Άρης – Μόλντε 3-1: Το «έπος» έμεινε ανολοκλήρωτο...

Παρά τον αποκλεισμό, αξίζουν συγχαρητήρια στην ομάδα της Θεσσαλονίκης

Δεν τα κατάφερε τελικά ο Άρης, παρά την επική προσπάθεια που κατέβαλε απόψε (15/08, 21:30) κόντρα στην Μόλντε, στον επαναληπτικό αγώνα μεταξύ των δυο ομάδων για τον Γ΄ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με 3-0 σκορ οδήγησε το ματς στην παράταση, όμως οι Νορβηγοί με γκολ στο 106΄ «σκότωσαν» το παιχνίδι και πήραν τελικά αυτοί το εισιτήριο για τα πλέι-οφ της διοργάνωσης.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Εξαιρετική παρουσία είχε ο Άρης στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Στο 6ο λεπτό βρήκε τη πρώτη τελική στο ματς, όταν ο Σάσα πήρε τη κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα παράλληλα από την εστία. Η απάντηση της Μόλντε ήρθε στο 16΄ , αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Ομοϊχουάνφο εκτός περιοχής έφυγε πολύ εκτός εστίας. Ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας από την αρχή και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε στροφές. Στο 24΄ ο Ιντέγιε έπιασε τη κεφαλιά, όμως ο Κράνινξ μπλόκαρε σταθερά. Ένα λεπτό αργότερα, στο 25΄ οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ με την απευθείας και πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Ματίγια. Ευτυχώς για την Ελληνική ομάδα η προσπάθεια του Εικρέιμ στο επόμενο λεπτό, σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Κουέστα. Στο 37ο λεπτό ο Άρης έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος, με τον Δεληζήση ο οποίος πλάσαρε από κοντά τον Κράνινξ, έπειτα από παράλληλη πάσα του Φετφατζίδη, και έκανε το 2-0. Πριν τη λήξη του Α΄ ημιχρόνου ο Άρης δεν σταμάτησε να επιτίθεται, βρίσκοντας ακόμη δυο τελικές, με τον Ντιγκινί (39΄ και 41΄), οι οποίες όμως πέρασαν εκτός εστίας.

Β΄ Ημίχρονο: Από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο συνέχισε στην επανάληψη ο Άρης. Στο 47΄ ο Κόρχουτ έπιασε ωραίο σουτ αναγκάζοντας τον Κράνινξ, να διώξει με εξαιρετική επέμβαση. Ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Ρόουζ πέρασε λίγο εκτός εστίας. Στο 60΄ ο Σάσα δοκίμασε το πόδι του, αλλά ο τερματοφύλακας της Μόλντε μπλόκαρε. Στο 66΄ η κεφαλιά του Ντιγκινί, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φετφατζίδη, δεν βρήκε στόχο. Ένα λεπτό αργότερα ο Άρης βρήκε μεγάλη φάση όταν ο Ντιγκινί από κοντά δεν κατάφερε να πιάσει καλά τη προβολή με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Κράνινξ. Στο 77ο λεπτό ο Κουέστα με σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Τζέιμς κράτησε την Ελληνική ομάδα στο παιχνίδι. Στο 85΄ ο Άρης έφτασε σε σκορ παράτασης όταν ο Νιγκινί με κεφαλία έκανε το 3-0. Ένα λεπτό αργότερα ο Άρης λίγο έλειψε να πετύχει και τέταρτο γκολ, όμως την εκτέλεση του Ιντέγιε έκοψε με φοβερή απόκρουση ο Κράνινξ. Στην τελευταία φάση του αγώνα η Μόλντε έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοτώσει το ματς όμως ο Δεληζήσης έκοψε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Α΄ Ημίχρονο παράτασης: Στο 95΄ ο Μαρτίνες έκανε το σουτ, το οποίο όμως μάζεψε ο Κράνινξ. Στο 101΄ η εκτέλεση φάουλ από τον Άρη πέρασε εκτός εστίας, κατάληξη που είχε και το σουτ που επιχείρησε στο 102΄ ο Ντιγκινί. Στο 103΄ ο Κουέστα με σπουδαία απόκρουση έσωσε τον Άρη, όμως δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και στη φάση του 105ου λεπτού. Ο τερματοφύλακας του Άρη βγήκε εκτός εστίας με αποτέλεσμα ο Μπόλι να «σκάψει» τη μπάλα για το 3-1.

