Συνεχίζει ευρωπαϊκά ο Ολυμπιακός, αποχαιρέτησε η ΑΕΚ στην Ολλανδία

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη των αναμετρήσεων των δυο ομάδων

Συνεχίζει το ευρωπαϊκό του ταξίδι ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός ότι αποκλείστηκε απ’ το Γιουρόπα Λιγκ, με τη νίκη με 5-2 επί της Μπάτσκα Τόμπολα εξασφάλισε θέση στο Κόνφερενς Λιγκ. Από την άλλη η ΑΕΚ έχασε μέσα στην Ολλανδία με 3-1 από τον Άγιαξ και αποχαιρέτησε την Ευρώπη.

Η ιστοσελίδα μας σας ενημέρωσε για την εξέλιξη των αναμετρήσεων:

Άγιαξ - ΑΕΚ 3-1

Τέλος στο ματς. Η ΑΕΚ προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε. Θα χάσει 3-1 και θα αποκλειστεί από την Ευρώπη.Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο.

88' Κεφαλιά του Βίντα μετά από εκτέλεση κόρνερ, άουτ.

75' Μακρινό άστοχο σουτ του Τσούμπερ.

67' Τεράστια διπλή ευκαιρία και δοκάρι για τον Άγιαξ! Μένει ζωντανή η ΑΕΚ! Ακόμα ένα λάθος και έφυγαν στην κόντρα οι γηπεδούχοι. Ο Αθανασιάδης έβαλε «στοπ» στο σουτ του ολομόναχου Άκπομ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο πρώην φορ του ΠΑΟΚ έκανε σέντρα που κατέληξε στο δοκάρι.

Η ΑΕΚ πλέον θέλει δύο γκολ για να συνεχίσει στην Ευρώπη.

56' Γκολ για τον Άγιαξ. 3-1. Σκόρερ και πάλι ο Άκπομ. Ο Άμραμπατ έχασε την μπάλα σε καίριο σημείο, ο Άγιαξ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Άκπομ σε τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη, περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Έλληνα πορτιέρε.

48' Στιγμή για την ΑΕΚ. Σουτ από τον Τσούμπερ μέσα από την περιοχή, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

'Εναρξη β' μέρους

Τέλος στο πρώτο μέρος. Η ΑΕΚ θα πάει στα αποδυτήρια ούσα πίσω στο σκορ με 2-1. Η «Ένωση» κατάφερε να αντιδράσει στο γρήγορο προβάδισμα του Άγιαξ με τον Άκπομ, ύστερα από την άστοχη έξοδο του Αθανασιάδη στο 5'. Ισοφάρισε με τον Λιβάι στο 11', όμως στο 20' πλήρωσε ένα από αμυντικά ζητήματα που έχει παρουσιάσει, με τον Τέιλορ να κάνει το 2-1. Έχουν αρκετές καλές στιγμές οι «κιτρινόμαυροι», οι οποίοι εάν δείξουν μεγαλύτερη συγκέντρωση πίσω, μπορούν να φτάσουν στο ισόπαλο αποτέλεσμα που θα τους χαρίσει την πρόκριση.

45' Στιγμή για την ΑΕΚ. Δυνατή σέντρα του Άμραμπατ, δεν έκανε καλή επαφή μέσα στην περιοχή ο Τσούμπερ.

39' Φάση για την ΑΕΚ. Μονοκόμματο σουτ του Άμραμπατ εντός περιοχής, μπλοκάρει ο Ραμάι. Ο πολύπειρος Ολλανδομαροκινός έχει αλλάξει πλευρά με τον Ελίασον, με τη φάση να ξεκινά με σέντρα του Σουηδού άσου από αριστερά.

32' Στο 56%-44% υπέρ του Άγιαξ η κατοχή της μπάλας.

Η ΑΕΚ καλείται να δείξει εκ νέου αντίδραση. Ο φρενήρης ρυθμός που έχει πάρει το παιχνίδι, εάν και έχει την ικανότητα να τον εκμεταλλευτεί (εξάλλου πάντα τον επιδιώκει), εν προκειμένω της δημιουργεί και θέματα.

20' Γκολ ο Άγιαξ. 2-1. Σκόρερ ο Τέιλορ. Κενό ανάμεσα στα στόπερ της ΑΕΚ, ο Τέιλορ παίρνει την μπάλα εκεί και με διαγώνιο τελείωμα νικά τον Αθανασιάδη.

18' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ρότα έσπασε στον Τσούμπερ, ο οποίος έπιασε μονοκόμματο σουτ από το όριο της περιοχής, με τον Ραμάι να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση!

11' ΓΚΟΛ Η ΑΕΚ! 1-1! ΣΚΟΡΕΡ Ο ΓΚΑΡΣΙΑ! Άμεση αντίδραση για την ΑΕΚ! Γλυκιά εκτέλεση φάουλ από τον Ελίασον, γυριστή κεφαλιά του Λιβάι προς τα πίσω και η μπάλα στα δίχτυα! Υπέροχη κεφαλιά, επιστρέφει και πάλι με γκολ ο 26χρονος φορ! Ακόμα ένα γκολ με στατική φάση για τους «κιτρινόμαυρους».

