O Πανσερραϊκός του Πηλέα, έφερε… τούμπα τον ΟΦΗ του Καρώ

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι από άποψη θεάματος

Λιοντάρι ο Πανσερραϊκός, δάγκωσε τον ΟΦΗ! Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία δεν μάσησε από το γρήγορο προβάδισμα των Κρητικών και κατάφερε να κάνει την ανατροπή, με τον Μούργο να υπογραφεί το σπουδαίο τρίποντο των Σερραίων με πέναλτι στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης (2-1).

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανσερραϊκό στο παιχνίδι που επέστρεψε στο γήπεδο του, το οποίο μετά τα προβλήματα στατικότητας με τα οποία εντοπίστηκε είχε κόσμο μόνο στα δύο πέταλα.

Στους 12 βαθμούς οι γηπεδούχοι, έχουν τρεις νίκες, όλες εντός έδρας, ενώ ο ΟΦΗ έμεινε στους 13 και για ακόμη μια αναμέτρηση μακριά από το γήπεδο του προβλημάτισε!

Πρώτο τρίποντο κόντρα στους Κρητικούς μετά τον Οκτώβριο του 1991 για τους Σερραίους που δείχνουν ότι έχουν έρθει για να μείνουν!

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Πανσερραϊκό ο Πάμπλο Γκαρσία. Ο Χόβαν κάτω από την εστία, Ντανκερλούι, Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πηλέας η τετράδα της άμυνας, Μορέιρα, Στάικος στα χαφ, Μασαρίποφ, Χατζηστραβός, Τομάς στην μεσοεπιθετική τριάδα και μοναδικός προωθημένος ο Άλεξιτς.

Με 3-5-2 παρέταξε τον ΟΦΗ ο Βάλντας Νταμπράουσκας. Ο Μπάουμαν κάτω από την εστία, με τους Βούρο, Πασαλίδη, Καρώ να αποτελούν την τριάδα στην άμυνα. Μαρινάκης, Μεγιάδο, Γκαγέγος, Ριέρα, Τοράρισον στον χώρο της μεσαίας γραμμής, με τον Τοράλ και Ντίκο να αποτελούν το δίδυμο της επίθεσης.

0

Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΟΦΗ να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Στο 7' ο Μεγιάδο έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στον Ντίκο που έστρωσε στον Τοράλ, με τον Ισπανό να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, ωστόσο ο Αυλωνίτης του έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε σε κόρνερ. Οι Κρητικοί είχαν πάρει μέτρα στο γήπεδο και πίεζαν, ανοίγοντας μάλιστα το σκορ στο 16ο λεπτό. Ο Τοράλ έκανε μια τρομερή κάθετη στον Ριέρα, ο οποίος απέφυγε πρώτα τον Μπέργκστρεμ και μετά τον Χόβαν και σκόραρε σε κενή εστία για το 1-0.

Πανσερραϊκός-ΟΦΗ 2-1

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και ισοφάρισαν στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χατζηστραβός συνεργάστηκε άψογα με τον Μασαρίποφ, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να πιάνει υπέροχο πλασέ από τα όρια της περιοχής και να στέλνει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μπάουμαν για το 1-1! Στην συνέχεια η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να βρει ακόμη ένα γκολ, έχοντας μάλιστα και μια μεγάλη ευκαιρία για να το καταφέρει στο 35'. Μετά από κόρνερ του Τομάς, ο Στάικος πήδηξε αμαρκάριστος, έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπάουμαν του είπε όχι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια (1-1).

Με το «καλημέρα» (48') στο δεύτερο μισό οι Κρητικοί δέχθηκαν μεγάλο πλήγμα, καθώς τραυματίστηκε ο Τοράλ και αυτόματα «έχασαν» τον κορυφαίο τους παίκτη. Με την είσοδο του Λουίζ Φελίπε ο Βραζιλιάνος φορ πήγε στο πλευρό του Ντίκο και ο Ριέρα «οπισθοχώρησε» στο «10», σε ένα ντόμινο και εσωτερικών αλλαγών που επέφερε αυτή η κίνηση.

Μάλιστα με τη νέα του «ιδιότητα» ο Ριέρα άγγιξε στο 54' το 1-2, όταν μετά από κεφαλιά-πάσα του Ντίκο βρέθηκε σε θέση βολής και στα 7-8 μέτρα από τα αντίπαλα καρέ, όμως το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ. Αυτή ήταν η πρώτη τελική των Κρητικών μετά το 19' και αμέσως μετά (57') έφτιαξε την τεράστια χαμένη ευκαιρία του Γκαγιέγος. Οταν από τα δεξιά με πολύ ωραία ατομική ενέργεια έπαιξε την κατάλληλη στιγμή για τον Χιλιανό που όμως αστόχησε σχεδόν εξ' επαφής με προβολή.

Ομως στο πρώτα λεπτά του δεύτερου μισού υπήρχε μία διαφορά, παρότι εκ νέου ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που «έβγαζε» φάσεις. Ο Πανσερραϊκός ήταν εκείνος που πίεζε στην πρώτη μπάλα και έτσι οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν όπως μέχρι το 20', αλλά είτε πήγαιναν στο 1 vs 1 είτε αναλώνονταν σε μακρινές μεταβιβάσεις (σε μία ανάλογη του Πασαλίδη ο Ντίκο στο 67', ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι στον Χόβαν αλλά έκανε κακό τελείωμα). Αυτό επέτρεπε στα «λιοντάρια» να κλέβουν μπάλες ψηλά και σε μία ανάλογη στιγμή (64') ο Μορέιρα που πήρε την κατοχή έπαιξε γρήγορα για τον Τομάς που φάτσα με τον Μπάουμαν πλάσαρε ψηλά άουτ.

Υπό αυτές τις συνθήκες μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο, τη στιγμή που εν γένει το δεύτερο μισό δεν είχε τον εξαιρετικό ρυθμό του πρώτου, ενώ παρατηρούνταν και αρκετές διακοπές λόγω των φάουλ που γίνονταν. Ο ΟΦΗ έδειχνε σε αυτό το διάστημα ένα κλικ πιο δραστήριος, ενώ ο Πανσερραϊκός «έψαχνε» την κόντρα. Μέχρι που φτάσαμε στο 85' όπου ο Αλεξιτς έπεσε στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων μετά από μαρκάρισμα του Καρώ. Τα «λιοντάρια» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, που τελικά υποδείχθηκε ύστερα από έλεγχο στο VAR. Ο Μούργος δεν αστόχησε από τα 11 βήματα στο 87' και οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το παιχνίδι. Στα εναπομείναντα λεπτά διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και το φινάλε τους βρήκε να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Χόβαν, Ντανκερλούι (Δεληγιαννίδης 90'), Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πηλέας (Πεταυράκης 76'), Μορέιρα, Στάικος, Μασαρίποφ (Γούλερι 76'), Χατζηστραβός, Τομάς (Μούργος 70'), Αλεξιτς (Κολομπίνο 89').

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ (Μοσκέρα 90+1'), Μαρινάκης, Μεγιάδο (Γκλάζερ 88'), Γκαγέγος, Ριέρα (Νέιρα 90+1'), Τοράρισον, Τοράλ (Λουίς Φελίπε 48'), Ντίκο.