Με περίπατο στους «8» του Κυπέλλου η ΑΕΚ!

Παρουσιάστηκε σοβαρή και φουλ αποτελεσματική

Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα παρουσιάστηκαν σοβαροί και φουλ αποτελεσματικοί, είχαν εξαιρετική αμυντική λειτουργία και με το 2-0 που επικράτησαν (σσ. 1-1 το πρώτο ματς) του απογοητευτικού Αστέρα Τρίπολης, εξασφάλισαν την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας .

Ένα εκρηκτικό τετράλεπτο στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους, με τον Μάνταλο να ανοίγει το σκορ στο 14’ με... τσιμπητό πλασέ και τον Αλμπάνη να γράφει τρία λεπτά αργότερα το 2-0 με άψογο τελείωμα κάτω από τα πόδια του Παπαδόπουλου. Τρεις τελικές σε όλο το ματς ο Αστέρας και αυτές κάκιστες, με τον Αθανασιάδη να περνάει ένα εύκολο απόγευμα.

Στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει σε διπλά ματς τον Παναιτωλικό και έχει την ευκαιρία, μιας και ο αντίπαλος είναι βατός, να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Μοναδικό μελανό σημείο για τους γηπεδούχους ο τραυματισμός του Παουλίνιο στο 10ο λεπτό στον δεξιό αγκώνα, με τις εξετάσεις του να αναμένονται με αγωνία από τους «κιτρινόμαυρους».

Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη, το ματς να σταματάει αρκετές φορές για επιθετικά φάουλ, με τον ρυθμό και τις φάσεις να... αγνοούνται! Στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να προχωρήσουν σε γρήγορη αλλαγή αφού ο Χαουρέγκι έκανε κάτι σαν λαβή στον Παουλίνιο, με τον Πορτογάλο να πέφτει άσχημα και να αντιμετωπίζει πρόβλημα στον δεξιό αγκώνα, αποχωρώντας με έντονους πόνους, δίνοντας παράλληλα τη θέση του στον Μπακάκη.

Δύο λεπτά μετά, πάντως, οι «κιτρινόμαυροι» έφτιαξαν την πρώτη τους τελική και βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Χουλτ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Λιβάγια υποδέχτηκε την μπάλα και έσπασε στον Μάνταλο, ο οποίος πήρε πρώτα ένα κοντρόλ και με άψογο τσιμπητό πλασέ που κόντραρε λίγο και στον Ματρικάρντι, άνοιξε το σκορ (1-0). Και άμεσα, η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ, σοκάροντας τον Αστέρα. Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα χτύπησαν ξανά από την αριστερή πλευρά, ο Αλμπάνης έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με ωραίο πλασέ κάτω από τα πόδια του Παπαδόπουλου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Με όπλο την σοβαρότητα και την αποτελεσματικότητα, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση και καλούνταν να το δαιχειριστούν. Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία, με την τετράδα να μην παίρνει ρίσκα και να απομακρύνει κάθε φορά τους κινδύνους, η ΑΕΚ πήγε στο ημίχρονο χωρίς να δεχτεί τελική από τον κάκιστο και αγνώριστο Αστέρα Τρίπολης. Μια από τα ίδια και για τους φιλοξενούμενους στην επανάληψη, που ήταν ακίνδυνοι και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν τον παραμικρό προβληματισμό στους «κιτρινόμαυρους». Ένα πέσιμο του Πασαλίδη σε επαφή με τον Κρίστισιτς και ένα του Λιβάγια στην άλλη περιοχή από μαρκάρισμα του Σουάρεθ δεν... συγκίνησαν τον διαιτητή που έδειξε σωστά να συνεχιστεί το ματς και στο 57ο λεπτό ο Αλμπάνης έχασε τρομερή ευκαιρία για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, αστοχώντας από θέση τετ-α-τετ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καταλάβει πως δύσκολα θα κατάφερναν να διεκδικήσουν κάτι από το ματς αλλά το πάλευαν όσο μπορούσαν. Έδειχναν, όμως, ανήμποροι να δημιουργήσουν το παραμικρό, να φανούν απειλητικοί γενικότερα και περίμεναν απλά να τελειώσει το ματς. Από την μεριά τους, πάντως, οι γηπεδούχοι έφτιαξαν δύο τρεις καλές φάσεις με Αλμπάνη και Λιβάγια, με τους Σιμάνσκι, Μάνταλο και Κρίστισιτς να είναι όλα τα... λεφτά για την ΑΕΚ.

Πηγή: sport-fm

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση