Δεν έβγαλε νικητή το ντέρμπι στην «Αγιά Σοφιά»

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν ΑΕΚ και Παναθηναϊκός

Όρθιος παρά τις… εφευρέσεις Νταμπάνοβιτς στη Νέα Φιλαδέλφεια ο Παναθηναϊκός και πάντα πρώτος!

Ο Μαυροβούνιος διαιτητής δεν δικαίωσε την ΚΕΔ για τον ορισμό του, χαρίζοντας δύο φορές την αποβολή (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) στον Άμραμπατ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αρνήθηκε και πέναλτι στους «πράσινους» σε χέρι του Χατζισαφί. Στο 90’+10’ δε, έδειξε την άσπρη βούλα και την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πάρει το ντέρμπι, αλλά το VAR τον… έσωσε διορθώνοντας το λάθος του και το 0-0 παρέμεινε ως το φινάλε.

Μοιρασμένες οι καλές φάσεις για τις δύο ομάδες, μεγαλύτερη όλων η τριπλή του Παναθηναϊκού στο 46’ με Μαντσίνι, Ιωαννίδη, Τσέριν μέσα από την περιοχή, ενώ η ΑΕΚ είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Ρότα (42’) και Γιόνσον (47’).

Παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας ο Παναθηναϊκός έχοντας πλέον 62 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση η ΑΕΚ με 60, τρίτος ο Ολυμπιακός με έναν βαθμό λιγότερο και ο ΠΑΟΚ είναι πλέον τέταρτος με 57 στο… τρενάκι του τίτλου!

Παναθηναϊκός-Βόλος, Ολυμπιακός-Άρης και ΠΑΟΚ-ΑΕΚ τα ματς των playoffs της επόμενης αγωνιστικής, μετά τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-4-2 κατέβασε την ΑΕΚ ο Ματίας Αλμέιδα, έχοντας τον Αθανασιάδη στο τέρμα και τους Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί στην άμυνα. Σιμάνσκι, Γιόνσον, στα πλάγια οι Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς και ο Πινέδα με τον Αραούχο στην επίθεση.

Με 4-3-3 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Ο Μπρινιόλι στην εστία, με τους Κώτσιρα, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ στην τετράδα της άμυνας. Κουρμπέλης, Ρούμπεν και Τσέριν η τριάδα στον άξονα, με τους Παλάσιος, Μαντσίνι στα «φτερά» και τον Ιωαννίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Μπόλικη τακτική και σκοπιμότητα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού από τις δύο ομάδες, δεν άφηναν χώρους στον αντίπαλο και έπαιρναν λιγοστά ρίσκα. Η πρώτη τελική ήρθε στο 16’ με το μακρινό σουτ του Αραούχο που πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι έκανε ωραία ατομική ενέργεια αλλά κόπηκε στην περιοχή -πριν εκτελέσει- από το διπλό μαρκάρισμα των Μήτογλου, Μουκουντί. Η ΑΕΚ απείλησε στο 24’ με το σουτ του Άμραμπατ μέσα από την περιοχή που πέρασε ψηλά άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γκατσίνοβιτς δύο λεπτά μετά.

Ο Άμραμπατ, που είχε ήδη μια κάρτα, γλίτωσε την αποβολή στο 32’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα στον Χουάνκαρ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός φώναξε για πέναλτι σε χέρι του Χατζισαφί μέσα στην περιοχή, με τον Νταμπάνοβιτς να συνεχίζει και πάλι το ματς σαν να μην έχει συμβεί το παραμικρό. Στο 42’ η ΑΕΚ είχε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους όταν ο Πινέδα έκανε την κάθετη-τρύπα, ο Ρότα άδειασε τον Μάγκνουσον αλλά από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Άμραμπατ έκανε χέρι, κόβοντας την κυκλοφορία της μπάλας αλλά ο Νταμπάνοβιτς δεν του έδειξε ξανά τη δεύτερη κίτρινη.

