Ο ρεπόρτερ του Ολυμπιακού Πειραιώς στο sport-fm.gr αρθρογραφεί

Ο Κώστας Νικολακόπουλος ρεπόρτερ του Ολυμπιακού, αρθρογραφεί στο sport-fm.gr για όσα δήλωσε ο Πράνιτς αναφορικά με τον Ολυμπιακό στην τριετία του στην Ελλάδα και αναφαίρεται στους Σίφο και Αναστασίου.

Αναλυτικά το δημοσίευμα του:

• Μετά τον Γιάννη Αναστασίου και τον Γκόρντον Σίντεφελντ, τώρα μίλησε κι ο Ντάνιελ Πράνιτς για τον «κακό» Ολυμπιακό, υπονοώντας ότι όσο έπαιζε αυτός στην Ελλάδα έπαιρνε τα πρωταθλήματα με…εξωγενείς βοήθειες.

• Μάλιστα, ο αριστεροπόδαρος Κροάτης είχε και κάτι άλλο…εξτρά να βρει κατά του Ολυμπιακού. Είχε αιχμές ότι ο Ολυμπιακός δεν είχε βοήθειες στα ντέρμπι, αλλά στα ματς με τις μικρότερες ομάδες, τις οποίες, λέει, κέρδιζε στα τελευταία λεπτά!!!

• «Να σου πω την αλήθεια σε αυτά τα μεγάλα ματς δεν είχα αισθανθεί πως κάτι περίεργο γίνεται σε επίπεδο αντιμετώπισης διαιτησίας. Όμως όταν καθόσουν και έβλεπες στην τηλεόραση φάσεις από άλλα ματς του Ολυμπιακού, μερικές φορές σου έρχονταν διάφορες ερωτήσεις όπως το "πώς μπορούν συνέχεια να παίρνουν νίκες στα τελευταία λεπτά;"…». Αυτό ήταν το…ενδιαφέρον κομμάτι της συνέντευξης του Πράνιτς.

• Κι εγώ έψαξα και βρήκα, πόσα ματς με μικρότερες ομάδες κέρδισε ο Ολυμπιακός στα τελευταία ματς, στα τρία χρόνια που ο Πράνιτς ήταν στην Ελλάδα. Και ναι, όπως φανταζόσασταν, τα ματς ήταν ελάχιστα. Σε ένα σύνολο 100 αγώνων πρωταθλήματος, μιλάμε για δύο νίκες επί του Λεβαδειακού (2-1 στη Λιβαδειά και 2-0 στο ΟΑΚΑ), μία επί του Εργοτέλη στο Ηράκλειο (3-2) κι άντε να βάλουμε και μία επί του Απόλλωνα (1-0) στο Καραϊσκάκη, σε εντελώς αδιάφορο αγώνα τελευταίας αγωνιστικής. Άρα, μόλις τέσσερις νίκες σε 100 παιχνίδια πρωταθλήματος…

Προσέξτε, περισσότερα παιχνίδια με τις λεγόμενες μικρότερες ομάδες είχε κερδίσει με γκολ στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός από τον Ολυμπιακό πάντοτε στο διάστημα που έπαιζε ο Πράνιτς στους πράσινους! Τουλάχιστον πέντε-έξι ήταν, κάτι που προφανώς του...διαφεύγει του Κροάτη. Και που τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό που θέλει να πει, με τις νίκες στα τελευταία λεπτά, αλλά τέλος πάντων.

• Αντίθετα δε με ό,τι πρεσβεύει ο Πράνιτς, βρήκα πολύ περισσότερες νίκες του Ολυμπιακού, αυτή την τριετία όπου ήταν κι ο Πράνιτς στην Ελλάδα, στα λεγόμενα μεγάλα παιχνίδια, τόσο ευρωπαϊκά, όσο και σε ντέρμπι. Για παράδειγμα τον Ολυμπιακό να κερδίζει στο Τσάμπιονς Λιγκ μέσα στο Καραϊσκάκη 2-1 στις καθυστερήσεις την Ντινάμο Ζάγκρεμ (πρώην ομάδα του Πράνιτς…) και 4-2 τη Μάλμε, με γκολ στο 88΄ και στο 90’. Επίσης τον Ολυμπιακό να περνάει την ΑΕΚ στο Κύπελλο με ένα γκολ στο 90’ σε ένα κατάμεστο από 65.000 ΑΕΚτζήδες ΟΑΚΑ.

• Πάνω απ΄ όλα, όμως, βρήκα ότι ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά περισσότερο από κάθε άλλη ομάδα εκείνη την τριετία του Πράνιτς στο τριφύλλι, κέρδιζε τον ίδιο τον Παναθηναϊκό! Τον αιώνιο αντίπαλο του δηλαδή, σε ματς ντέρμπι. Γιατί πάντα τα παιχνίδια αυτών των δύο ομάδων είναι ντέρμπι και πάντα ο Παναθηναϊκός είναι μία μεγάλη ομάδα.

Μία φορά στις 2 Νοεμβρίου 2013 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 0-1 με γκολ του Μήτρογλου στο 90’

Δεύτερη φορά στις 13 Μαρτίου 2016 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1 με γκολ του Ντα Κόστα στο 88’ και του Ιντέγε στο 90’

Κι αν θέλετε και τρίτη φορά, στις 22 Φεβρουαρίου 2015 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-1 με τον Τσόρι να μειώνει στο 95’, κάτι που σήμαινε ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας ο Ολυμπιακός με εκείνο το γκολ θα αναδεικνύονταν πρωταθλητής, αφού είχε κερδίσει 1-0 στο Καραϊσκάκη. Σημειωτέον δε ότι παρά την ήττα του ήταν τρεις βαθμούς μπροστά από τον Παναθηναϊκό, άρα τέσσερις με εκείνο το γκολ του Τσόρι…

• Αυτά, προς αποκατάσταση της πραγματικότητας, γιατί πρέπει να ξέρουμε τι λέμε…

• Παρεμπιπτόντως, το παιχνίδι Ολυμπιακός-ΠΑΟ 3-1 ήταν το τελευταίο στην καριέρα του Πράνιτς στον Παναθηναϊκό. Η σεζόν εκείνη είχε ακόμη δέκα παιχνίδια για τον Παναθηναϊκό κι ο Κροάτης δεν ξαναέπαιξε.