10' Πολύ γρήγορος ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

5' Γκολ ο Άγιαξ. 1-0. Σκόρερ ο Άκπομ. Άστοχη έξοδος του Αθανασιάδη, ο Άκπομ παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στην κενή εστία.

1' Έναρξη αγώνα

Άγιαξ: Ραμάι – Ρένσχ, Σούταλο, Χάτο, Σόσα – Ταχίροβιτς, Χλίνσον, Τέιλορ – Άκπομ, Μπρόμπεϊ, Φορμπς.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Ελίασον – Γκαρσία, Τσούμπερ.

ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός-Μπάτσκα Τόπολα 5-2

Τέλος στο ματς: Ολυμπιακός-Μπάτσκα 5-2! Συνεχίζει στο Conference League η ομάδα του Πειραιά!

85' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Ελ Αραμπί βρέθηκε σε θέση βολής, τσίμπησε την μπάλα, αλλά ο Στόγιτς του έβαλε την κόντρα και ο Ίλιτς μπλόκαρε.

76' Απειλεί ο Ολυμπιακός! Ωραία μπαλιά του Ελ Αραμπί που βρήκε τον Ποντένσε, ο οποίος ελίχθηκε και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

67' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 5-2! Ωραία συνεργασία Ροντινέι και Έσε από τα δεξιά, με τον Αργεντινό να στρώνει στον Φορτούνη που τροφοδότησε τον Ελ Αραμπί, ο οποίος με σβηστό πλασέ νίκησε τον Ίλιτς.

61' ΓΚΟΛ η Μπάτσκα, 4-2! Ο Σίρκοβιτς έκανε τρομερό σπριντ, νίκησε τον Έσε και εκτέλεσε τον Πασχαλάκη με περίτεχνο τελείωμα.

60' Αποβολή για την Μπάτσκα! Ο Κούβελιτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και άφησε με παίκτη λιγότερο τους φιλοξενούμενους.

57' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάτσκα! Επειτα από ωραία σέντρα, ο Σος νίκησε τον Ντόη στον αέρα, αλλά ο Πασχαλάκης αντέδρασε εξαιρετικά και παραχώρησε κόρνερ.

56' Φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Κααμπί πάτησε περιοχή από τα αριστερά, αλλά το γύρισμά του δεν ήταν καλό για τον Μασούρα.

48' ΓΚΟΛ η Μπάτσκα, μειώνει σε 4-1! Ο Ορτέγκα σε ανύποπτη φάση έχασε τον έλεγχο της μπάλας, ο Τζάκοβατς έγινε αποδέκτης της, άδειασε τον Ντόη και νίκησε τον Πασχαλάκη.

46' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 4-0! Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη από τα δεξιά, κεφαλιά του Ρέτσου, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στο σβέρκο του Ίλιτς, αλλάζοντας πορεία, με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα.

Έναρξη β' μέρους

Ημίχρονο στο ματς: Ολυμπιακός-Μπάτσκα 3-0! Ο Ελ Κααμπί άνοιξε το σκορ στο 21' με κεφαλιά, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ποντένσε, ο οποίος με δύο ωραία γκολ (40', 42') έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους Πειραιώτες. Πρέπει να έρθουν τα πάνω... κάτω για να χάσουν το εισιτήριο για το Conference οι "ερυθρόλευκοι".

42' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 3-0! Οι Πειραιώτες βγήκαν στην κόντρα, με τον Ποντένσε να πατάει περιοχή από τα αριστερά και να εκτελεί με συρτό, στέλνοντας και πάλι την μπάλα στα δίχτυα του Ίλιτς.

40' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 2-0! Ο Φορτούνης γύρισε από τα δεξιά, βρήκε τον Ποντένσε στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έκανε αλλεπάλληλες προσποιήσεις και έφερε την μπάλα στο αριστερό, με το οποίο εκτέλεσε ωραία στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Ίλιτς.

29' Πρώτη απειλή από την Μπάτσκα. Ο Τζάκοβατς βρήκε χώρο και χρόνο για να ζυγίσει το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Πασχαλάκη.

21' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 1-0! Σέντρα του Ροντινέι από τα δεξιά και κεφαλιά του Ελ Κααμπί στα δίχτυα. Ο Μαροκινός νίκησε τον Στόγιτς στον αέρα, ενώ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι δίστασε να κάνει έξοδο ο Ίλιτς.12' Πολυπρόσωπη αμυντικά η Μπάτσκα. Δυσκολεύεται να τη διασπάσει ο Ολυμπιακός έως τώρα

4' Αντεπίθεση του Ολυμπιακού με καλές προϋποθέσεις, με τον Ποντένσε να βγαίνει από τα αριστερά, αλλά η σέντρα του δεν βρήκε συμπαίκτη.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης - Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα - Έσε, Καμαρά - Ποντένσε, Φορτούνης, Μασούρας - Ελ Κααμπί