Ο ΠΑΟΚ ήθελε, ο Ολυμπιακός κράτησε με τον ανίκητο Πασχαλάκη!

«Μάχη» δίχως νικητή στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ δεν το πήρε, ο Ολυμπιακός δεν το έχασε. Ισόπαλο 0-0 έληξε το μπρα-ντε-φερ της Τούμπας, στην οποία ήταν συνολικά ανώτερος ο «δικέφαλος του Βορρά», ενώ ο εξαιρετικός Πασχαλάκης κράτησε όρθιους τους Πειραιώτες.

Στο μυαλό των κόουτς

Με το καθιερωμένος 4-2-3-1 ο ΠΑΟΚ. Κάτω από την εστία βρέθηκε ο Κοτάρσκι, με τους Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκη και Ράφα Σοάρες να αποτελούν την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στις θέσεις των χαφ οι Αουγκούστο και Ντάντας, με τους Νάρεϊ (δεξιά), Ζίβκοβιτς (αριστερά) και Κωνσταντέλια να βρίσκονται στην τριάδα της μεσοεπιθετικής γραμμής. Μοναδικός προωθημένος ο Ολιβέιρα.

Με 4-2-3-1 ο Ολυμπιακός, με τον Μίτσελ να δείχνει ότι έχει αφήσει στην άκρη το σχήμα με τα τρία δεκάρια. Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, Ροντινέι και Ρέαμπτσιουκ τα δύο πλάγια μπακ, με τους Παπασταθόπουλο και Ντόη να είναι το δίδυμο στα στόπερ. Εμβιλά και Χουάνγκ τα δύο χαφ, με τους Μασούρα και Μπιέλ να είναι στα άκρα και τον Χάμες πίσω από τον Μπακαμπού.

Αρκετές φορές η εκκίνηση κρίνει ένα ματς, πολλές φορές «δείχνει» πολλά. Εν προκειμένω, ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση, παίζοντας στοχευμένα στα… κόκκινα, φανερώνοντας ότι είχε επενδύσει πολλά σε αυτό το διάστημα του αγώνα. Αποτέλεσμα της υπεροχής του ήταν αρχικά ένα δοκάρι στα 18’’ μετά το σουτ του Νάρεϊ από πλάγια θέση, με τον Πασχαλάκη να έχει προστατέψει την κλειστή του γωνία. Στο 1:20 ακολούθησε πιο κλασική ευκαιρία, με τον Νάρεϊ να κάνει το γύρισμα και τον Πασχαλάκη να έχει απάντηση στο σουτ του αμαρκάριστου Α. Ζίβκοβιτς στην κίνηση.

Ο Ολυμπιακός στο 3’ έγινε επικίνδυνος με τον Χάμες να κάνει μπαλιά-τρύπα για τον Μπακαμπού, αλλά ο Κοτάρσκι διάβασε τη φάση και μάζεψε πριν έρθει σε επαφή με την μπάλα ο 31χρονος φορ. Η ομάδα του Λουτσέσκου συνέχισε με αμείωτο ρυθμό πιέζοντας πολύ τους «ερυθρόλευκους», που ήταν μαζεμένοι σε αυτό το χρονικό σημείο, περιμένοντας να περάσουν τα πρώτα 15-20 λεπτά. Λογικό μέχρι ενός σημείου, αλλά παραήταν παθητικοί και θα μπορούσαν να το είχαν πληρώσει. Στο 5’ ο ΠΑΟΚ έκλεψε ξανά και ο Κωνσταντέλιας έπιασε σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία, πάντως, παρουσιάστηκε στο 17’ για τους γηπεδούχους, αφού ο Ντόη δεν απομάκρυνε σωστά σε εκτέλεση κόρνερ, με αποτέλεσμα να στρώσει στον Κουλιεράκη που είχε χώρο και χρόνο να εκτελέσει τον αντίπαλο γκολκίπερ, αλλά έπιασε αδύναμο σουτ πάνω του. Σχεδόν δύο λεπτά μετά, ο Ζίβκοβιτς γύρισε για τον Κωνσταντέλια, αλλά ανάμεσά τους μπήκε ο Πασχαλάκη που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Από εκείνο το σημείο και μετά ό Ολυμπιακός άρχισε να ισορροπεί, να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και λίγο έλειψε να το εξαργυρώσει άμεσα. Με τον Χάμες να εξαπολύει βολίδα στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι στο 22ο λεπτό. Η όρεξη για τους Πειραιώτες άνοιξε και στο 29’ έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, η οποία, βέβαια, προέκυψε από λάθος των γηπεδούχων. Ο Ντάντας τροφοδότησε τον Μασούρα, που μοίρασε στον Χουάνγκ, αλλά ο Κορεάτης δεν μπόρεσε να εκτελέσει άμεσα και όπως ήθελε, αφού ο Πορτογάλος επέστρεψε για να διορθώσει το λάθος του.

Λίγο μετά ο Εμβιλά δεν έπιασε καλό σουτ μετά από κόρνερ του Χάμες, αν και δεν είχε αντίπαλο πάνω του. Με το ρολόι να σημαδεύει το 35ο λεπτό, ο Χάμες έπιασε ξανά μακρινό σουτ, αλλά ο Κροάτης τερματοφύλακας δεν ανησύχησε αυτήν τη φορά. Το παιχνίδι άρχισε να οδεύει προς την τελική ευθεία του πρώτου μέρους και ο ΠΑΟΚ θέλησε να ανεβάσει στροφές, αλλά με διαφορετικό αποτέλεσμα αυτήν τη φορά, αφού δεν κατέστη εφικτό να κυριαρχήσει. Συνεπώς, το πρώτο ημίχρονο κύλησε έως το 20’ στα «θέλω» του ΠΑΟΚ το ματς, ενώ σε αυτά του Ολυμπιακού από εκεί και μετά.

Ο ΠΑΟΚ επιδίωξε και πάλι να «χτυπήσει» με τον Νάρεϊ δευτερόλεπτα μετά το ξεκίνημα του β’ μέρους, αλλά αυτήν τη φορά δεν μπόρεσε να απειλήσει ο εξτρέμ των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός βγήκε γρήγορα στην κόντρα στο 50’ και παραλίγο να κάνει τη ζημιά, με τον Μπακαμπού να προσπαθεί να «κρεμάσει» τον Κοτάρσκι, αλλά ο Σάστρε έκλεισε και απομάκρυνε. Σε φάση διαρκείας στο 53’, ο Κωνσταντέλιας έπιασε σουτ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε στον Ρέαμπτσιουκ και έφτασε στον Ολιβέιρα που δεν έπιασε γεμάτη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει παράλληλα με την εστία.

Ο ρυθμός δεν ήταν καλός σε ένα σημαντικό διάστημα, το παιχνίδι δεν ήταν τόσο «γεμάτο» σε φάσεις και οι δύο προπονητές θέλησαν να τονώσουν τις ομάδες τους. Η αναμέτρηση πήρε πνοή από το 70’ και μετά, με τον ΠΑΟΚ να χάνει μεγάλη ευκαιρία. Ο Αουγκούστο έπιασε το σουτ, αλλά παρότι δεν είχε καλή θέση ο Πασχαλάκης κατάφερε να του πει «όχι», κάνοντας τρομερή επέμβαση στο 72’.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που έπαιξε πιο πολύ για την ισοπαλία στην τελική ευθεία, ενώ ο Ολυμπιακός έδειξε να βολεύεται με την ισοπαλία, την οποία τελικά πήρε. Αυτό φάνηκε από την προσέγγιση που έκαναν στον αγώνα, αλλά και από τις τελευταίες κινήσεις στην σκακιέρα των προπονητών. Ο Ολυμπιακός έψαξε τις αντεπιθέσεις, οχυρώθηκε πίσω και ο ΠΑΟΚ πέραν συγκεκριμένων περιπτώσεων δεν βρήκε κλασική ευκαιρία στα τελευταία λεπτά. Η μία ήταν του Σοάρες στις καθυστερήσεις που βρέθηκε στο έδαφος, ενώ θα μπορούσε νωρίτερα να εκτελέσει από πολύ καλή θέση.