Έχασαν τα… άχαστα και έμειναν στην ισοπαλία Παναιτωλικός και ΟΦΗ!

Έμειναν στην ισοπαλία

Παναιτωλικός και ΟΦΗ έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, μένοντας στην ισοπαλία (1-1). Προηγήθηκαν με Μαλή οι Αγρινιώτες, με τον Φελίπε να ισοφαρίζει για τους Κρητικούς.

Στο μυαλό των κόουτς:

Ο Γκάμπριελ Σούρερ παρέταξε τον Παναιτωλικό με 4-3-3. Στο τέρμα ξεκίνησε ο Καπίνο, Μαυρής και Τορεχόν στα άκρα της άμυνας, Μαλής και Ντουάρτε στο κέντρο αυτής, με τους Μπαλντασάρα, Πέρες και Χουάνπι να βρίσκονται στον χώρο του άξονα, πίσω από τους Βοϊλη, Πέρες και Πέδρο.

Ο Βάλντας Νταμπράουσκας κατέβασε τον ΟΦΗ με 3-5-2, με τον Μπάουμαν να κάνει ντεμπούτο κάτω από τα δοκάρια, τους Καρό, Πασαλίδη, Βούρο στην άμυνα και τους Λάρσον και Θοράρινσον σε θέση μπακ χαφ. Γκλάζερ, Μεγιάδο και Γιαγκέγκος ήταν οι τρεις της μεσαίας γραμμής, πίσω από τους Μπάκιτς και Φελίπε.

Οι Αγρινιώτες μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας και την πρώτη καλή στιγμή. Στο 5’, ο Ζοάο Πέδρο σούταρε από μακριά, με τον Μπάουμαν να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα. Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Χουάνπι, ο Ζοάο Πέδρο απέφυγε τα μαρκαρίσματα και βρήκε με κεφαλιά-πάσα τον Μαλή, ο οποίος έστειλε την μπάλα με προβολή στην ανυπεράσπιστη εστία του Μπάουμαν, για το 1-0!

Στο 20’, οι Κρητικοί κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Οι παίκτες του Νταμπράουσκας έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Μπάκιτς βρήκε τον Γκαγέγκος, που έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να καταλήγει στον Φελίπε, ο οποίος με όμορφο πλασέ από διαγώνια θέση, νίκησε τον Καπίνο για το 1-1!

Στο 24’, ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού ανέτρεψε τον Φελίπε στην περιοχή, με τον Ανδριανό να δείχνει την άσπρη βούλα, κάτι που πήρε πίσω μετά από εξέταση του VAR, καθώς ο Μπάκιτς ήταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Στο 33’, οι Αγρινιώτες έχασαν μία καλή στιγμή για να πάρουν ξανά το προβάδισμα.

Ο Βοΐλης έγινε κάτοχος της μπάλας στα πλάγια της περιοχής και την «έσπασε» στο ύψος του πέναλτι για τον Πέδρο, το σουτ του οποίου κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Μπάουμαν. Στο 45’+2’, ο Λάρσον σούταρε με καλές προϋποθέσεις από πλάγια θέση, με τον Καπίνο να έχει σωστή θέση και να απομακρύνει. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα ισόπαλες (1-1).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ έχασε δύο πολύ καλές στιγμές για να φτάσει στην ανατροπή. Αρχικά, στο 48’, ο Μπάκιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας και βρέθηκε απέναντι από τον Καπίνο, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια, ο Γκλάζερ έγινε κάτοχος στα όρια της περιοχής και έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπάκιτς βρήκε με πανέμορφη σέντρα στην περιοχή τον Φελίπε, ο οποίος προσπάθησε να νικήσει τον Καπίνο με δυνατή κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων τον σταμάτησε με εντυπωσιακή επέμβαση!

Στο 64’, ο Σενγκέλια βρήκε με ωραία διαγώνια πάσα τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει εστία από το ύψος του πέναλτι. Στο 71’, ο Ζοάο Πέδρο έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή από διαγώνια θέση και έκανε το σουτ, με το τελείωμα του να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι.

Στο 79ο λεπτό, ο Παναιτωλικός έχασε μία τεράστια ευκαιρία για να πάρει ξανά το προβάδισμα. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ των Κρητικών, οι Αγρινιωτές έφυγαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, με τον Σενγκέλια να βρίσκει τον Φρεντ Ντουάρτε και εκείνος από πολύ κοντά να στέλνει την μπάλα πάνω στον Μπάουμαν, ο οποίος απομάκρυνε.

Στο 81’, ο Σενγκέλια έκανε μία όμορφη κούρσα και σούταρε εκτός περιοχής, με τον Μπάουμαν να διώχνει όμορφα στη γωνία του. Στη συνέχεια της φάσης, ο Πέδρο δεν κατάφερε να βρει εστία από πολύ κοντά.

Έξι λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του ΟΦΗ να απωλέσει μία καλή ευκαιρία. Μετά από σέντρα του Αμπάντα, ο Λαμπρόπουλος πήρε την κεφαλιά από καλή θέση στην περιοχή, αλλά ο Καπίνο απομάκρυνε, σώζοντας την ομάδα του. Η τελευταία καλή στιγμή άνηκε στους Κρητικούς. Έπειτα από πανέξυπνη εκτέλεση κόρνερ του Μπάκιτς από αριστερά, ο Μοσκέρα βρέθηκε ολομόναχος στο πρώτο δοκάρι, και πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία. Έτσι, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία (1-1).

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση