«Πάτησε» τον ΠΑΟΚ και στην δεύτερη θέση η ΑΕΚ!

Ο Καρέρα κατέβασε άψογα την ΑΕΚ και βραχυκύκλωσε τον ΠΑΟΚ

Μεγάλη ΑΕΚ, θριάμβευσε μέσα στην Τούμπα!

Με τον Μάσιμο Καρέρα να κάνει άριστο κοουτσάρισμα και να βραχυκυκλώνει τον ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ πήρε μια δίκαιη και άνετη νίκη με 2-0 σκορ και έπιασε τους Θεσσαλονικείς στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

«Χτύπησε» δις από στατικές φάσεις η ΑΕΚ, με τον Τσιγκρίνσκι να εκμεταλλεύται την τραγική αμυντική αντίδραση των γηπεδούχων και να ανοίγει το σκορ στο 42ο λεπτό, με τον Λιβάγια να νικάει στο 82' από το σημείο του πέναλτι τον Πασχαλάκη για το τελικό 2-0.

Πήγε να διορθώσει τα πράγματα με τις αλλαγές του στο ημίχρονο και λίγο μετά την επανέναρξη ο Φερέιρα, αλλά ο ΠΑΟΚ δείχνει βαριά άρρωστος και δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Συνήλθε η ΑΕΚ μετά την κάκιστη εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό την περασμένη Κυριακή και δείχνει πως αν συνεχίσει έτσι, αυτή είναι το φαβορί για την κατάληψη της 2ης θέσης!

Στους 59 βαθμούς πλέον οι δύο ομάδες, ισοβαθμούν στη 2η θέση μετά τα μισά των πλέι-οφ και απομένουν άλλα πέντε παιχνίδια για να μάθουμε ποιος από τους δύο θα πάρει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

Με 4-3-3 κατέβασε τον ΠΑΟΚ ο Άμπελ Φερέιρα. Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον και Γιαννούλη στην τετράδα της άμυνας. Ο Εσίτι σε ρόλο κόφτη, με τους Ελ Καντουρί και Μαουρίτσιο μπροστά του σαν εσωτερικοί μέσοι. Οι Στοχ και Τζόλης πλαισιώναν τον Σφιντέρσκι στην τριπλέτα της επίθεσης.

Ίδια διάταξη επέλεξε για την ΑΕΚ ο Μάσιμο Καρέρα. Ο Μπάρκας στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Παουλίνιο, Σβάρνα, Τσιγκρίνσκι, Λόπες στην αμυντική γραμμή. Σιμόες, Κρίστισιτς και Μάνταλος στην τριάδα του άξονα, με τους Λιβάγια και Αλμπάνη να πλαισιώνουν τον Ολιβέιρα στην επίθεση.

Εξαιρετικό στήσιμο από τον Μάσιμο Καρέρα, ο οποίος κατάφερε να περιορίσει τον ΠΑΟΚ στο μισό του γήπεδο. Η κυκλοφορία των γηπεδούχων ήταν πολύ αργή, οι γραμμές τους ασύνδετες και το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο. Ο «βαρύς» Εσίτι δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει και να ακολουθήσει τον ρυθμό, το βάρος έπεφτε στον Μαουρίτσιο και στον Ελ Καντουρί, ενώ η επιθετική τριπλέτα είχε ελάχιστες επαφές με την μπάλα και δεν δημιουργούσε κινδύνους.

Αντιθέτως, η ΑΕΚ με τα τρεξίματα του Σιμόες και τον έλεγχο της μπάλας, είχε καταφέρει να πάρει τα ηνία και να κάνει... κουμάντο στον αγωνιστικό χώρο. Η μία στατική φάση μετά την άλλη ερχόταν για την ΑΕΚ, οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν μέσω κόρνερ ή φάουλ και έδειχναν πως το γκολ είναι θέμα χρόνου. Ο Πασχαλάκης κράτησε στο μισώρο όρθιο τον ΠΑΟΚ μετά το φάουλ του Λιβάγια, ωστόσο είχε τραγική αντίδραση στο 42ο λεπτό μετά την εκτέλεση κόρνερ του Κροάτη. Ο Έλληνας πορτιέρε βγήκε και δεν βγήκε, η μπάλα πέρασε από πάνω του και οι Μάτος, Βαρέλα πήδηξαν χωρίς να κάνουν επαφή με την μπάλα. Ο Τσιγκρίνσκι έβαλε το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του με κεφαλιά και η ΑΕΚ κατάφερε να πάει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια (0-1), που δικαιούνταν βάσει της εικόνας της.

Ο Φερέιρα προσπάθησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα της ομάδας του, έβγαλε τους Εσίτι, Μάτος και έβαλε τους Μπίσεσβαρ, Ροδρίγο, αλλάζοντας παράλληλα τον σχηματισμό του ΠΑΟΚ σε 4-2-3-1. Λίγα λεπτά μετά πέρασε τους Άκπομ και Μιχαηλίδη στον αγωνιστικό χώρο αντί των Σφιντέρσκι, Τζόλη και έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, κάτι που φαινόταν στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει τον έλεγχο, πίεζαν και προσπαθούσαν κυρίως από το πλάι να ανοίξουν την καλοστημένη γραμμή των φιλοξενούμενων. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, όμως, ο Μπίσεσβαρ έκανε κάκιστο πλασέ μέσα από την περιοχή και έχασε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, ενώ στο 67' μετά το γύρισμα του Ροδρίγο ο Άκπομ δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα με την προβολή που επιχείρησε.

Το cooling break... φρέναρε τον ΠΑΟΚ που πίεζε και έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να οργανωθεί καλύτερα. Βρήκε το γκολ στο 72' αλλά δεν μέτρησε σωστά καθώς ο Λόπες ήταν εκτεθειμένος μετά την κάθετη του Μάνταλου, που έκανε εξαιρετικό παιχνίδι. Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι έβγαζαν νευρικότητα και δεν είχαν ψυχραιμία και καθαρό μυαλό στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Και την... πάτησαν όταν ο Βέρντε ανατράπηκε στα όρια της περιοχής από τον Ίνγκασον και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, μετά την υπόδειξη του VAR, απ΄ όπου ο Λιβάγια νίκησε τον Πασχαλάκη στο 81ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Πηγή: sport-fm

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση