Άλλη κλάση ο... προβληματικός Ολυμπιακός και τώρα Ευρώπη!

Και τώρα Ευρώπη και Νέφτσι Μπακού! Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός δεν έπεισε με την εμφάνισή του, παρουσιάζοντας αρκετά κενά διαστήματα στο ματς, επικράτησε 3-0 του Άρη στο «Γ. Καραϊσκάκης», χάρη στην ποιότητα και την εμπειρία που διαθέτει σαν σύνολο και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς της ερχόμενης εβδομάδας με τη Νέφτσι Μπακού για τον β' προκριματικό του Champions League.

Από την άλλη, παρά την ήττα, οι Θεσσαλονικείς παρουσίασαν καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου είχαν δύο δοκάρια στο 0-0 για να ανοίξουν το σκορ, δείχνοντας σε καλή κατάσταση ενόψει των κρίσιμων αναμετρήσεων με την Αστάνα για το νεοσύστατο Conference League.

Στο... μυαλό του κόουτς

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-3-3. Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Τζολάκης, ο οποίος μπροστά του στην τετράδα της άμυνας είχε τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Παπασταθόπουλο και Ρέαμπτσιουκ. Στην τριάδα των χαφ ξεκίνησαν οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά, ενώ στα «φτερά» βρέθηκαν οι Ραντζέλοβιτς και Μασούρας, με μοναδικό προωθημένο τον Ελ Αραμπί.

Από την άλλη, ο Άκης Μάντζιος δεν επιφύλασσε εκπλήξεις στις αρχικές επιλογές του, παρατάσσοντας τον Άρη με τα πρόσωπα εκείνα που αναμένεται να αντιμετωπίσει και την Αστάνα την ερχόμενη Πέμπτη. Συγκεκριμένα στην εστία βρέθηκε ο Ντένις, με τους Σάκιτς, Μπεναλουάν, Δεληζήση και Σούντγκρεν να βρίσκονται στην άμυνα. Δίδυμο στον άξονα ήταν οι Ματίγια και Λούκας Σάσα, με τους Γκάμα, Γκαρσία να παίζουν στις πτέρυγες και τον Μπερτόγλιο σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον φουνταριστό, Μαντσίνι.

Αρκετά νωθρό το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό στο πρώτο τέταρτο του αγώνα και τον Άρη καλά οργανωμένο αμυντικά να περιμένει πίσω στο δικό του μισό. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και δραστήριοι, αδυνατούσαν να παράξουν φάσεις, πέφτοντας πάνω σε... τείχος στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

Από το 15ο λεπτό και μετά, οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, με τον Άκη Μάντζιο να ανεβάζει πιο ψηλά τις γραμμές. Με τις δύο πτέρυγες να λειτουργούν εξαιρετικά, οι «κιτρινόμαυροι» έβαλαν δύσκολα στον «ερυθρόλευκους», προβληματίζοντας έντονα τον Πέδρο Μαρτίνς. Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 16', όταν μετά μετά από σέντρα του Μπρούνο Γκάμα, η κεφαλιά του Μπεναλουάν πέρασε πάνω από την εστία του Τζολάκη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Άρης έφτασε μια... ανάσα από το γκολ, με το δυνατό και μονοκόμματο σουτ του Λούκας Σάσα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων, ύστερα από υπέροχη ανάπτυξη με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν στο ίδιο τέμπο, κλείνοντας και δεύτερο... ραντεβού με την ατυχία, ακριβώς με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Συγκεκριμένα, ο Μαντσίνι βρέθηκε μέσα στην περιοχή, πάτησε στον επερχόμενο Μπρούνο Γκάμα το σουτ του οποίου σταμάτησε ξανά στο οριζόντιο δοκάρι!

Και ενώ ο Άρης είχε το μομέντουμ και έψαχνε το γκολ, ο Ολυμπιακός κόντρα στη ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ στο 37', στην πρώτη του φάση στο ματς. Μετά από κόρνερ των φιλοξενούμενων, οι Πειραιώτες βρήκαν ανοργάνωτη την άμυνα των «κιτρινόμαυρων», με τον Ραντζέλοβιτς να σεντράρει από τα δεξιά και τον Μαντί Καμαρά να έρχεται σαν «τρέιλερ» στην καρδιά της περιοχής, κάνοντας το 1-0 με καρφωτή κεφαλιά.

Στο 43', οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν και δεύτερο γκολ με δυνατό σουτ του Εμβιλά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έπειτα από μαγική ασίστ του Ελ Αραμπί με το εξωτερικό (!).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησα ακριβώς όπως και το πρώτο. Με τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς να ελέγχουν τον ρυθμό και τον Άρη να είναι εκείνος που απειλείς πρώτος. Στο 47', το σουτ του Σούντγκρεν πέρασε άουτ, ενώ στο 52' οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το τραγικό λάθος του Παπασταθόπουλου μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Στο 59ο λεπτό ο Μήτρογλου έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει στο σκορ, με το κοντινό πλασέ που επιχείρησε να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Τζολάκη, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση.Κάπου εκεί ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Εξέλιξη λογική και φυσιολογική αν αναλογιστεί κανείς πως και οι δύο προπονητές προέβησαν σε αρκετές αλλαγές. Ενδεικτικό είναι πως η επόμενη στιγμή στο ματς ήρθε στο 72' με το μακρινό σουτ του Ραντζέλοβιτς να βγάζει δύσκολα ο Κουέστα, που είχε περάσει σαν αλλαγή στο ημίχρονο. Αυτή μάλιστα ήταν και η πρώτη φάση του Ολυμπιακού στην επανάληψη.

Έξι λεπτά αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0, χάρη στην τρομερή έμπνευση και ενέργεια του Κουντέ! Ο 25χρονος μέσος... άδειασε τρεις αντιπάλους, πάτησε περιοχή και με όμορφο γύρισμα βρήκε τον αμαρκάριστο Ραντζέλοβιτς, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ισπανό κίπερ του Άρη.

Η είσοδος του Τσούμιτς στο 79', έδωσε την απαραίτητη ενέργεια στον Ολυμπιακό, με τον νεαρό εξτρέμ να βγάζει τρία σουτ στα εναπομείναντα λεπτά, κερδίζοντας τις εντυπώσεις, έστω και αν αγωνίστηκε για ένα τέταρτο μαζί με τις καθυστερήσεις.

Στο τέλος του αγώνα βέβαια, ο Άρη είχε την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της... τιμής, όταν ο Μήτρογλου και ενώ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, νικήθηκε από τον κίπερ του Ολυμπιακού.