Άφησε στον… τόπο τον Άρη στο 95' ο ψυχωμένος Πανσερραϊκός!

Ο Άρης προηγήθηκε με την γκολάρα του Μορόν (52') στις Σέρρες, αλλά «έκατσε» και ο ψυχωμένος Πανσερραϊκός τον ξέρανε στο 95' με το 7ο τέρμα του Άλεξιτς στη σεζόν, παίρνοντας βαθμό σωτηρίας, 1-1!

Ξέρανε τον Άρη και ηρεμεί ο Πανσερραϊκός! Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, μπορεί να βρέθηκε να χάνει από αυτή του Άκη Μάντζιου χάρη σε γκολάρα του απίθανου Λορέν Μορόν, όμως εκμεταλλεύθηκε την «κίτρινη» καθίζηση και με απίθανη κεφαλιά του Άλεξιτς στο 95' πήρε σπουδαίο βαθμό (1-1) σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Στο μυαλό των κόουτς:
Mε ένα πιο επιθετικό 4-2-3-1 παρέταξε τον Πανσερραϊκό ο Πάμπλο Γκαρσία. Ο Χοβάν στην εστία, με τους Δεληγιαννίδη, Μπέργκστρομ, Θυμιάνη και Πηλέα στην άμυνα. Ο Στάικος με τον Ουεντραόγκο τα δυο χαφ, ο Τομάς, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μπετανκόρ και οι Ντάνκελρουϊ και Ουάρντα στα άκρα.

Από την άλλη πλευρά, ο Άκης Μάντζιος, συνέχισε να εμπιστεύεται το 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ο Κουέστα, με τους Οντουμπάτζο, Βέλεθ, Μπράμπετς, Μοντόγια στην άμυνα. Τζούρασεκ, Νταρίντα, Βερστράτε η τριάδα στο κέντρο, με τους Σουλεϊμάνοφ δεξιά, Σαβέριο αριστερά και Μορόν στην κορυφή της επίθεσης.

Συντηρητικές οι δυο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στις Σέρρες με τους γηπεδούχους να σε πιο παθητικό ρόλο και τον Άρη με την μπάλα στα πόδια να προσπαθεί να δημιουργήσει συνθήκες στην εστία του Χοβάν. Η πρώτη τελική του ματς κατεγράφη στο 4' με τον Σουλεϊμάνοφ να κάνει την κλασική κίνηση, συγκλίνοντας προς τον άξονα, σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ το ίδιο συνέβη και πέντε λεπτά αργότερα με τον Μορόν.

Ο Πανσερραϊκός έκανε αισθητή την παρουσία του στο 12' χάνοντας την καλύτερη στιγμή του ως εκείνη τη στιγμή. Ο Ουάρντα ταλαιπώρησε τον Οντουμπάτζο, και με μια εξαιρετική σέντρα στην καρδιά της περιοχής, βρήκε τον Μπετανκόρ στην πλάτη της άμυνας του Άρη, όμως η κεφαλιά του Ισπανού κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό με τον Τζήλο να σφυρίζει αρκετά σταματώντας τη ροή και δίνοντας την ευκαιρία στις δυο ομάδες να γεμίσουν στην αντίπαλη περιοχή με στημένες μπάλες. Στο 22' το απευθείας φάουλ του Τομάς κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα, ενώ λίγο αργότερα ξανά ο Σουλεϊμάνοφ με σουτ αστόχησε.

Οι «κίτρινοι» απείλησαν στο 28' με τον Οντουμπάτζο ο οποίος έκανε την κίνηση και γύρισε στην περιοχή, ο Σουλείμάνοφ πλάσαρε εν κινήσει με τον Χοβάν να μπλοκάρει.

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε στην ίδια φιλοσοφία αναζητώντας στην αντεπίθεση ένα γκολ και στο 35' έχασε ακόμη μια καλή στιγμή για το 1-0. Από σέντρα του Δεληγιαννίδη η μπάλα έφτασε στον Μπετανκόρ, αυτός έκανε τρομερό κοντρόλ στην περιοχή, γύρισε αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα.

