Ο περίπατος του πρωταθλητή!

«Πάτησε» τον Άρη ο Ολυμπιακός

Αήττητος και συνεχίζει ο Ολυμπιακός! Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς επιζητούσε μία νίκη και εμφάνιση ώστε να αφήσει πίσω της την κακή παρουσία στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό και η αποστολή εξετελέσθη.

Με δύο γκολ των Μασούρα (34’, 49’) και Χασάν (45’+1’, 66’ πεν.) οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν του Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» με 4-2, που σκόραραν στο 56’ με ένα μακρινό σουτ του Φετφατζίδη, με την μπάλα να κοντράρει και στον Σισέ και με την κεφαλιά του Μπαγκαλιάνη στο 87’.

Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, καθώς ο αήττητος Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Άρη των πολλών αγωνιστικών προβλημάτων, που σε αυτό το ματς είχε στον πάγκο του τρεις παίκτες εκ των οποίων ο ένας ήταν ο αναπληρωματικός γκολκίπερ, Έμαν.

Ήταν λογικό σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερες σκοπιμότητες, οι δύο ομάδες να έχουν γρήγορο ρυθμό, να παίζουν χωρίς άγχος, γεγονός που βοήθησε και σε ένα ευχάριστο για τους ουδέτερους παιχνίδι. Πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 7’ με το σουτ του Λοβέρα να το αποκρούει ο Κουέστα, αλλά η… απάντηση προέκυψε στο 12’, όταν ο Μαντσίνι τέλειωσε με τον χειρότερο τρόπο την εξαιρετική πάσα του Φετφατζίδη.

Στο 18’ ο Τοροσίδης με υπέροχο πλασέ από τα αριστερά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουέστα, αλλά και πάλι ο Άρης δύο λεπτά αργότερα είχε τη δική του στιγμή, όταν ο Φετφατζίδης έστειλε άουτ την μπάλα με σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Το cooling-break έφερε μια μικρή… πτώση στον ρυθμό του αγώνα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν να βρουν το γκολ στο 34’. Ο Καμαρά με εξαιρετική κάθετη βρήκε τον Μασούρα που είχε κινηθεί στην καρδιά της άμυνας και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώριο στον Κουέστα, ανοίγοντας με αυτόν τον πολύ απλό τρόπο το σκορ.

Ο Άρης λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 42’, με τον Μαντσίνι να βρίσκει με παράλληλη μπαλιά από τα αριστερά τον Φετφατζίδη, αλλά ο τελευταίος με το δεξί πλασέ που επιχείρησε, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Η χαριστική βολή σε ό,τι μπορεί να ήλπιζαν οι γηπεδούχοι δόθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, όταν ο Χασάν εκμεταλλεύθηκε το λάθος που έγινε στη μεσαία γραμμή και στο τετ-α-τετ νίκησε τον Κουέστα για το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3-0, αλλά ο Λοβέρα έστειλε στα… σκουπίδια τη νέα εξαιρετική πάσα του Καμαρά, που λίγο έλειψε να πιστωθεί μία δεύτερη ασίστ στον αγώνα. Βέβαια, το… πεπρωμένο δεν ήταν δυνατόν να αποφευχθεί, καθώς στο 49’ ο Τοροσίδης έβγαλε την τέλεια σέντρα από τα αριστερά και ο Μασούρας που κινήθηκε στην πλάτη του Μπακούτση, με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Το ματς ήταν ξεκάθαρο ότι είχε περισσότερο χαρακτήρα φιλικού καλοκαιρινής προετοιμασίας, παρά επίσημου ματς του ελληνικού πρωταθλήματος και ο Άρης εκμεταλλευόμενος τη χαλαρότητα στην αντίπαλη άμυνα, κατάφερε να βρει κι εκείνος δίχτυα. Δράστης δεν μπορούσε να είναι άλλος από τον Φετφατζίδη, που στο 56’ έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και στον Σισέ, μην αφήνοντας περιθώριο στον Αλέν που τη μάζεψε από τα δίχτυα του για το 3-1.

Άμεσα, όμως, ο Ολυμπιακός βρήκε και τέταρτο γκολ με «δημιουργό» και εκτελεστή τον Χασάν. Ο Αιγύπτιος ντρίπλαρε εξαιρετικά τον Δεληζήση, ο τελευταίος «έφαγε» την προσποίηση του επιθετικού των Πειραιωτών και τον κλώτσησε στο καλάμι εντός περιοχής. Σωστά δόθηκε η παράβαση και στο 65’ ο δανεικός από την Μπράγκα επιθετικός, διαμόρφωσε το 4-1.

Η μία αλλαγή διαδεχόταν την άλλη (μπήκε μέχρι και ο Τζολάκης αντί του Αλέν) για τον Ολυμπιακό, αφού ο Άρης δεν έχει αυτή την… πολυτέλεια, ο ρυθμός έπεσε αισθητά και τελικά το 90λεπτο έκρυβε ακόμα ένα τέρμα, αυτή τη φορά από την πλευρά των γηπεδούχων. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπαγκαλιάνης πήρε την κεφαλιά νικώντας τον Μπουχαλάκη, που έμεινε καρφωμένος στο έδαφος κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 4-2.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Ένινγκ): Κουέστα - Ροζ, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Μπακούτσης - Σάσα (79’ Διαμαντόπουλος), Ματίγια - Φετφατζίδης, Μαρτίνες, Μπρούνο Γκάμα - Μαντσίνι.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Αλέν (77’ Τζολάκης) - Τοροσίδης, Σισέ, Σεμέδο, Γκασπάρ (58’ Μπρούνο) - Μπουχαλάκης, Καφού, Καμαρά (58’ Ραντζέλοβιτς) - Λοβέρα (68’ Ξενιτίδης), Μασούρας (68’ Βαλμπουενά) Χασάν