Ο Αλμέιδα έβγαλε στο ημίχρονο τον Άμραμπατ για να προστατέψει την ομάδα του, βάζοντας τον Τσούμπερ, αλλά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους βρήκε τον Παναθηναϊκό να αγγίζει το προβάδισμα. Ο Χουάνκαρ γύρισε στον Μαντσίνι, ο οποίος έκανε το πλασέ, ο Αθανασιάδης έδιωξε και ο Ιωαννίδης πήρε το ριμπάουντ με τον κίπερ της ΑΕΚ να το βγάζει ξανά. Νέο... ριμπάουντ από τον Τσέριν αυτή τη φορά, ο Σλοβένος όμως σούταρε άουτ από το σημείο του πέναλτι! Στα καπάκια ο Γιόνσον βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Μπρινιόλι με τεράστια επέμβαση κράτησε το μηδέν, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση η κεφαλιά του Σουηδού πέρασε λίγο άουτ.

Ο Σιμάνσκι έκανε τραγικό λάθος στο 52’ αλλά ο Ιωαννίδης δεν το εκμεταλλεύτηκε αφού το σουτ του κόπηκε από τον Μήτογλου τελευταία στιγμή, με τον ρυθμό στη συνέχεια να πέφτει αισθητά. Ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τους Μπερνάρ και Κλεϊνχέισλερ αντί των Τσέριν, Μαντσίνι, ενώ ο Αλμέιδα απάντησε με Σιντιμπέ, Μάνταλο και Ελίασον, βγάζοντας τους Ρότα, Γιόνσον και Γκατσίνοβιτς. Τα λεπτά περνούσαν και το παιχνίδι φαινόταν πως πήγαινε για 0-0, αλλά την ίδια ώρα οι δύο ομάδες έψαχναν για μια κρίσιμη τελική! Ο Παναθηναϊκός απείλησε στο 90’+1’ με τον Μπερνάρ να σπάσει στον Παλάσιος αλλά το σουτ του τελευταίου μπλόκαρε ο Αθανασιάδης, με τον Νταμπάνοβιτς να κάνει on field review στο 90’+8’ για φάουλ του Τσόκαϊ και να τον αποβάλλει!

Ο Νταμπάνοβιτς άφησε το ματς ως το 90’+10’ και σε εκείνο το σημείο έδειξε την άσπρη βούλα υπέρ της ΑΕΚ, για μαρκάρισμα του Παλάσιος στον Αραούχο. Παρόλα αυτά, το VAR τον… έσωσε και του υπέδειξε να αναιρέσει την απόφασή του!
Διότι υπήρχε αρχικά ένα σπρώξιμο του Σιμάνσκι στον Κώτσιρα μετά το κόρνερ του Μάνταλου, αλλά στη συνέχεια ο Παλάσιος βρήκε πρώτα την μπάλα και στη συνέχεια ο Αραούχο πάει να σουτάρει. Με τους δύο Αργεντινούς να πέφτουν στο έδαφος μετά την εν λόγω φάση και ο διαιτητής δείχνει αρχικά πέναλτι, ωστόσο στη συνέχεια μετά από επικοινωνία με το VAR τον ενημερώνουν για επιθετικό φάουλ. Κάπως έτσι, το 0-0 παρέμεινε ως το φινάλε, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει όρθιος από την «OPAP Arena».

MVP: Ο Κώτσιρας κάνει καταπληκτικό παιχνίδι, αφού εξουδετερώνει τον πιο επικίνδυνο και ίσως τον πιο δημιουργικό ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ, Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς! Μάλιστα, «υποχρεώνει» τον Ματίας Αλμέιδα να τον αλλάξει στο 71ο λεπτό, ρίχνοντας στη θέση του στο ματς τον Ελίασον. Τρομερό ματς από τον Έλληνα μπακ!

Η σφυρίχτρα: Όλα λάθος από τον Νταμπάνοβιτς! Θα μπορούσε δύο φορές να αποβάλλει τον Άμραμπατ στο πρώτο μέρος, στο 32’ και στο 43’, αλλά δεν το κάνει και στο 36’ επίσης δεν καταλογίζει πέναλτι σε καθαρό χέρι του Χατζισαφί. Στην αποβολή του Τσόκαϊ, η αρχική του απόφαση είναι εκ νέου λάθος αλλά μετά από on field review του δείχνει την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα, ενώ χρειάζεται την παρέμβαση του VAR στο 90’+10’ για να πάρει πίσω την απόφασή του για το πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ για επιθετικό φάουλ.