Βραδιά ρεκόρ για τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο

Τι πέτυχαν οι «ερυθρόλευκοι» χθες επί του Παναθηναϊκού

Με ονειρικό τρόπο ολοκλήρωσε το φετινό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 4-1 στην έδρα του Παναθηναϊκού για την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Πέντρο Μαρτίνς πέτυχε μία σειρά από ρεκόρ με την επιβλητική νίκη του στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Με το 4-1 οι Πειραιώτες σημείωσαν την ευρύτερη εκτός έδρας νίκη τους επί του Παναθηναϊκού στα χρόνια της Α’ Εθνικής. Η προηγούμενη ήταν το 4-2 στις 5 Δεκεμβρίου 1988.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νικήσει με 4-1 στη Λεωφόρο και στις 21 Μαρτίου 2001 για το Κύπελλο Ελλάδας. Τότε, όμως, είχαν προηγηθεί με 2-0 γρηγορότερα σε σχέση με το χθεσινό ματς (στο 6’ ο Αλεξανδρής και στο 9’ ο Λουτσιάνο). Στο Κύπελλο, βέβαια, η μεγαλύτερη νίκη είναι το σαρωτικό 6-1 στη Λεωφόρο, στις 13 Νοεμβρίου 1932.

Από εκεί και πέρα, για πρώτη φορά στην ιστορία των «αιώνιων» ντέρμπι το πρώτο ημίχρονο λήγει με 0-3. Ούτε οι «πράσινοι», ούτε οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν είχαν καταφέρει να έχουν διαφορά με περισσότερα από δύο γκολ στα πρώτα 45 λεπτά.

Με το χθεσινό 1-4 ισοφαρίστηκε η ευρύτερη εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού στην ιστορία του στην Α’ Εθνική. Είχαν προηγηθεί το 3-6 από τον Εθνικό (1986/87), το 2-5 από τον ΟΦΗ (1987/88) και το 3-0 από τον ΠΑΟΚ (2017/18), το μοναδικό που είχε φιλοξενηθεί στη Λεωφόρο.