Κραϊόβα-ΑΕΚ 0-2: Μάνταλος και Λιβάγια «καθάρισαν» τους Ρουμάνους

Η «Ένωση» βρίσκεται με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ

Πραγματοποιώντας μια αρκετά καλή εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο, η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 την Κραϊόβα στη Ρουμανία και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Τα γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» πέτυχαν οι Λιβάγια και Μάνταλος. Ο Κροάτης πέρασε αλλαγή στο παιχνίδι και έκανε τη διαφορά με ένα όμορφο τέρμα και μια ασίστ.

Πώς έπαιξαν

H AEK κατέβηκε με 4-2-3-1 και τους Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια, τους Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνα και Χουλτ στην άμυνα, τον Σιμάο μαζί με τον Σιμόες στα χαφ και τους Βέρντε (δεξιά), Μάνταλο (αριστερά) και Ζεράλδες (άξονα) πίσω από τον Κλωναρίδη. Αππό την άλλη οι Ρουμάνοι με 4-3-3 έπαιξαν με Πιλιατσέλι στο τέρμα, Μπριτσεάγκ, Άτσκα, Κέλιτς, Μπάνκου τετράδα στην άμυνα, τους Ματέιου, Κιτσαλντάου, Ιάνοφ στο κέντρο και τους Βαταγελου, Μπάρμπουτ να πλαισιώνουν τον Ρόμαν στην επίθεση.

Η Κραϊόβα με τον αέρα της γηπεδούχου, αλλά και έχοντας ρυθμό μπήκε στο ματς προσπαθώντας να μεταφέρει το παιχνίδι κυρίως από την αριστερή της πλευρά. Αρκετά τα στημένα που κέρδισαν κυρίως κόρνερ οι Ρουμάνοι, δίχως όμως να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία. Η ΑΕΚ είχε προβλήματα στα πρώτα 20 λεπτά, τόσο στην κυκλοφορία, όσο και στο αμυντικό τρανζίσιον, αφού οι επιστροφές δεν ήταν καλές, ενώ οι Βέρντε και Ζεράλδες, αλλά και ο Μάνταλος είχαν πολλές ημιτελείς προσπάθειες, αλλά και δυσκολίες στο κατέβασμα της μπάλας.

Παρά αυτή την εικόνα ήταν η Ένωση αυτή που είχε την μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος στο 20ο λεπτό όταν ο Παουλίνιο πέρασε έξοχα από δεξιά τον Μπάνκου, πρόλαβε να γυρίσει την μπάλα στο πέναλτι και από εκεί και λίγο πιο μέσα ο Μάνταλος αστόχησε σε κενό τέρμα. Η ΑΕΚ προσπάθησε να βελτιώσει κάπως την εικόνα της μετά το 30’ στο κέντρο, αλλά ο Κλωναρίδης τροφοδοτήθηκε ελάχιστα, οι ακραίοι δεν έκαναν δουλειά, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σημείο αναφοράς στην επίθεση. Ο Κλωναρίδης έχοντας πρόβλημα τραυματισμού, αποχώρησε στο 39’ για να δώσει τη θέση του στον Λιβάια. Αμέσως μετά από εκτέλεση φάουλ του Σιμάο ο Βράνιες σηκώθηκε μόνος του και αστόχησε από πολύ καλή θέση, ενώ άλλο ένα σουτ του Λιβάια εξουδετερώθηκε από τον Πιλιατσέλι.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε με σκοπό να παρουσιάσει μεγαλύτερη ηρεμία στο παιχνίδι της και να κρατήσει καλύτερα την μπάλα. Ήταν οι Ρουμάνοι στο 54΄αυτοί που απείλησαν για πρώτη φορά στο ματς τόσο σοβαρά με τον Μπάρμπουτ να βγάζει την σέντρα και τον Ρόμαν να αστοχεί. Έξι λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ στην πρώτη της καλή στιγμή στην επανάληψη, άνοιξε το σκορ. Ο Σιμόες κυνήγησε λυσσαλέα μια φάση στο κέντρο, έκλεψε με την μπάλα να πηγαίνει στον Ζεράλδες. Αυτός πέταξε στον Λιβάια και έκανε κίνηση προς τα μέσα, τραβώντας την άμυνα πάνω του και ο Κροάτης σημάδεψε το κεφάλι του Μάνταλου. Ο αρχηγός με το κεφάλι πέτυχε αυτή τη φορά το γκολ, για να ανοίξει το σκορ και να γράψει το 0-1.

Αμέσως μετά ο Καρντόσο έκανε την αλλαγή, για να φέρει τον Ολιβέιρα στο ματς, τον Λιβάια πίσω του και τους Μάνταλο και Ζεράλδες αριστερά και δεξιά, αλλά παίζοντας πολύ πιο εσωτερικά απ’ όσο σαν καθαρά εξτρέμ. Η ΑΕΚ είχε την μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 στο 75’ όταν σε αντεπίθεση ο Λιβάια άνοιξε στον Παουλίνιο, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Ολιβέιρα δεν πρόλαβε για λίγο. Το γκολ ήρθε τελικά στο 85’ για να γίνει το 2-0, όταν ο Παουλίνιο πήρε την μπάλα στον ανοικτό χώρο, την έκοψε υπέροχα δεξιά στον Λιβάια, που τίναξε τα δίχτυα του Πιλιατσέλι για το 0-2. Ο Φόρτες απείλησε πέρα από το 82' όταν απέκρουσε ο Μπάρκας και στο 90+4' με κεφαλιά, αλλά οι Ρουμάνοι δεν είχαν τρόπο ν' απειλήσουν ουσιαστικά και η ΑΕΚ πήρε το μεγάλο διπλό βάζοντας βάσεις πρόκρισης.

Οι συνθέσεις:

Kραϊόβα (4-3-3):Πιλιατσέλι, Μπριτσεάγκ, Άτσκα, Κέλιτς, Μπάνκου, Ματέιου, Κιτσαλντάου, Ιβάνοφ (66' Κάκα), Βατατζελου, Μπάρμπουτ (73' Ιονίτα), Ρόμαν (73' Φόρτες)

ΑΕΚ (4-2-3-1): Μπάρκας, Παουλίνιο, Χουλτ, Σβάρνας, Βράνιες, Σιμόες, Σιμάο (82΄Κρστιτσιτς) Ζεράλδες, Βέρντε (65’ Ολιβέιρα), Μάνταλος, Κλωναρίδης (39΄ λ.τρ Λιβάια)