Στα δέκα λεπτά που μεσολάβησαν ως το τέλος του ημιχρόνου δεν συνέβη τίποτα το συνταρακτικό και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0).

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τα πρώτα λεπτά να κυλούν χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο και τον Άρη να κερδίζει ένα φάουλ από τα δεξιά. Ο Νταρίντα εκτέλεσε φέρνοντας την μπάλα στην περιοχή, η άμυνα των γηπεδούχων δεν απομάκρυνε σωστά, με τον Μορόν να παίρνει την μπάλα στην άκρη της περιοχής και μετά αφού «ξεφορτώθηκε» δυο αμυντικούς, σούταρε με φάλτσο και έστειλε με ένα απίθανο πλασέ την μπάλα στο παραθυράκι του Χοβάν για το 0-1!

Μάλιστα ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών, έσπευσε στον πάγκο για να σηκώσει τη φανέλα με τον αριθμό «19» που έφερε το όνομα του Άλκη, με αφορμή τη συμπλήρωση των δυο ετών από τον άδικο χαμό του.

Aυτό το γρήγορο γκολ μπορεί να προμήνυε ένα «ζωηρό» δεύτερο ημίχρονο με τον Πανσερραϊκό να αντιδρά λίγο αργότερα. Ήταν το 60ο λεπτό, όταν από μπαλιά που βγήκε από την άμυνα, ο Τομάς πήρε την κεφαλιά και πέρασε την μπάλα στον Μπετανκόρ, αυτός κατέβασε πλάσαρε συρτά με το δεξί, αλλά ο Κουέστα έπεσε και απέκρουσε! Πέντε λεπτά αργότερα ο Άρης έψαξε το δεύτερο γκολ με τον Σαβέριο, να πατά από τα αριστερά στην περιοχή και να σουτάρει, αλλά ο Χοβάν απέκρουσε με τα πόδια.

Ο Άρης έκανε διαχείριση του παιχνιδιού με τον Πανσερραϊκό να προσπαθεί να βρει ένα γκολ για την ισοφάριση, με κορυφαία αυτή του Μπετανκόρ στο 82' όπου ο Βερστράτε έβαλε σωτήρια το πόδι του βοηθώντας τον Κουέστα να μπλοκάρει.
Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν σιγούρεψαν τη νίκη και το πλήρωσαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία αναπτύχθηκε από τα αριστερά με τον Οικονόμου να κάνει τη σέντρα και τον Άλεξιτς να νικά κατά κράτος στον αέρα τον Φεράρι και να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1.

MVP: Mε δεδομένο το ότι λύτρωσε τον Πανσερραϊκό περνώντας μάλιστα ως αλλαγή, ο Κόστα Άλεξιτς είναι ο Man of the Match!
Η «σφυρίχτρα»: Ήταν αρκετά σκληρό το ματς στις Σέρρες με τον Τζήλο να αναγκάζεται να σταματήσει δικαιολογημένα αρκετές φορές τη ροή του ματς. Ωστόσο σε γενικές γραμμές παίρνει καλό βαθμό στη διαχείριση και τον πειθαρχικό έλεγχο.

Οι ενδεκάδες του ματς:

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Πηλέας (72' Οικονόμου), Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης (94' Γούλερι), Στάικος (72' Σοφιανός), Ουεντραόγκο, Ντανκερλούι, Τομάς (79' Άλεξιτς), Ουάρντα, Μπετανκόρ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Βέλεθ (82' Ζαμόρα), Μπράμπετς, Mοντόγια, Βερστράτε, Νταρίντα, Τζούρασεκ (82' Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (82' Ρόουζ), Μορόν.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος
Α' Βοηθός: Μιχαήλ Παπαδάκης
Β' Βοηθός: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου
4ος διαιτητής: Κωνσταντίνος Πουλικίδης
VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος

Πηγή: sportfm.gr