Β΄ Ημίχρονο παράτασης: Παρά τη ψυχρολουσία από το γκολ που δέχτηκε, ο Άρης μπήκε στο τελευταίο τέταρτο του ματς με διάθεση να παλέψει μέχρι τέλους. Στο 110΄ η κεφαλιά του Ρόουζ σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκοψαν στη γραμμή το πλασέ του Τόνσο. Τρία λεπτά αργότερα ο Γιουνές από κοντά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα, ενώ στην τελευταία φάση του ματς, στο 117΄, ο Δεληζήσης πήρε τη κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία.

Κοουτσάρισμα:

Παντελίδης (Άρης): Με 4-2-3-1 και βασικούς του Φετφατζίδη και Δεληζήση επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του ο Έλληνας τεχνικός. Εξαιρετικά στημένος στο Α΄ μέρος ο Άρης, κατάφερε να κυριαρχήσει επί των Νορβηβών και να πάρει προβάδισμα 2-0. Εξίσου καλός και στην επανάληψη οδήγησε το ματς στην παράταση. Μια στιγμή ολιγωρίας έφερε το κακό. Ο Άρης πλήρωσε το αποτέλεσμα του Α΄ αγώνα.

Έρλινγκ Μο (Μόλντε): Με σύστημα 4-2-3-1 κατέβηκαν στο ματς και οι φιλοξενούμενοι. Από το ξεκίνημα του αγώνα άφησαν τη πρωτοβουλία στον Άρη και παρουσιάστηκαν ανήμποροι να παράξουν κάτι καλό. Οι φάσεις που βρήκε ήταν περισσότερο προϊόν λάθους των παικτών του Άρη.

Διακριθέντες: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Δεληζήση, όπως και από όλη την ομάδα του Άρη. Το 3-0 δεν προκύπτει εξάλλου από την προσπάθεια μόνο ενός παίκτη.

Απογοητεύσαντες: Δεν έδειξαν κάτι αξιοσημείωτο οι φιλοξενούμενοι. Ο Φόρεν ήταν ένας από τους παίκτες που πέρασαν απαρατήρητοι.

Διαιτησία: Αρνητικός πρωταγωνιστής στην αποψινή αναμέτρηση ήταν ο Ιρλανδός Ρομπ Χάρβεϊ, καθώς αρνήθηκε σε πολλές περιπτώσεις φάουλ υπέρ των γηπεδούχων και κίτρινες κάρτες προς τους φιλοξενούμενους.

Άρης (Παντελίδης): Κουέστα, Κόρχουτ (Μπάσα 104΄), Δεληζήσης, Ροουζ, Σούντγκρεν, Σάσα, Ματίγια, Ντιγκινί, Λάρσον (Μαρτίνες 65΄), Φετφατζίδης (Γιουνές 79΄), Ιντέγιε (Τόνσο 101΄).

Μόλντε (Έρλινγκ Μο): Κράνινξ, Μπζόρμπακ, Γκάμπριελσεν, Εϊκρέμ (Έλινγκσεν 75΄), Τζέιμς, Χουσαΐν, Άουρσνες, Χάραλντσεϊντ, Χέσταντ (Κνούντζον 99΄), Χάουγκεν (Φόρεν 54΄), Ομοϊχουάνφο (Μπόλι 88΄).

Σκόρερ: Ματίγια (25΄), Δεληζήσης (37΄), Ντιγκινί (85΄) / Μπόλι (106΄)

Κίτρινες κάρτες: Κόρχουτ, Σούντγκρεν, Ματίγια, Ντιγκινί / Χέσταντ, Χουσάιν, Εϊκρέμ, Ομοϊχουάνφο, Τζέιμς, Μπόλι

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Ρομπ Χάρβεϊ (Ιρλανδία)