Έλιωσε στην… κόλαση τη Γουέστ Χαμ ο τρομερός Ολυμπιακός! (vid)

Επικράτησε 2-1 και μπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης

Καυτός Ολυμπιακός, έλιωσε τη Γουέστ Χαμ στην… κόλαση του «Γ. Καραϊσκάκης». Με την καλύτερή της φετινή εμφάνιση, η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ πάτησε το πανάκριβο και τρομερά ποιοτικό σύνολο του συλλόγου από το Λονδίνο, επικράτησε 2-1 και μπαίνει γερά στο κόλπο της πρόκρισης στη φάση των «16».

Ο Φορτούνης με γκολάρα άνοιξε τον δρόμο και ο Ογκμπόνα με αυτογκόλ έβαλε… ταφόπλακα στις ελπίδες των φιλοξενούμενων από το ημίχρονο, με τον Πακετά να μειώνει στο φινάλε αλλά να μην φτάνει. Στους 6 έμειναν οι Λονδρέζοι, στους 4 ανέβηκε ο Ολυμπιακός.

Ξύπνησαν εφιάλτες στον Ντέιβιντ Μόγιες, ο οποίος στην προηγούμενη επίσκεψή του ως αντίπαλος στο «Γ. Καραϊσκάκης» είχε ηττηθεί ξανά, τότε ως τεχνικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Αλεξανδρόπουλο, τρομεροί οι Φορτούνης, Έσε, ενώ ο Πορόσο ήταν απροσπέλαστος και έδειξε σε ένα ματς πολύ υψηλής ποιότητας πως έχει να προσφέρει πάρα πολλά στους «ερυθρόλευκους», με τον Ορτέγκα να κάνει την κορυφαία του εμφάνιση με τους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με ορμή, πίεζε ψηλά και δυσκόλευε τη ζωή των παικτών της Γουέστ Χαμ, χαλώντας τους το build-up. Η τριάδα στα χαφ που επέλεξε ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ λειτουργούσε αρμονικά, η επιστροφή του Έσε στην ενδεκάδα έκοψε το κάθετο ποδόσφαιρο των φιλοξενούμενων και όσο περνούσε η ώρα οι «ερυθρόλευκοι» γίνονταν ολοένα και πιο απειλητικοί στον αγωνιστικό χώρο. Το «Γ. Καραϊσκάκης» ζεσταινόταν από την εξαιρετική εικόνα των παικτών και την αυτοθυσία που έβγαζαν στο χορτάρι, με το γκολ να έμοιαζε πως πλησιάζει.

Ήρθε τελικά στο 33ο λεπτό χάρη στην έμπνευση και την αδιαμφισβήτητη ποιότητα του Φορτούνη, ο οποίος με υπέροχο σόλο τρύπωσε ανάμεσα στα αντίπαλα χαφ, βρήκε τον χώρο και με τρομερό «ξερό» σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αρεολά για το 1-0 μέσα σε… χαμό στο φαληρικό γήπεδο. Στα «καπάκια», ο Ποντένσε έπαιξε κάθετα στον Φορτούνη, αυτός άνοιξε στον Ροντινέι που του γύρισε ξανά αλλά η κεφαλιά του Έλληνα μεσοεπιθετικού πέρασε άουτ. Ο Ολυμπιακός είχε το μομέντουμ, πατούσε καλύτερα και… κεφαλαιοποίησε την υπεροχή του, βρίσκοντας δεύτερο γκολ στο 45’+1’ με τον Ροντινέι να σεντράρει και τον Ογκμπόνα στην προσπάθειά του να διώξει να σκοράρει στην εστία της ομάδας του για το 2-0. Με τη σέντρα, πάντως, λίγο έλειψε η Γουέστ Χαμ να μειώσει, αλλά ο Πασχαλάκης με μεγάλη επέμβαση σταμάτησε τον Ινγκς εξ επαφής για να κρατήσει το σκορ ως είχε.

Η Γουέστ Χαμ ήξερε πως βρισκόταν μπροστά στο φάσμα της πρώτης φετινής της ήττας στο Europa League και αναγκάστηκε να βγει ψηλά για να πιέσει, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς και στη διεκδίκηση ενός αποτελέσματος. Το φάουλ του σπεσιαλίστα Γουόρντ-Πράους πέρασε λίγο άουτ στο 48’, ενώ το σουτ του Ινγκς από την «καρδιά» της άμυνας του Ολυμπιακού έξι λεπτά μετά είχε την ίδια κατάληξη. Ο Ολυμπιακός «θορυβήθηκε» από αυτό το καλό δεκάλεπτο των Λονδρέζων, ανέβασε ξανά τέμπο και ήλεγξε τον ρυθμό. Στο 55’ είχε τη στιγμή του αλλά το γύρισμα του Ποντένσε σταμάτησε στον Ογκμπόνα πριν ο Ελ Κααμπί σκοράρει σε ανυπεράσπιστη εστία, με τον Μόγιες στη συνέχεια να ρίχνει στο ματς τους Πακετά, Αντόνιο και Μπόουεν για να τα παίξει όλα για όλα.

Το παιχνίδι σκλήρυνε, οι κάρτες έβγαιναν η μία μετά την άλλη από το τσεπάκι του Τρεϊμάνις. Οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν το τρίτο γκολ, αλλά η πλασεδάρα του Αλεξανδρόπουλου έξω από την περιοχή «έγλυψε» το αριστερό «Γ» της εστίας.

Η πρώτη αλλαγή από πλευράς Μαρτίνεθ ήρθε με τον Κίνι στη θέση του κουρασμένου Ροντινέι, με τον Αλεξανδρόπουλο να έχει άλλη μια μεγάλη φάση στο 79’ για να χρηστεί σκόρερ αλλά δεν κατάφερε σε πλάγιο τετ-α-τετ μετά τις διαδοχικές ντρίμπλες στον Κερέρ να νικήσει τον Αρεολά. Από την επέμβαση του Γάλλου ήρθε το κόρνερ, από το οποίο ο προωθημένος Πορόσο λίγο έλειψε να σκοράρει με γυριστή κεφαλιά!

Tα «σφυριά» μείωσαν στο 87′. Κακή απομάκρυνση του Κίνι που στρώνει ουσιαστικά στον Πακετά, ο οποίος με απίθανο βολέ στην κίνηση εκτελεί τον Πασχαλάκη για να μειώσει σε 2-1, βάζοντας «φωτιά» στον αγώνα, με τα τελευταία λεπτά να εξελίσσονται σε θρίλερ.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι (75′ Κίνι), Ρέτσος, Πορόζο, Ορτέγα, Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (85′ Μασούρας), Έσε, Φορτούνης (95′ Σκάρπα), Ποντένσε (85′ Σολμπάκεν), Ελ Κααμπί (95′ Γιόβετιτς).

Γουέστ Χαμ: Αρεολά, Κέρερ, Μαυροπάνος, Ογκμπόνα, Έμερσον, Γουόρντ-Πράους (73′ Άλβαρες), Σούτσεκ, Φορνάλς (58′ Πακετά), Κούντους (73′ Κορνέ), Μπενραχμά (58′ Αντόνιο), Ινγκς (58′ Μπόουεν).