Γαλατασαράι – Παναθηναϊκός 2-1: Ήττα στο καλύτερο παιχνίδι του Κολοβού

Βασικός και για 72΄ αγωνίστηκε ο Ζαχίντ

Την ήττα με 2-1 από την Γαλατασαράι γνώρισε ο πάρα πολύ καλός σήμερα, Παναθηναϊκός, στην «Turk Telekom Arena» σε μια αναμέτρηση όπου Ζαχίντ και Κολοβός πήραν φανέλα βασικού, με τον δεύτερο μάλιστα να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του τριφυλιού από τη μέρα που ήρθε στην ομάδα. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν 1-0 στο 14΄ με τον Μουγιούκ, ενώ ο Ντονκ στο 63΄ έκανε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Βέργος με κεφαλιά.

Ο Μακέντα είδε τον Κοτσούκ να τον σταματά σε δύο περιπτώσεις, αλλά εκείνος που έκανε εξαιρετική εμφάνιση ήταν ο Δημήτρης Κολοβός στο καλύτερο του παιχνίδι μέχρι τώρα με την «πράσινη» φανέλα, ειδικά από το 30’ και μετά όταν πέρασε στα χαφ, για να παίξει ο Χατζηθεοδωρίδης στα εξτρέμ στο 4-3-3 του Γιώργου Δώνη. Ο Παναθηναϊκός οφείλει βέβαια να βελτιώσει την κακή εικόνα που έδειξε στα στημένα στο πρώτο μισάωρο, αλλά και τα εύκολα λάθη στην πίεση στο πρώτο μισάωρο του ματς.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μπει ζωηρά στο ματς με έναν σχηματισμό 4-3-3 και τους Κολοβό και Χατζηγιοβάνη στα άκρα, με τον Ζαχίντ και τον Χατζηθεοδωρίδη να πλαισιώνουν στα χαφ τον καθαρό κόφτη Δώνη. Μετά το πρώτο επτάλεπτο στο ματς ωστόσο, οι Τούρκοι πήραν για τα καλά τα ηνία του ματς και μετά από τρία απανωτά κόρνερ έφτασαν στο γκολ. Αφού πρώτα ο Διούδης κατάφερε να εξουδετερώσει την κεφαλιά του Αντέμ Μπουγιούκ, ήρθε το γκολ, αφού ο Λουινταμά πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και σε σώμα παίκτη των «πρασίνων» και ο Μπουγιούκ με ένα ξερό σουτ κεραυνοβόλησε τον Διούδη για το 1-0.

Στο 14΄ο Τζίμι Ντουρμάζ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, σημάδεψε την συμβολή των δοκαριών, με τον Παναθηναϊκό, μέχρι το ημίωρο να μην μπορεί να βγάλει ούτε έναν συνδυασμό της προκοπής, να πουλάει πολύ εύκολα την μπάλα, να μην μπορεί καν να την κρατήσει στην κατοχή του. Ο Γιώργος Δώνης, ανακάτεψε την τράπουλα, φέρνοντας τον Κολοβό στα χαφ και τον Χατζηθεοδωρίτη δεξί εξτρέμ. Με αυτή την εσωτερική αλλαγή, οι «πράσινοι» κατόρθωσαν να αλλάξουν την ισορροπία στον αγώνα και στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, να δημιουργήσουν τρεις καλές στιγμές.

Στο 40’ ήταν ο Μακέντα που μπήκε στην περιοχή, ο Κολοβός ήρθε να πατήσει και αυτός στην περιοχή, να σουτάρει για να κόψει ο Λουινταμά, ενώ στο 43’ ο Χατζηθεοδωρίδης έβγαλε σέντρα από δεξιά με τον Κολοβό να πιάνει την κεφαλιά άουτ. Στο 45’ ο δραστήριος Χατζηθεοδωρίδης, έπιασε σουτ με το αριστερό, για να μπλοκάρει ο Κουτσούκ και να μείνει το 1-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Φουριόζος μπήκε στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός, με τον Κολοβό με το «καλημέρα» στην επανάληψη να κλέβει στο κέντρο και να βγάζει κάθετα στον Μακέντα, που σούταρε αλλά ο Κοτσούκ, απέκρουσε σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά ο Κολοβός έκανε τους ελιγμούς και σούταρε προς την εστία, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω τα δοκάρια. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να εντείνουν τις προσπάθειες τους, αλλά στο 63ο λεπτό, σε μια φάση που οι «πράσινοι» δεν είχαν καλή επιστροφή, ο Μαριάνο έβγαλε την σέντρα από δεξιά και ο Ντονκ από κοντά με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός επέμεινε για την απάντηση, αλλά ο Κοτσούκ σταμάτησε και στο 66’ τον Μακέντα που έκανε πανέμορφη κίνηση και σουτ με το δεξί μετά την πάσα του Κολοβού και έτσι οι «πράσινοι» έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν. Σημαντική ευκαιρία είχαν και στο 77΄όταν ο κορυφαίος του γηπέδου για τους «πράσινους», Δημήτρης Κολοβός κέρδισε φάου, το εκτέλεσε ο ίδιος συρτά, για να περάσει η μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Κοτσούκ.

Τελικά το γκολ που έψαχναν οι «πράσινοι» ήρθε στο 90+2’ όταν ο Βέργος ξέφυγε ωραία από τον δεξιό διάδρομο, έβγαλε την σέντρα και ο Κονάν με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.