «ψαλιδίζει» τις ελπίδες του

Ο ΠΑΟΚ είχε το μυαλό του στη ρεβάνς με την ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός ήθελε αλλά… δεν μπόρεσε αρχικά ενώ στο τέλος τον άφησε ο Γκεστράνιους και έτσι το ματς της Τουμπας, για την 6η αγωνιστική των play-offs της Super League, έμεινε στο 0-0.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν πιο ενεργητικοί αλλά… μέχρι εκεί, κάνοντας αρκετές αλλαγές σε πρόσωπα κι έχοντας την προσοχή τους στο ματς της Μεγάλης Πέμπτης, με την άνεση του +7. Ενώ το «τριφύλλι» δεν είχε τρόπο και πλάνο για να «χτυπήσει» τον αντίπαλό του, φτάνοντας στο… πολυπόθητο γκολ, μέχρι να μπούμε στην τελική ευθεία της αναμέτρησης.

Εκεί όπου ο Γκεστράνους έκανε «χοντρό» λάθος, επιλέγοντας αντι για το πλεονέκτημα υπέρ του Καμπετσή και το 0-1 με το γκολ του Μκαέντα στο 78’, καταλόγισε… φάουλ! Έτσι, ο μεν ΠΑΟΚ ανέβηκε μόνος δεύτερος έστω και με παιχνίδι παραπάνω, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έμεινε για τέταρτη σερί αγωνιστική χωρίς «τρίποντο» και βλέπε την έξοδό του στην Ευρώπη του χρόνου να απομακρύνεται επικίνδυνα…

Στο… μυαλό του κόουτς:

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε χωρίς τον εμπύρετο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, με σχηματισμό 3-4-3 και τον Πασχαλάκη κάτω από τα γκολπόστ, ενώ Βιεϊρίνια, Βαρέλα και Μιχαηλίδης αγωνίστηκαν στην άμυνα, με τον Λύρατζη δεξιά, τους Ντάγκλας Αουγκούστο-Τσιγγάρα στον άξονα και τον Μπάμπα αριστερά στη μεσαία γραμμή. Τζόλης και Ελ Καντουρί έπαιξαν στα δύο άκρα της επίθεσης, με τον Σβιντέρσκι μοναδικό προωθημένο.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη «κατέβηκε» χωρίς τους τραυματίες Χουάνκαρ, Χατζηγιοβάνη και Κουρμπέλη, σε σχηματισμό 4-3-3, με τον Διούδη στην εστία και τους Μολό, Βέλεθ, Πόυγγουρα και Χατζηθεοδωρίδη στα μετόπισθεν. Νιάς, Σανκαρέ και Μαουρίσιο αγωνίστηκαν τριάδα στο κέντρο ενώ οι Ιωαννίδης-Βιγιαφάνιες έπαιξαν στα δύο άκρα και ο Μακέντα στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, o ΠΑΟΚ πίεσε ψηλά, πήρε την κατοχή της μπάλας και παράλληλα κατάφερε να πατήσει περιοχή δύο φορές, με τον Τζόλη ωστόσο να μην μπορεί να νικήσει τον Διούδη, σε καμία εξ αυτών, στο 7’ και στο 9’. Ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Σβιντέρσκι στο 13ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του, που είχε πρώτος μια καλή φάση, με τον Ιωαννίδη ωστόσο να κάνει την κεφαλιά προς τα πίσω στο 5’, ασχολήθηκε πρωτίστως με το κλείσιμο των χώρων και έψαξε κυρίως από τα αριστερά κάποια γρήγορη αντεπίθεση.

Μετά το πρώτο 15λεπτο, ο ρυθμός έπεσε μεν, αλλά οι «πράσινοι» άρχισαν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο και να κυκλοφορούν την μπάλα, χωρίς βέβαια να γίνουν απειλητικοί απέναντι στον Πασχαλάκη, με εξαίρεση μια «μπούκα» του Χατζηθεοδωρίδη, στο 28ο λεπτό, που… αναχαιτίστηκε.

Οι γηπεδούχοι από την άλλη συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά συνέχισαν να επιτίθενται και μόνο μέσω ατομικών ενεργειών, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να φτιάξουν φάσεις. Ένα σουτ του Ελ Καντουρί στο 25’ ήταν… ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει ο ΠΑΟΚ, με τον Πάμπλο Γκαρσία να αλλάζει σε αυτό το διάστημα ξανά πλευρές σε Τζόλη-Ελ Καντουρί αλλά να μην βλέπει… προκοπή.

Απόλυτα φυσιολογικά λοιπόν, οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια της Τούμπας, ισόπαλοι χωρίς τέρματα, έχοντας καταφέρει επί της ουσίας να αλληλοεξουδετερωθούν.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο ορεξάτος, έψαξε περισσότερο το γκολ στο ξεκίνημα, με τον Μακέντα ωστόσο να μην μπορεί να το… βρει, ελέω Βαρέλα και κακού κοντρόλ, στο 50’ και στο 51’ αντίστοιχα. Ο Λάζλο Μπόλονι έριξε στο ματς τον Ενγκμπακοτό πριν ακόμα συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα, που πήγε στα δεξιά της επίθεσης, μεταφέροντας τον Ιωαννίδη αριστερά και τον Βιγιαφάνιες στον άξονα, χωρίς όμως ουσιαστικό αντίκρισμα.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» συνέχισε να έχει την ανούσια υπεροχή σε αριθμούς και κινήσεις στον αγωνιστικό χώρο, οι φάσεις αναζητούνταν με… μεγεθυντικό φακό, ενώ και η επόμενη «υποψία» ευκαιρίας καταγράφηκε από πλευράς φιλοξενούμενων, με το άστοχο σουτ του Μαουρίσιο στο 67ο λεπτό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Λύρατζης (80’ Ίνγκασον), Ντάγκλας Αουγκούστο, Τσιγγάρας (56’ Σβαμπ), Μπάμπα, Τζόλης (55’ Μουργκ), Σβιντέρσκι (46’ Κρμέντσικ), Ελ Καντουρί (65’ Λάμπρου).

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Νιάς, Σανκαρέ (57’ Ενγκμπακοτό), Μαουρίσιο, Ιωαννίδης (69’ Καμπετσής), Μακέντα (88’ Καρλίτος), Βιγιαφάνιες.

Διαιτητής: Ματίας Γκεστράνιους (Φινλανδία).

Διαιτητής VAR: Ζμπίγκνιου Ντομπρίνιν (Πολωνία).