Γουλβς-Ολυμπιακός 1-0: Γι' αυτήν την ομαδάρα να μην κλαις! (vid)

Ο ηρωϊκός Ολυμπιακός πάλεψε, αλλά υπέκυψε στην Αγγλία

Τα έδωσε όλα ο Ολυμπιακός στην Αγγλία, αλλά ηττήθηκε στα σημεία από την Γουλβς με 1-0. Το γκολ με εκτέλεση πέναλτι ο Χιμένες στο 8'. Ακυρώθηκε γκολ της ελληνικής ομάδας από το VAR για οριακό οφσάιντ. Η Γουλβς αντιμετωπίζει τη Σεβίλη στα προημιτελικά του θεσμού.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός από το 20ο λεπτό και έπειτα, έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες αλλά... λύγισε από την Γουλβς! Το λάθος του Αλέν στο ξεκίνημα του ματς που έφερε το μοναδικό γκολ με το πέναλτι του Χιμένες έκρινε την αναμέτρηση (1-0) και η Γουλβς προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League, με τον Ολυμπιακό να τα βάζει και με την τύχη του για το ακυρωθέν γκολ του Ελ Αραμπί για... χιλιοστά!

Σταματάει εδώ η πορεία των Πειραιωτών που δεν κατάφεραν να βρουν γκολ, φωνάζουν για ένα πέναλτι στο 55΄και έχουν παράπονα από τη διαιτησία για τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό τους. Προκρίθηκαν οι Άγγλοι με το 1-0 και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο Γ. Καραϊσκάκης.

To ματς

Αγχωμένο ξεκίνημα από τους ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς που δεν θύμιζαν σε καμία στιγμή την ομάδα των προηγούμενων ευρωπαϊκών αγώνων. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν πατούσαν καλά στο γήπεδο, έκαναν αρκετά φθηνά λάθη και... μάσησαν στην πίεση που τους ασκούσε η Γουλβς κάθε φορά που η μπάλα έφθανε στο ημικύκλιο της σέντρας. Στο 7ο λεπτό δε, υπέπεσαν σε ένα παιδαριώδες λάθος, με τον Μπα να αργεί χαρακτηριστικά να γυρίσει στον Αλέν και αυτός με τη σειρά του να μη διώχνει με τη μία, να κάνει τραγικό κοντρόλ, να δίνει την ευκαιρία στον Ποντένσε να του κλέψει την μπάλα και στη συνέχεια να τον ανατρέπει χωρίς λόγο ενώ βρισκόταν με πλάτη στην εστία και στη γραμμή του άουτ. Ο διαιτητής έδειξε σωστά την άσπρη βούλα στο... φθηνό λάθος του Αλέν, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Χιμένες για το 1-0 της Γουλβς.

Όσο τα λεπτά περνούσαν, πάντως, ο Ολυμπιακός άρχισε να... φρενάρει τον ρυθμό της Γουλβς και να ισορροπεί το παιχνίδι. Στο 19ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά, αγγίζοντας το γκολ αλλά ο Τσιμίκας, μετά το ένα-δύο που έπαιξε με τον Μασούρα, έπιασε το σουτ από τα όρια της περιοχής όμως ο Ρουί Πατρίσιο το... έβγαλε εντυπωσιακά. Λίγα λεπτά αργότερα, πάντως, οι Πειραιώτες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα όταν ο Ομάρ έβγαλε πανέμορφα τον Ελ Αραμπί στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Καμαρά το σουτ που κατέληξε στα δίχτυα, αλλά το 1-1 δεν έγινε... ποτέ αφού μετά το τσεκάρισμα στο VAR οι διαιτητές είδαν πως ο ώμος του Ελ Αραμπί ήταν πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυνόμενο.

Η Γουλβς είχε γλιτώσει από την ισοφάριση, ο Ολυμπιακός τα έβαζε με την τύχη του αλλά έπρεπε να συνεχίσει να «παλεύει». Βρήκε άλλη μια φάση πριν το φινάλε του ημιχρόνου όταν ο Ελ Αραμπί έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, αλλά ο Σισέ δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και να μπει με την μπάλα στα... δίχτυα. Ένα highlight που προσπάθησε να προσφέρει ο ποιοτικότατος Μεξικανός φορ, Ραούλ Χιμένες, με ραμπόνα εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια, ήταν η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος.

Φορτούνης και Ραντζέλοβιτς αντικατέστησαν πριν τη σέντρα τους Μπουχαλάκη και Μασούρα, με τον Μαρτίνς να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Ισορροπημένο το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς φάσεις και ρυθμό και πολλά λάθη από τις δύο ομάδες. Έπρεπε να φτάσουμε στο 55ο λεπτό για να δούμε μια επίσκεψη σε κάποια περιοχή, με τον Ομάρ να κάνει τη σέντρα και τον Ελ Αραμπί να προσπαθεί να βρει την μπάλα με το κεφαλί υπό την πίεση του Μπολί αλλά να μην το καταφέρνει. Μια φάση που οι Πειραιώτες ζήτησαν πέναλτι για σπρώξιμο, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε» καθώς θεώρησε πως η επαφή που υπήρξε ήταν ανεπαίσθητη. Ο Τραορέ ήταν... άφαντος, ο Νούνο τον έβγαλε εκτός αγώνα και πέρασε στη θέση του τον Ζότα, κάνοντας πιο κινητική την ομάδα του.

Κάτι που συνέβη, αφού οι γηπεδούχοι απείλησαν δις σε διάστημα δύο λεπτών και άγγιξαν ισάριθμες φορές το δεύτερο τέρμα τους στο παιχνίδι. Αρχικά, στο 61' ο Ποντένσε έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και το σουτ από τα όρια της περιοχής, με τον Αλέν να διώχνει εντυπωσιακά και στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπολί ξαφνιάστηκε και δεν κατάφερε εξ επαφής να βρει σωστά την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα. Ο Χασάν μπήκε και αυτός, ο Καμαρά αποχώρησε και ο Ολυμπιακός έγινε φουλ επιθετικός και στο 67ο λεπτό ο Ελ Αραμπί δεν κατάφερε να βρει εστία από πλεονεκτική θέση μετά την ατομική ενέργεια και γύρισμα του Φορτούνη.

Ο Ολυμπιακός ανέβαζε στροφές και παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, η Γουλβς έπαιζε πίσω από την μπάλα και προσπαθούσε να βρει την κόντρα που θα της κλείδωνε το παιχνίδι. Ο Αλέν έσωσε την ομάδα του σε τετ-α-τετ με τον Ζότα στο 79ο λεπτό και δευτερόλεπτα αργότερα ο Γκιγέρμε είδε το τρομερό σουτ που επιχείρησε να περνάει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια! Και δύο λεπτά αργότερα στο 81', ο Τσιμίκας έκανε εξαιρετική σέντρα αλλά ο Ρουί Πατρίσιο είπε «όχι» στην καρφωτή κεφαλιά του Χασάν σχεδόν από τη μικρή περιοχή! Τα λεπτά περνούσαν, οι παίκτες της Γουλβς έκαναν καθυστερήσεις και κάτι σαν... διαχείριση του χρόνου και εκνεύριζαν τους αντιπάλους του. Λίγο πριν το φινάλε και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ομάρ είδε το σουτ του να μην βρίσκει για λίγο στόχο και το 1-0 να μένει μέχρι το φινάλε και η Γουλβς να παίρνει την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων

Γουλβς: Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σαΐς, Ντόχερτι, Τζόνι (18΄ Βινάγκρε), Νέβες, Μουτίνιο, Τραορέ (57΄Ζότα), Ποντένσε (71' Ντεντόνκερ), Χιμένες

Ολυμπιακός: Αλέν, Ομάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας, Καμαρά (65' Χασάν), Μπουχαλάκης (46' Φορτούνης), Γκιγέρμε (82' Καφού), Βαλμπουενά, Μασούρας (46' Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί

Σκόρερ: 8' Χιμένες /

Kίτρινες: Μουτίνιο, Χιμένες / Τσιμίκας, Μπα, Σισέ