Μηδέν εις το πηλίκο!

Πολύ κακό ματς με λιγοστές φάσεις

Όλα μηδέν στη Λάρισα! ΑΕΛ και Ατρόμητος έμειναν στο 0-0 στο «Αλκαζάρ» για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας σε ένα κακό ματς από άποψη θεάματος και με λιγοστές φάσεις. Στους 6 βαθμούς η Λάρισα, με τον Γιάννη Τάτση να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο των «βυσσινί», στους 13 ανέβηκε ο Ατρόμητος του Νταμίρ Κάναντι. Υποδέχεται τον Άρη το επόμενο Σάββατο στο Περιστέρι ο Ατρόμητος, δοκιμάζεται στην έδρα του Παναιτωλικού την επόμενη Δευτέρα η Λάρισα.

Η Λάρισα είχε τον έλεγχο και έδειχνε μια προδιάθεση να παίξει πιο επιθετικά, χωρίς βέβαια να παίρνει μεγάλα ρίσκα και να ανοίγεται ώστε να ψάξει με κάθε τρόπο το γκολ. Ο Ατρόμητος από την μεριά του, δεν έπαιρνε ρίσκα επίσης, έπαιζε σφιχτά και έψαχνε κυρίως στο πρώτο εικοσάλεπτο κάποια κόντρα-επίθεση. Ο Πλατέλλας ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης της Λάρισας, δημιουργώντας δύο φάσεις που δεν είχαν αποτέλεσμα. Μετά το πέρας των πρώτων 25 λεπτών, ο Ατρόμητος άρχισε να ξεθαρρεύει, να κρατάει περισσότερο μπάλα και να ισορροπεί το ματς. Έφτιαξε την καλύτερη φάση του πρώτου μέρους δε, αλλά ο Νάγκι κράτησε... όρθια την ΑΕΛ και έβγαλε την κεφαλιά του Μανούσου στο 30ο λεπτό, που ήταν ουσιαστικά και η τελευταία φάση, αφού το σουτ του Πινακά στο 45' ήταν αδύναμο και ο Γιαννιώτης μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Μια από τα ίδια και στην επανάληψη. Ο ρυθμός κακός, οι φάσεις με το... κυάλι και το θέαμα μπορεί να χαρακτηριστεί επιεικώς μέτριο. Ο Γιάννης Τάτσης που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της ΑΕΛ προσπάθησε να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού, κάτι που θέλησε να κάνει από την άλλη μεριά και ο Νταμίρ Κάναντι. Και από το 70ο λεπτό κι έπειτα, το ματς άρχισε να... ζεσταίνεται και να βλέπουμε τουλάχιστον καλές φάσεις. Στο 72' η ΑΕΛ έφτιαξε την καλύτερή της φάση στο ματς αλλά ο Ντουρμισάι δεν βρήκε στόχο με την κεφαλιά που έκανε, με τον Γούτα να... απαντάει τρία λεπτά μετά με τον ίδιο τρόπο αλλά η προσπάθειά του είχε παρόμοια κατάληξη. Στα... καπάκια, οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν την μεγαλύτερη φάση από όλες στο ματς και λίγο έλειψε να πάρουν προβάδισμα, αλλά ο Μπουσούλατζιτς υπό εξαιρετικές προϋποθέσεις και αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή, δεν βρήκε τέρμα για εκατοστά στην τελευταία καλή φάση του αγώνα.

AΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι, Ηλιάδης, Ζίζιτς, Μιχαήλ(55? Moύζεκ), Μπέρτος, Σπαρβ(80? Γκαζάλ), Μιλοσάβλιεβιτς, Φίλιπ, Πλατέλλας, Γιουνές(62? Nτουρμισάι), Πινακάς(80? Τρούγιτς)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γούτας, Γκαλβάο, Κιβρακίδης, Γκάλο(89? Ρισβάνης), Χαρίσης(89? Νάτσος), Μπουσούλατζιτς, Ραμπέγιο(67? Μάτιτς), Τομάσεβιτς, Χριστοδουλόπουλος(67? Μουνίθ), Μανούσος(89? Κωτσόπουλος)

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση